30. prosince 2015 9:45 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Klausová a Filipi zůstanou na velvyslanectvích. Přijaly dohodu ministerstva

Livia Klausová na zámku v Lánech | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Livia Klausová na zámku v Lánech | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

Podle původně schváleného služebního zákona na postu velvyslance nemůže být osoba starší 70 let. Tuto věkovou hranici však překročila Livie Klausové působící na Slovensku a Eva Filipi v Sýrii. Než dojde ke změnám, které jejich setrvání umožní, budou obě pracovat na dohodu o provedení pracovní činnosti.

„Obě velvyslankyně souhlasily s prozatímním řešením, kdy budou mít s ministerstvem zahraničních věcí uzavřenou dohodu o provedení práce do té doby, než začne být účinná technická novela zákonu o státní službě, kterou ještě musí schválit senát Parlamentu České republiky a podepsat prezident republiky,“ řekla serveru iDnes.cz mluvčí ministerstva zahraničí Michaela Lagronová.

„Považuji odvolání paní velvyslankyně Filipi z Damašku za potenciální hrubou chybu české diplomacie a udělám vše, co je v mé kompetenci, aby k tomu nedošlo,“ vyjádřil se dříve prezident Zeman k působení Filipi v Sýrii, která je částečně ovládána Bašárem Asadem a Islámským státem. Z oblasti se mnozí velvyslanci stáhli, a tak může Filipi zasávat v Sýrii nejen zájmy České republiky, ale i zbytku Evropské unie nebo i Spojených států amerických.

Novelu zákona, kteá problém se zaměstnáním dvou zmiňovaných velvyslankyň vyřeší, musí ještě schválit příští středu senát a později prezident. Schvalovacím řízením v poslanecké sněmovně již prošla. Podle této novely může ve funkci zůstat osoba, která překročila věkovou hranici sedmdesáti let, pokud do své funkce nastoupila před počátkem platnosti zákona stanovující věkové omezení.

Lidovky.cz

Rodičák se zvýší, návrh konečně míří do Sněmovny
Rodičák se zvýší, návrh konečně míří do Sněmovny

Vláda dnes potvrdila, že od 1. ledna 2020 zvýší rodičovský příspěvek z 220 tisíc na 300 tisíc. Na vyšší sociální dávku se mohou těšit novopečení rodiče i ti, kdo příspěvek v současnosti pobírají.