29. dubna 2013 7:10, aktualizováno  7:57 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Fico si pochvaluje Zemanovo přání: Výběr Livie Klausové by byl projev úcty vůči Slovensku

Livia Klausová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Livia Klausová | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

PRAHA/BRATISLAVA Slovenský premiér Robert Fico podpořil nominaci Livie Klausové na velvyslankyni.

LN: S jakými pocity sledujete českou debatu o možném jmenování Livie Klausové velvyslankyní na Slovensku?
Česká republika má suverénní právo vybrat velvyslance v jiné zemi podle vlastního uvážení a do tohoto výběru nemůže žádný politik jiné země mluvit. Takže to, co tady řeknu, je můj subjektivní názor. A ten je, že návrh na paní Livii Klausovou já osobně vnímám jako projev respektu a úcty ke Slovenské republice. Dokonce bych řekl, že ti, co přišli s tímto návrhem, projevili velký cit pro české a slovenské vztahy.

LN: Myslíte si tedy, že s Livií Klausovou by přišla na Slovensko osobnost, která by se těšila respektu? A byla by i ozdobou diplomatického sboru v Bratislavě?
Opět vám mohu říci jen svůj osobní postoj. Myslím si, že by to byla velmi renomovaná nominace. A že by byla přijata velmi dobře. Víme, že je to Slovenka, navíc je to manželka velmi známého bývalého prezidenta České republiky. Lidé by to určitě vnímali jako projev úcty vůči Slovenské republice. Jistě by byla takto vnímána i v diplomatickém sboru, který na Slovensku působí.

LN: Čili vám ten návrh, který zazněl od prezidenta Miloše Zemana, připadá jako dobrý nápad?
Opět subjektivně, mně se to líbí. Je to dobrý nápad. Ale je na České republice, zda ho uskuteční, nebo ne.

LN: Chystáte nějakou podobně významnou osobnost pro slovenskou ambasádu v Praze? Česká republika je pro nás mimořádně důležitá země. A vždy, když se dostáváme k úvahám, kdo bude velvyslancem Slovenské republiky v Praze, tak třikrát měříme, než se rozhodneme. Takto, až skončí funkční období současného velvyslance, budeme určitě uvažovat o tomto postu. Až to bude horké téma, tak se to dozvíte.Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!