Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Klaus ztrácí spojence. Ekolog popírač otáčí

Česko

LONDÝN Je potřeba něco udělat s globálním oteplováním. Překvapivá na této často opakované větě je osoba, která ji vyslovila – dánský vědec Bjorn Lomborg, považovaný za jednoho z předních světových „klimatoskeptiků“.

Lomborg své nové názory prezentoval v rozhovoru pro včerejší vydání deníku The Financial Times. Vědec, na kterého se často odvolává i český prezident Václav Klaus, svoji výzvu mířil směrem k prosincovému „oteplovacímu“ summitu v Kodani. Tam se má řešit právě způsob boje proti globálnímu oteplování.

„Je to ohromně důležité. Potřebujeme globální dohodu o klimatu,“ uvedl Lomborg. V minulosti přitom tvrdil, že větší smysl má vynakládat finanční prostředky na jiné světové problémy, než je boj proti oteplování. Dánský vědec také připustil, že mnohé „klimatoskeptiky“ zřejmě jeho výzva nepotěší. „Pokud to zklame některé skeptiky, tak mi to ani v nejmenším nevadí. Doufám, že získám (pro svoji výzvu) další lidi,“ dodal.

Byť jde u Lomborga o významný názorový posun, na některých základních tezích stále trvá. A to se týká především jeho kritiky nákladného omezování uhlíkových emisí. „Je to nákladný způsob, pomocí něhož se toho nedá příliš dosáhnout,“ uvedl dále.

Podle autora známých knih Skeptický ekolog či Zchlaďte hlavy! je potřeba hledat levnější a účinnější způsoby, jak globálnímu růstu teplot zabránit. Mezi ně patří například investice do nových technologií či sázení většího množství stromů. Jeho tým také v tomto týdnu zveřejnil plán, podle kterého by stovky plachetnic rozprašovaly mořskou vodu a vytvářely tak mraky, které by odrážely část slunečních paprsků.

Pokračování na straně 7

Dokončení ze strany 1

Lomborg v rozhovoru pro The Financial Times dále uvedl, že základní vědecké otázky ohledně globálního oteplování „již byly docela jednoznačně zodpovězeny“. Otázkou tak nyní není, zda, ale jakým způsobem se s klimatickými změnami na kodaňském summitu vypořádat. „Dosažení dohody bude velmi těžké, pokud ale budeme mít na stole lepší nápady, které jsou levnější a účinnější, tak vzniká i větší naděje na dohodu,“ uvedl s odkazem na očekávanou snahu snižovat emise uhlíkových plynů.

Některé ekologické skupiny, jako například Greenpeace, ale Lomborgova „změna přístupu“ – jak to v titulku označil deník The Financial Times – nepřesvědčila. „Jediným cílem je poskytnout politikům výmluvu, aby se neshodli na dohodě, kterou podle vědců potřebujeme,“ citoval list Bena Stewarta z Greenpeace. „Experti, kteří se těmito tématy zabývají už léta, tyto možnosti nepřehlíželi – a došli k závěru, že potřebujeme razantní omezení emisí,“ dodal.

Lomborg kolem sebe shromáždil skupinu expertů, mezi nimiž jsou i respektovaní ekonomové, kteří by měli zhruba za měsíc přijít se svými doporučeními pro prosincový summit v Kodani.

Již v uplynulém týdnu byla zveřejněna studie jeho týmu z Copenhagen Business School, podle níž by jedním ze způsobů mohlo být vytváření hustých mraků nad oceány. Jejich vody by brázdilo zhruba 1900 plachetnic, jejichž turbíny by do povětří rozprašovaly mořskou vodu. Částice soli by se pak staly základem hustých mraků, které by mohly odrážet 1–2 procenta slunečního záření. To by podle Lomborgova týmu mohlo vrátit emise oxidu uhličitého na úroveň období před industrializací průmyslu. Kromě ochrany klimatu by to mělo ještě jednu výhodu – bylo by to levné.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!