Středa 25. listopadu 2020svátek má Kateřina 2 °C mlha Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Kleslová rezignovala na funkce v pražských městských firmách

Radmila Kleslová rezignovala na funkci místopředsedkyně hnutí ANO. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Radmila Kleslová rezignovala na funkci místopředsedkyně hnutí ANO. | foto: ČTK

PRAHA Předsedkyně pražského hnutí ANO a starostka Prahy 10 Radmila Kleslová rezignovala na funkce v městských firmách Prahy. Uvedla to v tiskovém prohlášení. Odejde z představenstva Pražské teplárenské a dozorčí rady PRE. V poslední době čelila kritice, že od městských firem inkasuje statisíce korun měsíčně. Už dříve média informovala o platbách státních firem její právnické firmě za poradenské služby.

„Nechci, aby mé členství ve statutárních orgánech těchto společností sloužilo k dehonestační kampani, která je účelově vedena výhradně proti mé osobě, i když ve statutárních orgánech těchto společností zasedají i další zástupci koalice,“ uvedla v prohlášení Kleslová.

Kleslová řekla, že od obou firem měsíčně inkasuje 97 tisíc korun, podle Pirátů šlo ale o částku 360 tisíc korun. Kleslová pracovala také pro státní firmy jako ČEZ, České dráhy nebo Správa železniční dopravní cesty, smlouvy s nimi ale už skončily.

Působením Kleslové v městských firmách se mělo ve čtvrtek zabývat zastupitelstvo hlavního města. K bodu programu se ale nedostalo, dnes v noci zastupitelé odvolali čtyři z 11 radních a jednání nakonec přerušili do 5. listopadu, kdy by měli pokračovat i jednáním o Kleslové. Ta vyzvala zástupce Trojkoalice, kteří hlasovali pro zařazení bodu na program, aby funkce v městských firmách také opustili.

PROFIL RADMILY KLESLOVÉ

Radmila Kleslová je členkou hnutí ANO, média ji označují za pravou ruku předsedy Andreje Babiše. V hnutí se Kleslová angažuje od roku 2014, předtím byla více než 20 let (1993-2014) členkou sociální demokracie. Působila mimo jiné jako místopředsedkyně pražské organizace ČSSD a řadu let byla členkou ÚVV strany. Je předsedkyní pražského ANO (od února 2014), od letošního února do září byla také místopředsedkyní celého hnutí.

- Veřejně se angažovala zejména v komunální politice, od loňského listopadu je starostkou Prahy 10, kde její hnutí vytvořilo koalici s ČSSD, Stranou zelených a Nezávislými pro Prahu 10 exstarosty Bohumila Zoufalíka. Předtím byla Kleslová - ještě v řadách ČSSD - od roku 2010 místostarostkou této městské části.

- Narodila se 25. srpna 1963 ve Vysokém Mýtě, vystudovala Právnickou fakultu někdejší Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Brně (1986; nyní Masarykova univerzita), doktorát práv získala v roce 1988 na Právnické fakultě UK v Praze. V 80. letech pracovala v podniku zahraničního obchodu Centrotex a poté na ředitelství podniku Zelenina Praha.

- V letech 1988 až 1992 byla zaměstnána na federálním ministerstvu vnitra. Podle týdeníku Euro byla podporučicí komunistické rozvědky a zařazena byla do odboru, který přímo spadal pod zástupce náčelníka pro nelegální rozvědku a měl na starost výběr, výchovu a řízení nových kádrů pro špionážní práci, napsalo na jaře 2011 Euro. Kleslová to popírá.

- Jako mladá právnička se prý jen chtěla uplatnit v diplomacii a v rozvědce se ocitla bez vlastního přičinění. Týdeníku Reflex loni v říjnu řekla, že procházela testováním a učila se angličtinu. Nasazení pod krycím jménem a s falešnými doklady v kapitalistické cizině v létě 1989 prý odmítla. "Na ten den nikdy nezapomenu. Stejně tak ani na problémy, které jsem měla potom," uvedla Kleslová.

- Po odchodu z ministerstva působila jako advokátka (1993 až 2010) a lobbistka. V minulosti zasedala ve statutárních orgánech podniků Vítkovice Steel, Unipetrol Trade, Benzina, Pražská teplárenská Holding, Kostelecké uzeniny či IDS Praha, byla viceprezidentkou Česko-izraelské smíšené obchodní komory a členkou správní rady VZP.

- Z funkce místopředsedkyně hnutí ANO odstoupila podle svých slov kvůli dehonestující kampani, kterou proti ní prý rozpoutal bývalý náměstek ministra financí Lukáš Wagenknecht. Kleslová se vzdala této funkce před jednáním předsednictva ANO o jejím údajném nátlaku na dozorčí radu ČEZ a působení v orgánech pražských městských firem.

- 23.20. oznámila, že odchází z představenstva společnosti Pražská teplárenská a dozorčí rady Pražské energetiky, kde byla předsedkyní. Podle informací, které v minulých dnech zveřejnili Piráti, platí Pražská energetika a Pražská teplárenská, vlastněné hlavním městem, Kleslové 360 tisíc korun měsíčně. Kleslová tyto zprávy popřela a ČTK řekla, že od obou firem měsíčně inkasuje 97 tisíc korun.

- Média již dříve informovala o tom, že advokátní kancelář Kleslové inkasovala peníze za poradenské služby od státních firem. Mezi klienty patřil například ČEZ, jehož dozorčí rada potvrdila, že společnost Kleslové platila 100 tisíc Kč měsíčně. Závažné pochybení ale rada při prověrce plateb nenašla. Kleslová se s ČEZ dohodla o ukončení smlouvy ke 30. září. Pracovala také pro společnosti ČEPRO, České dráhy, Správa železniční dopravní cesty či pražský dopravní podnik, smlouvy s nimi ale už také skončily.

- Je vdova, má dceru.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Prezident Miloš Zeman při rozhovoru pro MF DNES (Lány, 8. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...

SOS: Klubou se nám první zoubky. Jak pomoci od bolesti a jak je čistit?
SOS: Klubou se nám první zoubky. Jak pomoci od bolesti a jak je čistit?

Prořezávání prvních zoubků je v každé rodině náročným obdobím probdělých nocí plných pláče. Jak miminku pomoci od bolesti? Kdy je nejvhodnější...