5. září 2014 16:03 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Příliš se bagrovalo a most neměl oporu, myslí si starosta Vilémova

Na místě zasahovalo kolem 70 hasičů, policistů a záchranářů. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Na místě zasahovalo kolem 70 hasičů, policistů a záchranářů. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

VILÉMOV Ještě při pravidelné kontrole v pondělí nic nenasvědčovalo tomu, že může dojít k tragédii. „Byla to věc prací za poslední dva dny, kdy se odbagrovávala zemina,“ vidí hlavní příčinu zřícení mostu starosta Vilémova Jiří Lebeda. Podle něj se pak klenba posunula a rozlomila most na dvě části. Definitivní odpověď by ale mělo přinést pokračující vyšetřování.

Lidovky.cz: Jaké byly podle Vás příčiny neštěstí?
Byla to věc prací za poslední dva dny, kdy se odbagrovávala zemina. Je to otázka pro odborníky, jestli se jí neodbagrovalo moc a jestli klenba měla dostatečnou oporu. Já si osobně myslím, že ji dostatečnou neměla, protože by se most jinak nezlomil v polovině. Ta klenba ujela do strany. Já jako laik to vidím tak, že měla na jedné straně malou oporu.

Lidovky.cz: Jiná varianta nepřichází v úvahu?
Jestli se odbagrovalo moc zeminy, jak jsem říkal, nebo byl zádrhel se stářím mostu a v konstrukci bylo něco rozpadlého, musí posoudit odborníci.

Zřícený most ve Vilémově

  • V době pádu pracovalo v místě 6 dělníků, 3 Češi a 3 Slováci
  • 4 zemřeli, 1 má těžké zranění, 1 lehké
  • Policie dostala hlášení tísňové linky ve čtvrtek v 14:41
  • Oběti pracovali pro stavební firmu Bögl & Krýsl
  • Záchranná operace trvala do 03:30, od 08:00 znovu pokračuje

více ZDE

Lidovky.cz: Kdy na mostě probíhala poslední rekonstrukce?
Nejsem rodák z Vilémova, ale jsem tu 30 let a nepamatuju si žádnou zásadnější opravu. Maximálně se dělala nová vozovka, jinak most normálně sloužil.

Lidovky.cz: Zaznamenal jste nějaké stížnosti už v průběhu rekonstrukce mostu?
Nezaznamenal. Zúčastňoval jsem se kontrolních dní, které se konaly pravidelně v pondělí. Byl jsem tam i tento týden. Ale o bezpečnosti mostu se vůbec nehovořilo. Stavební firmy spíš strašilo, aby neujela stráň, která byla na druhé straně mostu, ale ta s neštěstím neměla nic společného. Báli se, aby se po těch deštích nezačala hýbat. Ale o jakýchkoliv problémech se samotným mostem nebyla ani zmínka.

Stavební firma Bögl & Krýsl

Zřícený most opravuje jako subdodavatel společnost Bögl & Krýsl, která figuruje i v případech tragických zřícení mostů ve Studénce a na východě Slovenska. Firma se ale distancuje od odtěžování zásypu mostu ve Vilémově, což mohlo být podle statiků příčinou neštěstí. Firma M - Silnice se společností Strabag zastřešuje opravy celé silnice.

Lidovky.cz: Jak tragédie ovlivnila život obce?
Samozřejmě je to neštěstí, i když oběti nebyli místí a šlo o pracovníky firem, které se na rekonstrukci podíleli. Všichni jsou z toho zdrcení, protože to je neštěstí velkého rozsahu.

Lidovky.cz: Jak se obyvatelé podíleli na záchranných pracích?
Přímo na místě by spíš překáželi a policie to tam zapáskovala. Bylo tam kolem stovky záchranářů s technikou, kteří věděli, co mají dělat. Místní lidé ale pomohli, když v první fázi půjčili krumpáče, lopaty a další nářadí. Obec se zase snažila pomáhat tím, že zajistila vodu, svačiny a zřídila jakousi základnu. Zde si záchranáři mohli odpočinout, napít se čaje nebo si dojít na záchod. Také jsme vozili potraviny a ráno teplou polévku. Vedle toho mostu je fotbalové hřiště, kde jsou nové kabiny pro sportovce, ty jsme pro záchranáře využili. Ale oni měli také svůj mobilní stan.

Lidovky.cz: Co teď bude následovat?
Most je za noc úplně rozebraný, lidi vyprostili a teď se tam ještě bagruje a odklízí se trosky. V pátek odpoledne by měly být práce ukončeny. Nevím, jak dlouho se to bude vyšetřovat, ale myslím si, že už tam není moc, co zkoumat. Rozebrání mostu se při rekonstrukci stejně plánovalo, bohužel tam neměli být lidé.