Neděle 5. prosince 2021, svátek má Jitka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Klaus vidí na vyrovnání s církvemi 'řadu otazníků'

Česko

  15:52
PRAHA - Prezident Václav Klaus vidí u vládního návrhu na církevní restituce "řadu otazníků" a klade si otázku, zda zvolený přístup je koncepčně správný princip.

Prezident Václav Klaus při svém projevu na Žofínském fóru. foto: ČTK

Vláda navrhla normu, podle níž má stát na základě dohody se 17 církvemi vyplatit od roku 2013 postupně 59 miliard korun navýšených o inflaci. Církve též mají dostat zpět 56 procent majetku. Norma je nyní ve sněmovně, která o ní má rozhodnout.

ČTĚTE TAKÉ:

Někteří kritici návrhu vyčítají, že na finanční kompenzace nyní stát nemá, opoziční ČSSD například navrhla, aby poslanci z návrhu vypustili peněžitou náhradu. Klause trápí spíš princip celé věci. "Já si nemyslím, že otázka církevního vyrovnání je, jestli si to teď můžeme dovolit. To mě trápí méně. Já si od nepaměti kladu otázku, nakolik je to koncepčně správně zvolený princip. V tomto smyslu řadu otazníků tam vidím," řekl Klaus na dotaz účastníka Žofínského fóra. Dodal, že koncepčnost dává do spojitosti i s rozsahem navracení.

V souvislosti s normou hovořil také o osudu návrhu zákona, naznačil, že bude záležet i na tom, zda padne, či vydrží současná koaliční vláda.

Podle opozice je návrh příliš velkorysý

Návrh na navrácení majetku řeší podle vlády problém majetkové křivdy spáchané na církvích a náboženských společnostech komunistickým režimem po roce 1948. Cílem je též ukončit placení církví ze státního rozpočtu.

Několik občanských sdružení a iniciativ v čele s aktivistkou Lenkou Procházkovou míní, že církev nemá na vracení majetku nárok, protože ho nevlastnila. Upozorňují také, že církev již některý majetek pro svoji činnost dostala.

Opozice v parlamentu zase zpochybňuje kromě finanční částky i objem majetku, podle ní je vládní návrh příliš velkorysý. Obává se také možného prolomení takzvaných Benešových dekretů. Komunisté avizovali, že stejně jako v prvním sněmovním čtení podají návrh na zamítnutí předlohy.

Církev by měla dostat zpět především polnosti a lesy, obce a města upozorňují, že tento dosud blokovaný majetek brání v jejich rozkvětu.

Autoři: ,

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat