Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Klaus znovu posoudí vyznamenání pro Mašíny

Česko

  12:11
PRAHA - Senát již počtvrté navrhl udělit státní vyznamenání bratřím Mašínům, členům protikomunistické odbojové skupiny. Letos ale nebyli nominováni na Řád Bílého lva. Prezident by jim měl udělit podle senátorů Medaili Za hrdinství. Proti nominaci tradičně protestovali zástupci levice.

Josef Mašín foto: Ondřej Němec, Lidové noviny

Celkem Senát navrhl vyznamenat 25 osobností. Jsou mezi nimi například spisovatel Arnošt Lustig, sochař Vladimír Preclík, historik a publicista Zdeněk Mahler nebo někdejší federální ministr vnitra a první šéf slovenského Ústavu paměti národa Ján Langoš. Medaili Za zásluhy by získal posmrtně, loni zahynul při automobilové nehodě.

Místopředseda Senátu Jan Rakušan (ČSSD) svůj nesouhlas s vyznamenáním Mašínů znovu opíral o to, že při probíjení na Západ a v úsilí o získání zbraní zabili spoutaného policistu. Přirovnal to k vraždám spojeneckých vojáků. "Zabití zajatce je vždy surový, zbabělý, mimořádně odsouzeníhodný čin, který se všude v civilizovaném světě nazývá vraždou," prohlásil Rakušan. Senátor Martin Mejstřík (za Cestu změny) mu oponoval. "Za svobodu a demokracii se musí bojovat, a když to nejde jinak, tak i se zbraní v ruce," uvedl.

Cílem bratří Mašínů a jejich spolupracovníků bylo podle zastánců návrhu škodit nastupující komunistické totalitě stejným způsobem jako za druhé světové války nacistickému režimu. Připomínali, že bratry Ctirada a Josefa Mašínovy v roce 1946 vyznamenal prezident Edvard Beneš Medailí za chrabrost. V 50. letech se Mašínové spolu s Milanem Paumerem probili na Západ, další členy skupiny - Václava Švédu, Zbyňka Janatu a Ctibora Nováka - komunisté popravili.

Mezi kandidáty jsou hrdinové, politici i umělci
Na Řád Bílého lva senátoři navrhli dva kandidáty, kteří za druhé světové války bojovali na západní frontě - brigádního generála Stanislava Krause, který se zúčastnil bojů u Tobruku, a plukovníka letectva Otakara Hrubého. Řád T.G. Masaryka by měl podle nich posmrtně získat novinář a poválečnýposlanec ČSSD Josef Veverka, kterého komunisté odsoudili k doživotí.

Mezi kandidáty na Medaili Za hrdinství je vedle dalších odbojářů opět i legionář František Štamprech. Medaili Za zásluhy by si podle Senátu zasloužili například režisérka dokumentárních filmů Jana Slánská nebo Jiří Horčička a Rostislav Běhal, kteří působili v Československém rozhlasu.

Autoři: ,