Pondělí 23. května 2022, svátek má Vladimír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ne a ne, reagovala Klausová na dotazy týkající se milosti

Česko

  13:17
PRAHA - Co pojilo první dámu a exředitelku Metropolitní univerzity Annu Benešovou, která byla odsouzena za korupci, ale prezident republiky jí udělil milost? O čem jednaly na schůzkách, které zaznamenaly policejní odposlechy? Na tyto otázky se snaží Lidovky.cz získat od soboty odpovědi. Marně.

Livia Klausová na předávání studentských cen v Karolinu. foto: ČTK

Reportér serveru Lidovky.cz se chtěl Livie Klausové na nové okolnosti zeptat v pondělí před pražským Karolinem, kde předávala ceny studentům. "Ne, odpovím pouze na dotazy týkající se soutěže," reagovala manželka prezidenta.

ČTĚTE TAKÉ:

Proč je důležité ptát se na milost pro Benešovou

  • Prezident Václav Klaus mění zdůvodnění milosti. Nejprve tvrdil, že trest Benešové zrušil proto, aby žena mohla pečovat o nemocného manžela. Jenže Benešová dostala pouze podmíněný trest, který jí v tom nemohl bránit.
  • Podle druhého vysvětlení z minulé soboty jí Klaus udělil milost, neboť již byla "potrestána dostatečně – vazbou a soudním projednáváním“. Benešová přitom ve vazbě strávila necelý měsíc, samotné řízení před soudem trvalo rok a čtvrt.
  • Státní zástupce Marek Bodlák, jenž měl kauzu na starosti, vnímá milost za "nepochopitelnou a nesmyslnou“, právní expert TOP 09 a poslanec Stanislav Polčák zase jako „exces a vybočení z právního rámce“.
  • Podle rozsudku Benešová kolem sebe budovala korupční síť. Zdarma nechávala studovat vlivné úředníky, politiky a jejich blízké. Když se snažila získat výhodné nájmy budov, rozdávala obálky s desítkami tisíc korun.

Na téma Benešová se první dáma nechtěla bavit ani po skončení akce. "Ne," zopakovala jen.

Bez odpovědi zůstaly i e-mailové dotazy, které redakce zaslala tiskovému odboru hradní kanceláře. A to už od soboty.

Přitom je co vysvětlovat. Lidovky.cz zjistily, že obě dámy se nestýkaly pouze na oficiálních akcích, ale byly v úzkém kontaktu.

Omilostněná korupčnice Benešová se navíc velmi často na Klausovou odkazovala v rozhovorech, které zaznamenaly policejní odposlechy. Vyšetřovatelé kvůli tomu dokonce varovali, že může přijít prezidentská milost.

Benešová vazby na prezidentský pár odmítla. "Nikdy jsem si s paní Klausovou netelefonovala, ani se s ní nescházela mezi čtyřma očima či v nějakém užším kruhu. Viděly jsme se pouze několikrát na různých společenských akcích,“ řekla Právu.

Blíže se prý nezná ani s prezidentem Václavem Klausem, letmo ho prý viděla jen na konci 60.let, od té doby nikdy. Policejní odposlechy o jejích kontaktech s Klausovou jsou podle Benešové naprostým výmyslem.

Anketa

Nechali byste prezidentovi právo udělovat milosti?

Ne, je to feudální přežitek 1305
Ano, je to možnost zlidštit rozhodování soudů 1455
Ano, ale neměl by o nich rozhodovat jen sám 3668

Známost s první dámou však LN potvrdil první rektor Metropolitní univerzity Praha Ondřej Asztalos. "Až když jsem to četl v médiích, vzpomněl jsem si, že mi jednou v dobré náladě vykládala, že je pan prezident její známý. Pracovala s ním prý v Prognostickém ústavu, kde mu zpracovávala administrativu pro zahraniční služební cesty. Označila se i za přítelkyni paní Klausové," uvedl.

Infografika

Kdo studoval na Metropolitní univerzitě pod vedením Anny Benešové zadarmo?

Kdo studoval na Metropolitní univerzitě zadarmo? Podívejte se na přehlednou infografiku.

Autor:

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat