Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

KLDR fandili Číňané. Povinně

Česko

V utkání proti Brazílii nabídli největší outsideři fotbalového mistrovství světa pouze destrukci a nudu

JOHANNESBURG/PRAHA Návrat fotbalistů ze země velkého vůdce Kima na světový šampionát vyvolal patřičnou pozornost.

Mužstvo KLDR se objevilo na největší fotbalové přehlídce světa po 44 letech, takže fandové dychtili zvědavostí, jak se tenhle soubor, žijící prakticky neustále v izolaci od okolního světa, projeví.

Herně i vystupováním.

Jeho úterní duel s brazilskými techniky přitáhl v Česku k televizím dosud největší počet diváků v dosavadním průběhu šampionátu.

Destrukční, nevábný projev hráčů KLDR a snahu jihoamerických kouzelníků o prolomení betonového obranného valu soupeře sledovalo u nás 380 tisíc fanoušků.

Viděli výhru Brazilců 2:1, ale také padesátku fandů z totalitní země v hledišti či třeba slzy dojetí největší hvězdy korejského týmu Čong Te-sea při hymně jeho země. KLDR má v týmu „Beckhama“ Přitom právě Čong Te-se, kvůli svému stylu hry přezdívaný „Asijský Wayne Rooney“, se dost výrazně odlišuje od svých spoluhráčů. Žije v Japonsku, ale do týmu se dostal díky občanství KLDR svého otce. Chová se jako Beckham a podle jeho vzoru často mění účesy, poslouchá rap, miluje rychlé vozy a módně se obléká.

A reprezentuje zemi, kde se podobné věci jaksi nenosí a je v ní povolen pouze jeden televizní program. Čong Te-se ale tyhle věci neřeší a mávl rukou i nad skromnými podmínkami reprezentačního mužstva. „Hraji pro tým a pro vítězství, pro nic jiného,“ uvedl a za bojovnost a snahu pochválil všechny spoluhráče, kteří většinou hrají v severokorejských klubech.

Značné pozdvižení způsobili i fandové z téhle totalitní země, kteří se objevili v hledišti. Člověk až žasl, kolik se jich sešlo. Přes tisíc!

Jenže věc se záhy vysvětlila. Drtivá většina z nich byli Číňané, jimž severokorejský fotbalový svaz, coby občanům spřátelené komunistické země, prodal své vstupenky. S podmínkou, že musí fandit Korejcům...

Skutečných fandů z KLDR se v hledišti usadilo asi padesát. Byli jednotně oblečeni v červených čepicích a bundách a jejich povzbuzování dirigoval animátor, jenž hlídal, jestli ostatní sledují jeho pokyny.

Trenér Severní Koreje Kim Čong-hun po prohře s Brazílií přes oficiální tiskovou agenturu země KCNA sdělil, že jeho tým „neztrácel víru v úspěch ani za stavu 0:2. Cením si zejména skutečnosti, že jsme vstřelili gól. Jsem na hráče pyšný.“

Roli největšího outsidera šampionátu odmítl a prohlásil, že „získali nové zkušenosti a sebevědomí pro další zápasy. Během pěti dnů, které nám zbývají do utkání s Portugalskem, se rozhodnu o naší taktice. Jestli budeme soupeře trochu víc napadat, anebo jestli se zaměříme ještě intenzivněji na defenzivu.“

Mimochodem, bývalý útočník Pak Doo-ik, jehož gól senzačně vyřadil Itálii na MS v roce 1966, prohlásil, že se jeho tým Portugalsku pomstí. Po 44 letech... Tehdy ve čtvrtfinále Korejci vedli 3:0, ale famózní Eusebio zápas otočil na konečných 5:3 pro Portugalsko.

***

17 HODIN ZPOŽDĚNÍ

Až s odstupem 17 hodin nabídla severokorejská státní televize záznam duelu KLDR proti Brazílii. Ten se hrál z úterý na středu korejského času a televize se držela praxe, že v noci a přes den vůbec nevysílá. Proto diváci mohli duel sledovat v KLDR až včera večer místního času. Lidé v Pchjongjangu se prý velmi radovali, když Či Jun-nam v 89. minutě zmírnil prohru KLDR s favoritem.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!