Sobota 4. února 2023, svátek má Jarmila
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Klaus zničil Béma, říká na nahrávce Bárta

Česko

  11:39
PRAHA - Věci veřejné mají další problém. Na veřejnost unikla jejich druhá nahrávka, tentokrát z březnové stranické schůzky. Vedení strany na záznamu řeší volbu předsedy, financování strany nebo vztah Bárta – Klaus.

Vít Bárta krátce po rezignaci foto:  Jan Zatorsky, Lidové noviny

Na nahrávce mluví Vít Bárta, Kateřina Klasnová, poslanec Viktor Paggio, dnes již vyloučení poslanec VV Jaroslav Škárka a šéfka poslaneckého klubu Kristýna Kočí. Server Lidovky.cz vybral nejzajímavější pasáže z původně soukromé diskuze VV.

O Václavu Klausovi
Bárta: Já mám zprávy o tom prezidentovi, fakt jako... prezident zničil Pavla Béma, prezident zničil spoustu lidí, kteří tu byli. Tomu prezidentovi nejde naskakovat na všechno.

Psali jsme

Bárta: On je prostě jako sebestřednej, prostě jako... A on řekne, tak přijeďte na Hrad a odvyprávějte mi, jaký je to na K9. Já zavolám a on řekne, tak přijeďte, okamžitě, jak vám skončí schůzka… Dveře mám otevřený kdykoliv k němu, to jo. A když mu řeknu, že má něco todle, tak on to udělá, protože za tím vidí nějaký svůj efekt.

O volbě nového předsedy VV
Bárta: Sešel jsem se s Karolínou (Peake, pozn. red.) a Radkem (Johnem, pozn. red.) s tím, že jsme se dohodli na tom, že Radek a Karolína to zvednou proti sobě a podle průzkumů, které jsem nechal udělat, to vychází tak, že to Radek pukne. Jako úplně.

Škárka: Já si myslím, že by Vítek ten duel (s Johnem, pozn. red.) vyhrál a to z toho prostýho důvodu, že všichni ví, že to vedeš. Všichni ví, Radek, že když tam bude kdokoli z nás...

Kočí: ...Budeme za šašky.

Škárka: Prostě na někoho mávneš na svýho předsedu - tak hele pojď sem - tak to vnímají novináři, partneři, tak to vnímají všichni. Pojďme zlegalizovat teda ten stav, který je. Bude to čitelný, získáme zpátky voliče, kteří budou vědět, kdo jsme, jaký jsme a je to.

Kočí: Přestaneme lhát.

Klasnová: Hele, Vítku, splnila by se ti tvá skrytá přání (kdyby se stal předsedou VV, pozn. red.). Konečně by ses moh přihlásit ke svýmu projektu, který si už roky šušníš, hýčkáš.

Kočí: Byl by to konec schizofrenie pro všechny.

Klasnová: Neřekla bych úplný konec, ale výrazně by to pomohlo.

Kočí: Pro spoustu věcí by to bylo vyjasnění.

Bárta: To se musí najít role pro Radka.

Kočí: Musí, to se ale najde.

Piaggio: Moudrý otec zakladatel, co nás někam dovedl, posunul dál. Až chytí první velkou rybu, tak předseda nový poklekne a Radek John mu přinese tu hlavu.

Bártu: Co byste říkali, kdybychom udělali z Radka rovnou čestnýho předsedu?

Kočí: Jó, Radek bude čestnej.

Klasnová: Jak rovnou? To je takový divný po dvou letech.

Bárta: Když nebude předsedou, tak bude čestným předsedou.

Klasnová: Ale po dvou letech je to divný.

Kočí: Není. Radek nás dostal do Sněmovny. V takovém počtu neznámou stranu. To je otec budovatel.

Bárta: Nemáte pocit, že já tu stranu povedu trošku jinam, než kam ji Radek vyzdvihl?

Kočí: Konečně budeme čitelní!

Klasnová: Nemáme už ty lidi. Ty, co nás volili, co nás volili kvůli Radkovi, těch jedenáct procent, tak už je nemáme. Náš reálný výsledek je šest sedm procent.

Dobeš: Budeme kosit ODS. Ty proti Nečasovi se velmi výrazně vymezíš.

