14. června 2007 7:38 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Klause sledovala StB

Prezident Václav Klaus. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prezident Václav Klaus. | foto: Ondřej Němec, Lidové noviny

PRAHA Je sportovně zaměřen, chová se povýšenecky a zesměšňuje své oponenty. I takový profil Václava Klause lze vyčíst ze svazků, které pod krycím jménem Kluk vedla v 80. letech komunistická státní policie na současného prezidenta republiky.

O existenci svazku informovala MF Dnes. Klaus tvrdí, že si byl zájmu StB dobře vědom. „Sledování jsem předpokládal,“ řekl MF Dnes. Agenti se prý zajímali i o jeho manželku Livii.

Tajná policie začala ekonoma Klause, tehdy zaměstnance Státní banky československé, sledovat kvůli organizaci ekonomických seminářů. Komunisté je považovali za „nemarxistické“ a „pravicové“. Kromě šestice agentů, kteří se v blízkosti Klause pohybovali, byly na něj a jeho rodinu nasazeny i odposlechy a další technika. Prohledávali mu kancelář a cenzurovali poštu.

Sledování trvalo zhruba dva roky. V lednu 1986 Státní bezpečnost zatlačila na vedení banky a ta další semináře Klausovi zakázala. Půl roku nato byl ukončen i svazek Kluk.

Některé dochované záznamy udavačů potvrzují, že si Státní bezpečnost u Klause všímala skutečně každého detailu.

Další informace najdete v dnešních Lidových novinách.

Najdete na Lidovky.cz