15. července 2013 20:57 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Ráda bych byla velvyslankyní, řekla Klausová. Už začala 'studovat'

Dagmar Havlová, Livia Klausová a Václav Klaus ve Vladislavském sále při inauguraci Miloše Zemana. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dagmar Havlová, Livia Klausová a Václav Klaus ve Vladislavském sále při inauguraci Miloše Zemana. | foto: ČTK

PRAHA Livia Klausová se už připravuje na místo velvyslankyně na Slovensku. Podle serveru iDNES.cz se na novou funkci těší a začala již "studovat". Klausovou prosazuje na českou ambasádu v Bratislavě prezident Miloš Zeman. Poté, co padla Nečasova vláda, se její šance zvýšila.

Livia Klausová se vůbec poprvé vyjádřila k možnému slovenskému angažmá. Serveru iDNES.cz řekla, že by byla ráda velvyslankyní na Slovensku, ale další informace o tom nemá. "Jestli chcete něco prozradit, tak si čtu směrnice Evropské unie a čtu si některé knihy i informace o mém rodném Slovensku," řekla.

Premiér Jiří Rusnok již koncem června uvedl, že nemá problém s tím, aby místo velvyslankyně v Bratislavě obsadila právě bývalá první dáma a místo velvyslance v Moskvě zase europoslanec za KSČM Vladimír Remek. Proti tomu se však ostře vymezil bývalý ministr zahraničí Karel Schwarzenberg.

K TÉMATU:

V médiích se spekuluje a naznačil to i Schwarzenberg, že nominace Klausové je odměna za podporu před 2. kolem prezidentské volby, kdy se postavila za Zemana. A nový prezident krátce po svém zvolení začal na místo velvyslankyně na Slovensku prosazovat právě ji.

Kdo má právo velvyslance jmenovat?

V rámci sporu se řešil i výklad ústavy týkající se procedury jmenování velvyslanců. Pozorovatelé soudí, že Zeman chce mít zřejmě větší vliv v zahraniční politice. Hrad uvádí, že jmenování a odvolání velvyslanců je pravomocí prezidenta, Zeman chce mít proto silnější slovo. To se Schwarzenbergovi nelíbilo.

Podle ústavy jmenuje vedoucí zastupitelských úřadů prezident. Jejich jmenování spolupodepisuje premiér nebo jím pověřený ministr. Současná praxe je taková, že ministr zahraničí vládě navrhne kandidáty, které po schválení kabinetem jmenuje prezident. Podle Kmoníčkova vyjádření se však jedná o "zvykové právo".

mlMatěj Ludvík
Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Dokumentarista Olga Malířová Špátová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Audioknížka o životě Jeana-Paula Belmonda, vyprávěná Jiřím Krampolem. Zcela zdarma

Belmondo Mých tisíc životů | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jiří Krampol daboval Belmonda ve 28 filmech a jeho hlas je tak s tímto hercem téměř neoddělitelně spojen. Stylově tedy...

Premium

Kdo létá, ničí planetu. Greta probouzí výčitky v mladé generaci

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Letadla vyšla z módy, zatěžují prý klima. Když měla mladá aktivistka Greta Thunberg mluvit v OSN, do Ameriky radši...