Paggio: Posune nás to víc doprava. Budeme zase středopravá strana, jak jsme si původně řekli v Mikulově. Ty se domluvíš s Kalouskem a půjdeme, sežereme odéesku, roztrhneme je na dvě půlky.O Johnovi
Bárta: Z mého pohledu je to tak, že dokud jsme bojovali o policejního prezidenta, tak ten Radek na špičce těch událostí byl a bylo to v pohodě. Já mám pocit, že všechny vánoční K9 s výjimkou jedný mý posraný schůzky s prezidentem, a to se pořád ta linka - John - Havel, což teda mimochodem je pravda, velmi dobře teď funguje a i ve vztahu k Zeleným a k volbách v Praze se z toho rýsuje zajímavá podpora a je to něco, kam já nesmím, kam musí Radek, a naopak já to jako vyvažuju nahoru. A můžeme mít oba dva ty prezidenty.

Klasnová: Já myslím, že to tam stoprocentně je, protože tam je to v podstatě na dva roky, takže nad tím musíme uvažovat. To, co říká Viki, je důležitý. To, že ty krajský volby asi nedopadnou úplně ideálně, tak to si přiznejme, i když já jsem velmi zvědavá, jak to dopadne. Může se stát, to po těch vobách půjde celý úplně do prdele a už se to nestačí zvednout. Takžee jestli takhle uvažujeme, tak je to zbytečné.

Paggio: My do těch krajskejch voleb potřebujeme náboj. Radek je dneska v útlumu.

Kočí: Je prázdnej.

Paggio: Rezignovanej, prázdnej.O taktice před krajskými volbami
Bárta: Víte co je legrace? Já vám řeknu informaci. Já mluvím s Nečasem i s Kalouskem, a oni oba dva jsou čím dál víc vyčerpaný těma řečma, co se vedou. V zásadě jedinou stabilitou, kterou maj, paradoxně jsme nakonec my. A v zásadě, kdyby my jsme nechtěli prohrát krajský volby, tak to taky můžeme udělat tak, že v půlce krajů uděláme společnou kandidátku, my to můžeme udělat na třetiny, v jedné třetině společnou kandidátku se socanama, v jedné s odeeskou a v jedné…

Paggio: Jako společnou kandidátku?

Bárta: Minimálně ve dvou krajích mám s Gazdíkem a Kalouskem domluvenou společnou kandidátku. Když budeme chtít.

Klasnová: Jako Topka je hodně dobrá, protože oni v tom komunálu jsou docela silný. Takže já bych to spojení kandidátek viděla ideálně, jak bysme elegantně schovali, že je nemáme skoro žádnou osobnost.

Viktor Paggio

O financování strany
Kočí: Základní věc. Do konce měsíce musíme předložit vyúčtování strany do Poslanecké sněmovny. Máme to nějak vyřešený?

Bárta: Máme to vyřešený.

Někdo z pozadí: Babák čaruje.

Kočí: No jestli Babák čaruje tak, jak se vypráví, že přinese v pytli půl milionu a zadá vložit na účet Věcí Veřejných, tak prosím, tak ať to nečaruje, protože to tedy (nahrávce nejde rozumět)

Bárta: Tomu nevěřím.

Kočí: Prej přines půl milionu v pytli a vložil na účet VV, Můžeš prosím tuto informaci ověřit?

Klasnová: To je přesně ta hranice…

Kočí: Ano. Teďka, když jsme viděli, co dělá FAÚ. Tak asi není pro Kalouska a jeho finanční úředníky problém se podívat, kde nechal Babák půl milionu v hotovosti.

Paggio: To se s náma vždycky spojí Vondra, abychom pomluvili FAÚ.

Bárta: Na FAÚ už máme naše lidi. Jiná věc je to, že samozřejmě teďka sháníme sponzory a Babák provádí krizovej management a to není prdel. Protože některý věci se tam prostě musely naskládat narychlo, za cenu toho, že se jakoby platěj závazky v tomhle roce. To co je dobrý do Poslanecký sněmovny, je loňskej rok, a ten je úplně v pohodě, protože ty faktury se splácej až trenhle rok.

Kočí: Tak to jsem chtěla slyšet, dobrý.

Autor:

Mohlo by vás zajímat