Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Klausová podpořila Zemana. Nechce první dámu, která neumí česky

Česko

  21:00aktualizováno  21:59
PRAHA - Manželka prezidenta Livia Klausová se přidala k osobnostem, které podpořily prezidentskou kandidaturu Miloše Zemana (SPOZ). Chtěla by, aby první dáma, která přijde po ní, nemluvila pouze německy. Vymezila se tak proti manželce Zemanova protikandidáta Karla Schwarzenberga (TOP 09), která je Rakušanka.

Livia Klausová na předávání studentských cen v Karolinu. foto: ČTK

Na Zemanovi ocenila, že prožil život v České republice. Klausová to řekla na záznamu, který ve večerní prezidentské debatě zveřejnila televize Prima Family. Klausová uvedla, že Zeman má vztah k ČR a lidem, kteří v ní žijí. Podle ní také jako politický protivník jejího muže Václava Klause "vždy držel slovo.

"Potom také nechci, aby po mně na Pražský hrad přišla dáma, která bude mluvit jenom německy," řekla Klausová.

Charlotte Garrigue Masaryková byla Američanka

Therese Schwarzenbergová by nicméně nebyla první manželkou prezidenta, která by nepocházela z českých zemí. Původem cizinku měl za manželku i první prezident Československa, Tomáš Garigue Masaryk.

Jeho manželka, Charlotte Garrigue Masaryková, pocházela ze starého francouzského rodu, narodila se ve Spojených státech amerických a tam i vyrůstala. V průběhu života se nicméně perfektně naučila česky.

První dáma se v podpoře Zemana přidala ke svému muži. Prezident Klaus ve čtvrtek řekl, že si přeje, aby se jeho nástupcem ve funkci stal člověk, který patří do této země a strávil v ní svůj život. Nepřímo tak podle očekávání podpořil právě Zemana. Schwarzenberg v reakci uvedl, že Klausovu podporu svému soupeři očekával. Zeman řekl, že si prezidentova názoru váží.

ČTĚTE TAKÉ:

Klaus a Zeman jako někdejší lídři ODS a ČSSD absolvovali řadu politických střetů a několik let dominovali české politice. Po letech soupeření však našli v roce 1998 společnou řeč, když uzavřeli takzvanou opoziční smlouvu. Umožnila vznik menšinové vlády ČSSD a zaručila občanským demokratům podíl na moci.

Klaus kritizoval Schwarzenberga už v roce 2006

Oba politici se později se svými mateřskými stranami, které dovedli do vládních pozic, rozešli a postavili se proti svým nástupcům v čele ODS, respektive ČSSD.

Schwarzenberg v roce 1948 s rodiči emigroval do Rakouska, do vlasti se vrátil na podzim 1989. S Klausem se za dobu svého politického působení dostal několikrát do slovní přestřelky. Už koncem prosince 2006 se Klaus kriticky vyjádřil k nominaci Schwarzenberga na funkci ministra zahraničních věcí ve vládě premiéra Mirka Topolánka (ODS).

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!