27. července 2011 15:30 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Klaus: Za vraždícího Nora může zpupná společnost

Beseda se studenty sportovního gymnázia Dr. Randy v Jablonci nad Nisou.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Beseda se studenty sportovního gymnázia Dr. Randy v Jablonci nad Nisou. | foto: ČTK

CANBERRA Prezident Václav Klaus v činu norského atentátníka Anderse Behringa Breivika, který v pátek zabil nejméně 76 lidí, vidí důsledek dnešní postmoderní, příliš zpupné a nepokorné společnosti.

Není to, jak napsal ve středu na svých internetových stránkách, ani radostné ani povzbudivé.

NEKOHERENTNÍ, NEKONZISTENTNÍ, PERMISIVNÍ

nekoherentní - nesoudržný, špatně uspořádaný, rozporný

nekonzistentní - nesoudržný, porušený, křehký

permisivní - tolerantní, povolující, dovolující

"...konzervativní člověk ve mně (a v tom blízký naší, tolik démonizované iniciativě D.O.S.T.) v tom vidí důsledek dnešní postmoderní, nekonzistentní či nekoherentní, příliš zpupné a nepokorné, příliš permisivní společnosti," píše Klaus ve svých "Zápiscích z Austrálie", kde je v současné době na návštěvě.

Breivika český prezident označil za "šíleného norského masového vraha" a jeho čin za "otřesný, varovný a nepochopitelný".

Světová média podle Klause Breivikovi "dlouhými záběry na jeho fotografii dělají naprosto zbytečnou reklamu". Prezident také napsal, že si "některá naše média pohrávají" s tím, že se Breivik ve svém manifestu několikrát o Klausovi zmínil.

PSALI JSME O INCIDENTU V AUSTRALSKÉM PARLAMENTU

Breivik v manifestu o 1518 stranách mimo jiné Klause dvakrát cituje například v souvislosti s jeho kritickými postoji vůči evropské integraci.

D.O.S.T.

Skupina D.O.S.T. a Václav Klaus.
Skupina českých konzervativců blízká Václavu Klausovi. Jejím členem je i kontroverzní Ladislav Bátora. Prezident v roce 2009 členy skupiny osobně přivítal, když uspořádali demonstrativní pochod na Hrad. Za Klausem dorazili i letos v červenci, aby mu popřáli k narozeninám.

O České republice se pak zmiňuje i v dalších souvislostech, píše třeba o takzvaných Benešových dekretech (poválečném odsunu Němců z Československa vidí vrah model, který by se mohl uplatnit i při vysídlování muslimů z Evropy) nebo o českých nacionalistických stranách.

Při pátečních masakrech v norské metropoli a na nedalekém ostrově Utöya bylo podle bilance norských úřadů zabito 76 lidí. Breivik se k útokům doznal, vinu ale nepřiznal a soud na něj v pondělí uvalil osmitýdenní vyšetřovací vazbu. První čtyři týdny stráví v naprosté izolaci.

VŠE O NORSKÉ TRAGÉDII:

Klaus již dříve masakr důrazně odsoudil. V australské televizi například událost v úterý označil na "vymykající se evropským měřítkům".

Lidovky.cz, ČTK