9. srpna 2013 18:13, aktualizováno  19:55 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Klausová si na ambasádu musí počkat. Rusnok o velvyslancích asi jednat nebude

Livia Klausová na předávání studentských cen v Karolinu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Livia Klausová na předávání studentských cen v Karolinu. | foto: ČTK

Poté, co vláda Jiřího Rusnoka nezískala důvěru Poslanecké sněmovny, nebude už jednat o jmenování nových velvyslanců. Ve hře přitom bylo i jmenování Livie Klausové velvyslankyní na Slovensku či Vladimíra Remka ambasadorem v Rusku.

Ještě nedávno se zdálo, že mají oba tito potenciální diplomaté cestu na ambasády otevřenou. Bývalého ministra Karla Schwarzenberga, který měl pro oba posty jiné kandidáty totiž v Černínském paláci nahradil Jan Kohout, jenž, ve shodě s přáním prezidenta Miloše Zemana, proti jmenování manželky bývalého prezidenta Klause a prvního československého kosmonauta nic nenamítal.

ČTĚTE TAKÉ

Jenže pak přišla středa tohoto týdne, kdy Rusnokův kabinet nezískal důvěru. "Nepředpokládám, že bychom ještě v tomto období jednali o obsazení vevyslanectví. Tedy pokud to není vynuceno nějakou situací, že nutně osoba musí být nahrazena, nebo není obsazeno to místo, to si dovedu představit, to je také chod veřejné správy, velvyslanec je de facto úředník, který nás zastupuje v zahraničí," uvedl premiér Jiří Rusnok.

Bývalý ministr zahraničí Karel Schwarzenberg však soudí, že Miloš Zeman Livii Klausovou na českou ambasádu v Bratislavě prosadí. "Převelice bych se divil, kdyby tam neodjela," uvedl Schwarzenberg. 

Gripeny možná vláda ještě schválí

Premiér Jiří Rusnok naopak nevyloučil, že kabinet schválí prodloužení pronájmu gripenů. Nabídka švédské strany je totiž podle něj časově omezená. Rusnok předá v úterý demisi do rukou prezidenta Miloše Zemana. Konec dočasné vlády a následné rozpuštění Poslanecké sněmovny přivedou zemi k předčasným volbám. Podle Rusnoka nemají žádné relevantní politické strany výhrady k návrhu smlouvy o prodloužení pronájmu švédských stíhacích letounů.

"A je třeba si uvědomit, že tam jsme zase pod tlakem času, protože nabídka švédské strany nebude trvat věčně v té úrovni, v jaké je dnes," řekl novinářům Rusnok. Původní desetiletý pronájem nadzvukových stíhaček se blíží ke svému konci. Vojenští piloti jsou přitom podle všeho se skandinávskými stroji spokojeni. Takzvaná tygří letka s nimi před několika lety vyhrála soutěž podobně zaměřených jednotek v rámci Severoatlantické aliance.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz