Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Klausův irský skandál

Česko

Český prezident přirovnal Irsko ke komunistické zemi. Irská diplomacie se proti tomu ostře ohradila

BRUSEL/DUBLIN Václav Klaus vyvolal nebývalou diplomatickou roztržku s irskou vládou. Během své oficiální cesty v Irsku totiž tuto zemi přirovnal ke komunistickému Československu. Dublin neváhal a obvinil českého prezidenta, že se pouští do „naprosto směšných a absurdních“ prohlášení.

Co se v Irsku stalo? Václav Klaus se k nelibosti irské vlády sešel s tamním lídrem kampaně proti Lisabonské smlouvě, obchodníkem Declanem Ganleym.

Před novináři schůzku obhajoval slovy, že Ganley je kvůli svým postojům „svým způsobem disident“ ve své vlastní zemi, a proto ho chtěl podpořit. „My jsme byli rádi, když k nám v době komunistické éry jezdili západoevropští politici a setkávali se s našimi disidenty. Já se stejným způsobem teď setkávám s panem Ganleym,“ zdůvodnil to Václav Klaus.

„Je to směšné prohlášení“ Reakce přišla hned. Irský ministr zahraničí Micheál Martin v rozhovoru pro nejsledovanější irské rádio RTÉ řekl, že si Klaus plete historické pojmy. „Je to naprosto směšné a absurdní prohlášení. Tohle není komunistická země,“ sdělil Martin. „A pokud Evropská unie k něčemu skutečně přispěla, bylo to právě odstranění komunismu ve státech střední a východní Evropy,“ dodal šéf irské diplomacie.

Samotnou prezidentovu večeři s Declanem Ganleym a osmi desítkami dalších euroskeptiků Martin označil za „nevhodnou během oficiální státní návštěvy“, ale odmítl, že by to Dublin chtěl dál řešit. „Považujeme to za nevhodné, ale nebudeme si nikde stěžovat. Máme dobré vztahy s českou vládou, ta je pro nás partnerem,“ zdůraznil Martin.

Řada evropských politiků a politologů reagovala na prezidentovy výroky a jeho podporu Ganleyho hnutí Libertas. „Pokud Libertas uspěje v evropských volbách, budu první, kdo panu Ganleymu pogratuluje,“ řekl Klaus. Europoslanci Joe Leinen a Hannes Swoboda, kteří dění v Česku sledují, prohlásili, že pro Česko je „velkým handicapem mít v čele takového prezidenta“ a pro Topolánkovu vládu jde o „nejhorší možný úvod k předsednictví“.

Vládní tým nechala roztržka chladným. Premiér na to reagoval, že svoboda znamená především svobodně vyjadřovat svoje názory. „Když někdo svobodně prezentuje svůj názor, já to plně respektuji, přestože mám názor poněkud jiný,“ řekl Mirek Topolánek.

Pokračování na straně 7

Declan Ganley je čtyřicetiletý irský multimilionář, se kterým se sešel Václav Klaus, založil a financuje hnutí Libertas, které se přičinilo o neúspěch referenda o Lisabonské smlouvě v Irsku. Své jmění získal na obchodech v SSSR a Rusku a díky kontraktům na telekomunikační techniku uzavřeným s Pentagonem.

Dokončení ze strany 1

Vicepremiér Alexandr Vondra, bývalý disident, se jen pozastavil nad Klausovou disidentskou paralelou. „Kontext je opravdu jiný. Irsko je svobodná země, takže není důvod, aby se tam někdo cítil jako disident,“ řekl Vondra.

Samotný prezident pak kritiku na svoji hlavu odmítl slovy, že jde o „licoměrnost“ posílat vzkazy přes média a neříct mu to „přímo do očí“.

Václav Klaus je znám svými názory, které jdou bedlivě proti proudu. Kvůli kontroverzím, které vyvolávají, nicméně šéf českého státu začíná být persona non grata mezi současnými státníky.

Za šest let prezidentování nedostal Václav Klaus pozvánku k oficiální návštěvě od vlád čtyř největších evropských zemí – Německa, Francie, Británie, Itálie – a k jeho velkému zármutku ani od amerického prezidenta. Jméno Václav Klaus se také nejčastěji skloňuje, pokud je řeč o rizicích blížícího se českého předsednictví unie.

***

Irský „pan NE“

O autorovi| Kateřina Šafaříková, stálá zpravodajka LN

Autor:

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...