Neděle 29. května 2022, svátek má Maxmilián, Maxim
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Klaus zabrání stavbě knihovny vlastním tělem

Česko

  16:24
PRAHA - Václav Klaus odmítá Kaplického návrh budovy Národní knihovny na Letné. "Jako protijaderní aktivisté u Temelína jsem ochoten přivazovat se vlastním tělem a bránit, aby knihovna v takové podobě na Letné byla," řekl prezident při návštěvě Prahy 9.

Václav Klaus s manželkou Livií při návštěvě Prahy 9. foto: René VolfíkČTK

Klaus vyzvídal, jestli by se v deváté městské části nenašlo nějaké místo pro případné umístění knihovny. V Praze 9 se nachází řada ploch, které čekají na nové využití po již zrušeném těžkém průmyslu.

Olympiáda v Praze: Ziskovost je chiméra
Klaus je skeptický také k případnému pořádání letních olympijských her v Praze, jejíž kandidaturu pro rok 2016 nebo 2020 připravují pražští politici. Ekonomická analýza uvádí náklady ve výši asi 135 miliard korun.

Prezident olympiádu úplně nezavrhuje, při rozhodnutí o pořadatelství ale podle něj nejsou hlavní ekonomické faktory. "Pokud chceme udělat olympiádu, zvedněme ruku a na náklady nekoukejme," řekl. Předpoklady o ziskovosti her označil za chiméry. Podle Klause se rovněž musí říci, že hry budou na úkor jiných věcí.

Prezident ze své zkušenosti podotkl, že olympijské hry nejsou diváckou, ale televizní záležitostí. V ochozech sedí kromě slavnostního zahájení a finálových klání jen funkcionáři, trenéři a kolegové sportovců z jiných odvětví, uvedl Klaus.

Autoři: ,

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Mohlo by vás zajímat