30. května 2012 12:45 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Klausův metr: Smetana v tíživé situaci není, korupčnice ano

Václav Klaus | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Václav Klaus | foto: ČTK

PRAHA Prezident Václav Klaus odmítl omilostnit řidiče Romana Smetanu, který kreslil politikům tykadla. Prý není v tíživé situaci, napsal server iDNES.cz. V minulosti se však díky Klausovi dostali na svobodu odsouzení, u nichž bylo udělení milosti na základě tíživé situace přinejmenším sporné.

Pro příklad není třeba chodit daleko do minulosti. Začátkem letošního roku veřejnost pobouřila milost pro ředitelku Metropolitní univerzity Annu Benešovou odsouzenou za podplácení a zpronevěru. Klaus ji odůvodnil nutností pečovat o těžce nemocného manžela. Odborníci ale nad takovým vysvětlením kroutili hlavou, Benešová byla odsouzena podmínečně, a tak se o manžela mohla starat. Lidovky.cz navíc upozornily na blízké kontakty Benešové s první dámou Livií Klausovou.

ČTĚTE TAKÉ:


V roce 2008 u Hradu s žádostí o milost uspěl podnikatel a sponzor ODS Zdeněk Kratochvíl. Klaus své rozhodnutí opíral o lékařské posudky tvrdící, že se kvůli psychickým problémům nemůže účastnit soudního jednání. Nemoc ale Kratochvílovi nebránila, aby jako generální ředitel vedl velkou firmu. Šéf koncernu ICOM transport se navíc s Klausem v minulosti minimálně dvakrát sešel, prezident si však podle svých slov na setkání nevzpomínal.

Anketa

Která z milostí je podle vás nejspornější?

Anna Benešová 1142
Zdeněk Kratochvíl 158
Tomáš Malina 86
Karel Steiniger 103

Dalším omilostněným se v roce 2004 stal Karel Steiniger odsouzený za daňové podvody v kauzách lehkých topných olejů. Trestu se vyhýbal a oháněl se posudky, podle nichž trpěl řadou vážných chorob. Nakonec uspěl s tvrzením, že má rakovinu jater a zbývá mu pár měsíců života. Hrad nedbal ani na dopis soudce varujícího, že nemoc může být smyšlená. Partner kmotra podsvětí Františka Mrázka dnes v klidu bydlí v pražských Průhonicích.

Anna Benešová u soudu.

Anna Benešová u soudu.

V zimě Klaus kvůli těžké nemoci odložil nástup do vězení blízkému známému kmotra Mrázka. Podnikatel Tomáš Malina, jenž byl pravomocně odsouzený za stomilionový podvod, měl do vězení nastoupit k pětiletému trestu. Jak ale zjistil časopis Týden, Malina se náhle má čile k světu - pracuje na zahrádce, tráví čas se svou ženou v Popovičkách i s milenkou ve Slivenci. Policie už od února prošetřuje dvě udání, podle nichž si podnikatel s miliardovým majetkem zaplatil "cinklé" lékařské posudky.  

ogoOndřej Golis