Pátek 27. listopadu 2020svátek má Xenie -2 °C zataženo Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Štvavá kampaň a soustředěný tlak. Kleslová chce rezignovat na šéfku pražského ANO

Radmila Kleslová rezignovala na funkci místopředsedkyně hnutí ANO. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Radmila Kleslová rezignovala na funkci místopředsedkyně hnutí ANO. | foto: ČTK

PRAHA Starostka Prahy 10 a donedávna místopředsedkyně hnutí ANO Radmila Kleslová rezignuje na funkci předsedkyně pražského ANO. Svolává kvůli tomu krajský sněm. Předseda hnutí Andrej Babiš, za jehož blízkou spolupracovnici byla donedávna Kleslová považována, sdělil, že Kleslovou o odchod požádal. Mediální útoky podle předsedy poškozují nejen Kleslovou, ale i hnutí.

Kleslová řekla, že dál nechce čelit dehonestující a štvavé kampani. Minulý týden rezignovala na placené funkce ve dvou pražských firmách.

„Už dva měsíce čelím štvavé kampani, která účelově poškozuje mé jméno, mou lidskou i odbornou pověst, a která v historii novodobé české politiky nemá obdoby,“ uvedla Kleslová. „Žádný z politiků, natož političek nebyl takovému soustředěnému tlaku dosud vystaven,“ doplnila.

PSALI JSME:

Kleslová odmítla, že by byla pražským zákulisním hráčem. V kuloárech se totiž proslýchalo, že vlivná politička ovládá dění v magistrátní koalici. „Hledala jsem konstruktivní řešení, které umožní identifikovat skutečné příčiny současných problémů a umožní těm, kteří tvrdili, že s Kleslovou v zádech nemohou Prahu řídit, aby se soustředili na práci a prokázali svoje politické, odborné i manažerské kvality,“ uvedla starostka.

Kleslová tak pravděpodobně naráží na působení primátorky Adriany Krnáčové (ANO), které před časem zastupitelský klub ANO v čele s Michalem Haškem, údajným spojencem Kleslové, vyjádřil nedůvěru.

Roztříštěný klub pak zásahem Babiše deklaroval jednotu. Neudržitelná situace v pražské koalici ale nakonec eskalovala v odvolání čtyř radních, včetně Haška. Co bude s koalicí dál, není jasné. Čeká se na to, jak se k dění postaví vedení ANO, které se sejde ve čtvrtek.

Krnáčová se k rezignaci nevyjádřila

Primátorka Krnáčová se nechtěla k událostem spojeným s Kleslovou vyjadřovat. „Jedná se o osobní rozhodnutí paní Kleslové a já ho respektuji,“ uvedla. Podobně reagoval i radní Jan Wolf z Trojkoalice a náměstek primátorky Petr Dolínek (ČSSD). „Nepřísluší mi vyjadřovat se k dění v jiných politických stranách,“ řekl náměstek.

„Praxe politických trafik v městských firmách musí skončit, konec Kleslové je první krok,“ uvedl opoziční zastupitel za Piráty Jakub Michálek. Poslal prý kvůli tomu otevřený dopis Babišovi. „Chceme, aby skončil systém trafik v městských společnostech, teprve potom jsme ochotni s ANO vyjednávat,“ doplnil. Čtyřčlenný klub Pirátů by totiž mohl vstoupit do případné nové koalice.

Místopředseda ANO Jan Volný vyjádřil přesvědčení, že Kleslová je zkušená politička, která ví, proč se tak chce rozhodnout. O věci podle něj bude jednat předsednictvo hnutí.

Bouřlivé události kolem Kleslové vyvrcholily minulý týden na pražském zastupitelstvu, po kterém předsedkyně oznámila odchod z představenstva Pražské teplárenské a dozorčí rady Pražské energetiky. V poslední době Kleslová čelila kritice, že od městských firem inkasuje statisíce korun měsíčně. Po rezignaci Kleslová vyzvala k odchodu z placených firem ostatní koaliční kolegy. „Nikdo z nich moji výzvu nevyslyšel,“ tvrdí. Už dříve média informovala o platbách státních firem její právnické firmě za poradenské služby.

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Prezident Miloš Zeman při rozhovoru pro MF DNES (Lány, 8. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!