Úterý 21. března 2023, svátek má Radek
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Klaus zůstává v čele sněmovního školského výboru. ANO nectí dohody, řekl odmítnutý Baxa

Česko

  11:10aktualizováno  13:26
Praha - Nezařazený poslanec Václav Klaus zatím zůstává v čele sněmovního školského výboru. Jeho členové kandidáta klubu ODS Martina Baxu novým předsedou nezvolili, v tajné volbě dostal šest z 21 hlasů. Předsednické křeslo školského výboru přitom připadá občanským demokratům podle dohod o rozdělení funkcí v dolní komoře.

Václav Klaus mladší. foto:  Petr Topič, MAFRA

Někteří poslanci se v debatě stavěli kriticky k tomu, že Baxa je i plzeňským primátorem a krajským zastupitelem. „Je to jakési hromadění funkcí, a to je problém,“ řekl Karel Rais (ANO). Také Pirát Lukáš Bartoň a Tereza Hyťhová z SPD zapochybovali o tom, zda by Baxa vykonávání funkcí stíhal. Klause někteří členové výboru, například Miroslav Grebeníček (KSČM), za řízení výboru chválili.

Schůze sněmovního školského výboru, Václav Klaus mladší
Václav Klaus mladší.

Plzeňský primátor Martin Baxa (ODS) po oznámení výsledku tajné volby řekl, že hnutí ANO nectí dohody. „Ukázalo se to v plné nahotě. Hnutí ANO zjevně nestojí o dodržování dohod,“ prohlásil. 

Baxa tvrdil, že by funkci předsedy školského výboru zvládl, jinak by do ní nekandidoval. Uvedl, že pokud by byl zvolen a posléze potvrzen sněmovnou, ukončil by členství ve výboru pro veřejnou správu a v několika podvýborech, které se týkají veřejné správy. Odstoupil by také z čela podvýboru pro kulturu. Baxa je primátorem Plzně, zastupitelem Plzeňského kraje, poslancem, členem dvou sněmovních výborů a šesti podvýborů.

Jde o prolomení zvyklostí, zlobí se šéf ODS

„Nechtěl jsem kandidovat, abych měl nějakou funkci, ale abych pomohl českému školství,“ vysvětlil Baxa. Předpokládá, že se k výsledku volby ještě sejde poslanecký klub ODS a situaci projedná. „Podle dohod, které byly ve sněmovně uzavřeny, by měla mít nominanta ve výboru ODS,“ řekl Baxa.

S Klausem juniorem se míjím ve ‚světelných kilometrech‘, říká exministr Drobil

„Má to několik aspektů. Jeden je radostný a sice, že poprvé přišel na zasedání školského výboru pan poslanec Zaorálek,“ komentoval výsledky volby Klaus. „Mám rád tajnou volbu, lidé volí podle svého,“ podotkl a pak kousavě dodal: „Ze šesti hlasů si pan Baxa dal hlas sám. Ale těch pět hlasů napříč politickým spektrem mě trošku mrzí.“

Martin Baxa.

„Svým rozhodnutím zavedli členové školského výboru nové zvyky v Poslanecké sněmovně,“ prohlásil předseda ODS Petr Fiala. „kádrování kandidátů jiných stran a nerespektování pravidel. Je to prolomení dosavadních zvyklostí ve sněmovně i porušení pravidla poměrného rozdělení míst v čele výborů. ODS bere na vědomí tento mocenský krok dalších parlamentních stran a bude na něj při svém dalším postupu adekvátně reagovat.“

KAMBERSKÝ: Otcové a vrazi. Václav Klaus mladší jako metafora dějin

Klause mladšího vyloučilo vedení ODS ze strany v polovině března. Klaus podle výkonné rady občanských demokratů „svým jednáním a vystupováním dlouhodobě poškozoval dobré jméno ODS“.

Větší rozkol?

Člen Pirátů Lukáš Bartoň se po tajné volbě přiznal, že svým hlasem Baxu podpořil. „I přes kritiku kumulace funkcí jsem ten, kdo hlasoval pro pana Baxu. Vůbec nemáme nařízení z nějakých stranických sekretariátů,“ podotkl Bartoň. „Řekl bych, že kumulace funkcí byl důvod, proč nebyl pan Baxa zvolen.“

Podle Fialy nyní Klause do výboru dosadila koalice ANO, SPD a KSČM. „Aspoň se odkryly karty,“ poznamenal. Předseda klubu Pirátů Jakub Michálek na sociálních sítích uvedl, že z výsledku hlasování vyplývá, že pro Baxu nehlasovala ani občanská demokratka Zuzana Majerová Zahradníková, což ukazuje na hlubší rozkol v ODS.

Podle Michálka šlo o „další podrázek“, kdy Klause ve funkci podrželo vládní hnutí ANO. „My jsme pro pana Klause mladšího nehlasovali, ale byli jsme se sociálními demokraty, lidovci, Starosty a panem Baxou sami,“ uvedl na facebooku.

Poslankyně ANO Věra Procházková novinářům po jednání sdělila, že neměla výhrady proti Baxovi, ale proti ODS. „ODS v minulém volební období nedodržela to, co pan Baxa avizoval hned jako první. A to, že post předsedy školského výboru patří ODS,“ uvedla Procházková.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat