Sobota 31. října 2020svátek má Štěpánka 13 °C oblačno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Klausova popularita padá. Škodí mu krize v koalici i chilské pero

Václav Klaus | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Václav Klaus | foto: ČTK

PRAHA Prezidentovi Václavu Klausovi důvěřuje 47 procent českých občanů, zjistil v průzkumu uskutečněném na počátku května STEM. Je to nejnižší hodnota od jeho příchodu na Pražský hrad v roce 2003.

Jednoznačnou podporu hlavě státu deklarovalo 11 procent dotázaných, jednoznačnou nedůvěru naopak procent 20. Oproti poslednímu průzkumu STEM, který se uskutečnil na konci loňského roku, ztratil Klaus důvěru 16 procent občanů. Každý druhý dotázaný podle STEM souhlasí s názorem, že prezident v dubnové vládní krizi uplatnil svůj vliv na vyjednávání stran v zájmu co nejlepšího řešení. Na druhé straně 47 procent dotázaných si myslí, že krizi svými průtahy a podmínkami zkomplikoval a zhoršil.

Klaus v dubnu vyčkával s přijetím demise a odvolání ministrů za Věci veřejné, které mu předložil premiér Petr Nečas (ODS). Politiky tlačil k tomu, aby zároveň navrhli cestu z krize. Někteří z členů vlády nakonec otřesy uvnitř vládní koalice přečkali a ve vládě pro tu chvíli zůstali. Do poklesu důvěry se mohla promítnout i prezidentova chilská epizoda, kdy na návštěvě u svého jihoamerického protějšku 'nechal zmizet protokolární pero'.

INFOGRAFIKA

STEM připomíná, že důvěra v Klause rostla v průběhu jeho prvního období ve funkci až na více než 70 procent. Tam zůstala i po poklesu v první polovině roku 2008, patrně spojeném s prezidentským duelem s Janem Švejnarem. V polovině roku 2009 důvěra výrazně poklesla, podle STEM pravděpodobně v souvislosti s okolnostmi Klausova podpisu pod lisabonskou smlouvou. Pak opět stoupala a držela se kolem 60 procent.

PREZIDENT, KTERÝ KRADE

Podle STEM mělo na nynější nejhorší výsledek vliv "nepochybně jeho angažmá v koaličním vyjednávání". V české veřejnosti si podle analytiků STEM zřejmě konkurují dva přibližně stejně zastoupené názory - 39 procent si myslí, že Klaus využil svůj vliv ve prospěch co nejlepšího řešení a krizi nezkomplikoval, 36 procent si myslí, že krizi svými zásahy zhoršil a svůj vliv ve prospěch nejlepšího řešení neuplatnil.

Dva komplikovanější názory mají menší zastoupení. Podle 15 procent dotázaných Klaus svého vlivu nevyužil ve snaze o co nejlepší řešení, ale krizi nezkomplikoval, desetina respondentů si myslí, že Klaus svým zásahem ve snaze dosáhnout toho nejlepšího řešení krizi zkomplikoval.

Příznivci vládních stran si přitom většinou myslí, že Klaus se zasazoval o co nejlepší řešení a krizi neprohluboval, zastánci opozičních stran mají názor opačný.

,

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Václav Klaus | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Václav Klaus | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Václav Klaus | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...

Jak začít s lepkem? Zkuste lahodnou kaši bez přidaného cukru
Jak začít s lepkem? Zkuste lahodnou kaši bez přidaného cukru

Rohlík ani piškoty nejsou vhodné potraviny k seznamování organismu dítěte s lepkem. Ideální variantou může být dobře stravitelná, lahodná kaše bez...