17. února 2012 7:00, aktualizováno  9:25 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Omilostněná korupčnice hostila Livii Klausovou na své univerzitě

 První návštěvníky provázela i první dáma Livia Klausová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy První návštěvníky provázela i první dáma Livia Klausová. | foto:  František Vlček, Lidové noviny

PRAHA Je to další střípek do příběhu vrcholně sporné prezidentské milosti. Pravomocně odsouzená korupčnice Anna Benešová měla k rodině prezidenta Václava Klause mnohem blíže, než se dosud tušilo.

V minulých dnech se přitom dočkala prezidentského gesta: Klaus jí smazal podmíněný trest za úplatkářství a zpronevěru. Benešová vedla léta Metropolitní univerzitu  a  klíč k podezřelému rozhodnutí možná visí přímo na jedné z nástěnek strašnické centrály školy.

Nástěnka s první dámou Livií Klausovou na chodbě Metropolitní univerzity Praha

Nástěnka s první dámou Livií Klausovou na chodbě Metropolitní univerzity Praha

Jak na místě zjistil reportér serveru Lidovky.cz, Metropolitní univerzita se na prestižním místě chlubí vzácnou návštěvou. Nový výtah pro handicapované studenty přijela v lednu 2007 otevřít první dáma Livia Klausová.

Lidovky.cz pátrají po okolnostech kontroverzní milosti především kvůli vlně nevole, kterou případ u veřejnosti i politiků vyvolal. Státní zástupce Marek Bodlák, jenžměl kauzu na starosti, milost označil jako „nepochopitelnou a nesmyslnou“, právní expert TOP 09 a poslanec Stanislav Polčák zase jako „exces a vybočení z právního rámce“.

A logicky nezní ani zdůvodnění milosti. V krátkém komuniké hradní aparát napsal, že prezident pardon Benešové udělil, protože „musí pečovat o těžce nemocného manžela“. Jenže soud Benešovou potrestal pouze podmíněným trestem - o manžela se tedy mohla starat dál. Václav Klaus navíc kromě zrušení podmínky Benešové vyčistil i trestní rejstřík.

ČTĚTE VÍCE:

Vazby bývalé rektorky metropolitní univerzity na prezidentskou rodinu detailně mapuje páteční vydání Lidových novin.

Ondřej Golis

Autor

Ondřej Golisondrej.golis@lidovky.czČlánky