Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

(Ne)létající Zeman i Grossovy maskáče. Jak politici při povodních loví body

Česko

  20:30
PRAHA - Vrtulníkem, terénním vozem nebo jednoduše po svých. Podívejte se, jak se čeští politici při minulých povodních vydávali do terénu, aby aktuální situaci i způsobené škody zhlédli na vlastní oči.

Povodně 1997: předseda parlamentu Miloš Zeman (vlevo) a premiér Václav Klaus ve vrtulníku před odletem do zaplavených oblastí severní Moravy. foto: ČTK

"Ostentativně se proletět helikoptérou nad zaplavenými oblastmi nikomu z postižených nepomůže," prohlásil v pondělí prezident Miloš Zeman. Narážka zřejmě mířila na premiéra Petra Nečase (ODS), který se o víkendu v armádním vrtulníku vydal na obhlídku zaplavených oblastí.

Sám Zeman přitom vrtulník při povodních také využil, a to v roce 1997. Jako předseda parlamentu letěl jako host tehdejšího premiéra Václava Klause z Prahy na severní Moravu, kterou zasáhla nejničivější povodeň v novodobých českých dějinách.

Před nasednutím do vrtulníku prý stihl pronést i jeden ze svých bonmotů: "Vašku, polovina národa nenávidí mě a polovina tebe. Dovedeš si představit, jak by se celý národ zaradoval, kdyby ta helikoptéra spadla?"

Povodně 1997 (11. července): premiér Václav Klaus v terénním voze projíždí zaplavenými ulicemi Uherského Hradiště.

Povodně 1997 (11. července): premiér Václav Klaus v terénním voze projíždí zaplavenými ulicemi Uherského Hradiště. Zatímco na sever Moravy cestoval ještě v saku a kravatě, do zaplavených ulic se vydal v džínách a sportovním tričku.

Povodně 2002 (15. sprna: premiér Vladimír Špidla (uprostřed) navštívil spolu s ministrem kultury Pavlem Dostálem (druhý zprava) a ministrem obrany Jaroslavem Tvrdíkem (vpravo) Český Krumlov, kde už začaly práce na likvidaci následků povodně.

Povodně 2002 (15. sprna): premiér Vladimír Špidla (uprostřed) navštívil spolu s ministrem kultury Pavlem Dostálem (druhý zprava) a ministrem obrany Jaroslavem Tvrdíkem (vpravo) Český Krumlov, kde už v té době začaly práce na likvidaci následků povodně.

Povodně 2002: ministr vnitra Stanislav Gross (druhý zleva) s novým ministrem pro místní rozvoj Pavlem Němcem (vlevo) a velitelem zásahu hasičských sborů (vpravo) se 16. července prošli Crhovem, kudy se o den dříve přehnala rozvodněná říčka Hodonínka.

Povodně 2002: ministr vnitra Stanislav Gross (druhý zleva) dorazil na místa postižená povodněmi v armádním oblečení. Do paměti se lidem vryly i jeho zlaté řetízky na krku. Na cestě do Crhova, kudy se přehnala rozvodněná říčka Hodonínka, ho tehdy doprovázel i nový ministr pro místní rozvoj Pavel Němec (vlevo). Na rozdíl od Grosse ale dorazil v saku a kravatě.

Povodně 2002 (23. srpna): Pražský primátor Igor Němec si prohlédl zatopené Divadlo v Dlouhé.

Povodně 2002: Pražský primátor Igor Němec si 23. srpna prohlédl zatopené Divadlo v Dlouhé. Bylo to deset dní poté, co vynesl nyní již legendární výrok, v němž těžce podcenil vodní živel valící se v létě 2002 na Prahu.

"Já bych řekl, že Praha není ohrožena. Situace je, bych řekl, nadmíru výtečná. Všechny orgány pracují, jak mají. … Tak přiteče víc kubíků … To, o kolik stoupne, asi není v tuto chvíli důležité, protože jestli to je o 20, 10 centimetrů… Důležité je, že se ta zatopená plocha rozšiřovat nebude," pronesl tehdejší primátor.  

Povodně 2006 (3. dubna): premiér Jiří Paroubek obhlížel situaci ve vodou ohrožené obci Novosedly na Břeclavsku v Jihomoravském kraji.

Povodně 2006 (3. dubna): povodně za svého premiérování zažil i tehdejší předseda ČSSD Jiří Paroubek. Na snímku dalekohledem obhlíží situaci ve vodou ohrožené obci Novosedly na Břeclavsku v Jihomoravském kraji.

Premiér Petr Nečas na obhlídce vltavské kaskády, vzadu vlevo za ním je ministr zemědělství Petr Bendl.

Povodně 2013: premiér Petr Nečas (ODS) vyrazil o víkendu na obhlídku Vltavské kaskády. Ve žluté pláštěnce se poté objevil i na několika nejvíce postižených místech v Praze a středních Čechách.

Zobrazit celou fotogalerii

Prohlédněte si pohodlně všechny fotografie

Autor: