Sobota 4. dubna 2020svátek má Ivana 1 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Klausův přehmat? I české ambasády podpořily pochody homosexuálů

Pochod homosexuálů v Bratislavě | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pochod homosexuálů v Bratislavě | foto: Sme.skReprofoto

PRAHA Velvyslanectví České republiky letos v několika případech podporovala festivaly sexuálních menšin v cizině stejným způsobem, jaký nyní ostře kritizuje prezident Václav Klaus.

Česká republika tak společně s dalšími zeměmi vyjádřila podporu přehlídce Budapest Pride v Maďarsku či třetímu ročníku Baltic Pride, která se letos konala v estonském Tallinu.

"U příležitosti šestnáctého ročníku festivalu Budapest Pride vyjadřujeme naši podporu a solidaritu s lesbickými, gay, bisexuálními a transgender komunitami v Maďarsku," začíná společné prohlášení k maďarskému festivalu ze 17.června, které vydalo přes devatenáct států, mimo Evropu např. Kanada a Spojené státy.

ČTĚTE VÍCE:

Podobný je text k Baltic Pride, v němž diplomatičtí zástupci vlád evropských zemí mimo jiné ocenili oficiální uznání, kterého se přehlídce dostalo od estonské vlády. Toto prohlášení k akci odehrávající se mezi 6. a 11. červnem podepsali velvyslanci Rakouska, Belgie, ČR, Dánska, Finska, Francie, Irska, Nizozemska, Norska, Španělska, Švédska a Velké Británie.

Velvyslanci prohlášení nečetli
"Prohlášení velvyslanců - které, jak jsem se i od několika z nich dozvěděl, ani nečetli - považuji za bezprecedentní krok, jaký nikdo z nás nepamatuje. Nedovedu si představit, že by si jakýkoli náš velvyslanec dovolil formou petice zasahovat do vnitropolitické diskuse v jakékoli demokratické zemi světa," uvedl v pondělí Klaus k analogické akci, kdy diplomaté ze 13 zemí včetně USA či Velké Británie vyjádřili v prohlášení podporu chystanému pražskému festivalu sexuálních menšin Prague Pride.

"NÁTLAKOVÁ AKCE DEVIANTŮ"

Prezident Václav Klaus naslouchá svému vicekancléřovi Petru Hájkovi.Vlnu protestů proti prvnímu pražskému "pochodu hrdosti" spustil minulý týden prezidentův vicekancléř Petr Hájek. Průvod, který je součástí festivalu s koncerty, večírky či procházkami starou Prahou, označil za nátlakovou akci a politickou demonstraci pokřiveného hodnotového světa.

O homosexuálech psal jako o "deviantních spoluobčanech" a kritizoval pražského primátora Bohuslava Svobodu (ODS) za záštitu nad akcí.

Za Hájka se postavil prezident Václav Klaus. Slovo deviace považuje za "hodnotově neutrální". Karneval podle něj není projevem homosexuality, ale homosexualismu, kterého se prezident velmi obává.

Za "kontraproduktivní a přebytečné" označil snahu cizích diplomatů v ČR vyjadřovat podporu právům sexuálních menšin také ministr zahraničí Karel Schwarzenberg. Zdůraznil přitom, že tato práva nikdo nepopírá ani neupírá.

Rakouské velvyslanectví v Praze sdělilo, že velvyslanec v ČR Ferdinand Trauttmansdorff společné prohlášení diplomatů k pražské přehlídce podepsal jako výraz svého přihlášení k otevřeným a tolerantním společnostem.

O KLAUSOVĚ KRITICE ČTĚTE ZDE:

"Adresátem tohoto prohlášení je Evropa, která má za sebou obzvláště tragické zkušenosti s netolerancí," uvedl mluvčí ambasády Andreas Wiedemann. Česká republika podle něj ztělesňuje dlouhou dobu společnost demokratické otevřenosti a tolerance, a proto je také tím správným místem pro takové přihlášení se k otevřenosti.

Anketa

Je správné, že pražský primátor dal záštitu pochodu homosexuálů Prague Pride?

Ano 8226
Ne 13857
Je mi to jedno 1667

Zdůraznil také, že pražské prohlášení bylo připravováno dlouho před tím, než v České republice začala ostrá veřejná debata o této přehlídce sexuálních menšin.

,
Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Máte virový, nebo bakteriální zánět? Vyzkoušeli jsme domácí CRP test
Máte virový, nebo bakteriální zánět? Vyzkoušeli jsme domácí CRP test

Dvacet testerek mělo možnost vyzkoušet domácí CRP test od Veroval. Jeho pomocí dokážete prověřit, jestli vám v těle řádí virový, nebo bakteriální zánět. Jak testy dopadly? A vyplatí se je pořizovat?