Pátek 17. ledna 2020svátek má Drahoslav -1 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Klausovy milosti pro korupčníky, podvodníky a partnery kmotra Mrázka

Václav Klaus | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Václav Klaus | foto:  Jan Zatorsky, Lidové noviny

PRAHA Prezident Václav Klaus sice nerozdává tolik milostí jako jeho předchůdce, mezi amnestovanými je však čím dál více pachatelů ekonomických zločinů. Nejnověji na seznam sporných milostí přibyla usvědčená korupčnice Anna Benešová. Připomeňte si sporné kauzy, pod něž se podepsal Václav Klaus.

Milost č. 1: Obálky "pro univerzitu" i malá domů

Včera Václav Klaus omilostnil bývalou šéfku Metropolitní univerzity Praha Annu Benešovou, která dostala na podzim dvouletý podmíněný trest za to, že v letech 2001 až 2009 nechala zadarmo studovat přes padesát různých úředníků, o kterých si myslela, že mohou škole prospět. Na školu docházeli především lidé z Úřadu průmyslového vlastnictví, různých pražských obvodů i samotného magistrátu hlavního města. Benešová tím univerzitě způsobila škodu přes šest milionů korun. Kromě toho předávala v obálkách úplatky lidem, kteří mohli ovlivnit využívání prostor univerzity. A navíc si nechala na náklady školy rekonstruovat svůj pražský byt a dům v Dobřichovicích. 

ČTĚTE VÍCE


Milost č. 2: Vychloubačná korupčnice

Bývalá policistka Radka Kadlecová si vyslechla dvouletý trest vězení za přijímání úplatků od cizinců žádajících o pobyt v Česku. Jako důkaz posloužily záběry policejní skryté kamery, podle vlastní výpovědi si Kadlecová od roku 2007 přišla na úplatcích na 145 000 korun. Milost jí prezidentská kancelář udělila v polovině listopadu roku 2009. Na konci loňského roku týdeník Respekt přinesl svědectví dvou lidí, jimž se Kadlecová svěřila, že prezidentská milost pro ni byla koupena. Na konci roku začala případ prověřovat protikorupční policie.

ČTĚTE VÍCE

Milost č. 3: Opravdu nemocný?

V roce 2004 prezident Klaus odpustil vězení Karlu Steingerovi, který byl odsouzen za daňové podvody v případech lehkých topných olejů. Steinger se trestu vyhýbal, nechal si vypracovat posudky, že trpí mnoha chorobami. U prezidenta uspěl s tím, že má rakovinu. I žalobkyně, která případ vyšetřovala, varovala, že Steingerova nemoc může být vymyšlená. Nikdo to neprověřil. Steiniger patřil k obchodním partnerům zastřeleného kmotra podsvětí Františka Mrázka.

ČTĚTE TAKÉ

Milost č. 4: Sponzor ODS

U prezidenta uspěl s žádostí o milost v roce 2008 i jihlavský podnikatel a sponzor ODS Zdeněk Kratochvíl. Podle lékařů trpěl tak vážnou duševní chorobou, že nemohl chodit k soudu kvůli obžalobě z hospodářských deliktů. Na druhou stranu zvládal jako generální ředitel vést velkou firmu.

ČTĚTE TAKÉ

Milost č. 5: Starost o rodinu

Miroslava Pragerová Dostala milost v prosinci 2007. Byla odsouzena za podvody. Na svou firmu odebrala pohonné hmoty, které prodala, ale firmě peníze nedala. Soud ji v roce 2004 poslal na 6 let do vězení. Odseděla si tři roky. Klaus milost odůvodnil: „Dcera odsouzené, která je v invalidním důchodu, je těhotná a 15letý syn je před složitou operací, přičemž oba potřebují pomoc své matky.“ Pragerová se v roce 2002 stala majitelkou firmy Sale Bohemia, kterou převzala od firmy uprchlého podnikatele Tomáše Pitra.

ČTĚTE TAKÉ

Milost č. 6: A zase ten Mrázek

Klaus dal milost Jarmile Morávkové, která byla odsouzena za úvěrové podvody. Klaus „přihlédl ke skutečnosti, že od spáchání trestné činnosti uplynula dlouhá doba, způsobená škoda byla uhrazena, a vzal též v úvahu i vážné onemocnění“. Její syn Richard patřil k obchodním partnerům Františka Mrázka. Jak napsala MF Dnes policie v minulosti zaznamenala, že se pokoušel přes Mrázka zastavit vyšetřování. Mrázek mu vzkazoval: „Půjde do ztracena.“

ČTĚTE TAKÉ

Milost č. 7: Tajné zdůvodnění

V roce 2011 udělil prezident milost přerovskému podnikateli Jiřímu Kotíkovi, který si měl odsedět celkem deset let za podvody při podnikání. Milost zaštítil složitými a blíže nespecifikovanými rodinnými poměry podvodníka a posudkem Národohospodářské fakulty VŠE, který je však podle vyjádření Hradu pro veřejnost tajný.

ČTĚTE TAKÉ


,
Radek Kedroň

Autor

Radek Kedroňradek.kedron@lidovky.czČlánky
Premium

Pošťák, který vůbec nezvoní. U balíčků z Číny totiž nemusí

Pošta z Číny, ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lidé si objednávají z čínských e-shopů zboží s bezplatnou dopravou a diví se, že nedostanou balíček do ruky. Pošta má...

Premium

Tři roky od věznění v garáži. Daniel dnes pracuje a stará se o miminko

Daniel Příhoda, jehož v roce 2016 věznil s jeho tehdejší přítelkyní Zdeněk... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Daniela před několika lety unesl vyšinutý Zdeněk Hryščenko. I s jeho kamarádkou Janou. Věznil je několik dní ve...

Premium

Pohádky na odpis: kterým hrozí zákazy a cenzura kvůli korektnosti

Jiří Korn v pohádce Honza málem králem (1977) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Zahrajme si na prognostiky. Magazín DNES se zamýšlí nad tím, které nejoblíbenější české vánoční pohádky začnou vadit a...

ROZHOVOR: Rozvod si můžete zjednodušit s pomocí mediátorky
ROZHOVOR: Rozvod si můžete zjednodušit s pomocí mediátorky

V současné době se zdá, že udržet si manželský vztah, je stále těžší. Pokud je rozvod nevyhnutelný, pomoci může mediace. Tou se zabývá Mgr. Eva Vaňková, která působí jako rozvodová mediátorka a advokátka.