130 let

Prezident Miloš Zeman (archivní snímek). | foto: ČTK

Klíčem k míru je dialog, vzkázal Zeman v kondolenčním dopisu starostovi Hirošimy

Česko
  •   10:58
PRAHA - Prezident Miloš Zeman poslal kondolenční dopis starostovi Hirošimy Kazumimu Macuimu u příležitosti 75. výročí svržení atomové bomby na toto japonské město. V dopisu, který ve čtvrtek zveřejnil Pražský hrad, vyjádřil lítost nad tehdejší smrtí desítek tisíc lidí a naději, že jaderné zbraně v budoucnu už zabíjet nebudou. Hirošima si dnes připomíná výročí útoku na město, připomínkových akcí se podle serveru Japan Times zúčastnili i zástupci 80 zemí.

„Dovolte mi, abych jménem lidu České republiky i jménem svým vyjádřil svou hlubokou soustrast nad ztrátou životů tolika nevinných lidí a i po mnoha letech připomenul událost, která by měla být odstrašujícím příkladem nejen pro nás, ale i pro všechny budoucí generace,“ uvedl Zeman.

Drábová k 75 letům od Hirošimy: Radioaktivita? Zabíjela jen z menší části, přeživší posunuli vědecké poznání

Podle něj si svět musí vzít poučení z jaderného útoku na Hirošimu a nedopustit, aby se něco podobného opakovalo. „Je naším společným úkolem a odpovědností předcházet podobným činům. Jsem přesvědčen, že klíčem k udržení míru je dialog a mezinárodní spolupráce. Jednejme proto tak, aby se jaderné zbraně nedostaly do rukou nekontrolovatelných hráčů, aby naši potomci mohli žít v míru a blahobytu,“ uvedl český prezident.

Japonský předseda vlády Šinzó Abe pokládá věnec u památníku obětí výbuchu...
Zástupkyně rodin obětí předává seznam list válečných obětí starostovi Hirošimy...

V závěru dopisu Zeman vyjádřil lítost, že si výročí nemůže připomenout přímo v Hirošimě. „Vězte však, že si 6. srpna vzpomenu na nevinné duše zemřelých dětí, žen a mužů, kteří se toho osudného dne stali obětí mocenských bojů, a budu věřit, že je to naposled, co jaderná síla zabíjela,“ uvedl.

Podle Japan Times byla letošní vzpomínková akce v Hirošimě omezená kvůli epidemii koronaviru. Zúčastnilo se jí asi 880 lidí, tedy zhruba desetina obvyklého počtu, židle pro účastníky byly rozmístěny v rozestupech a přítomní měli roušky. Zahraniční zastoupení ale bylo podobné jako v předchozích letech, když na místo dorazilo asi 80 zástupců jiných států.

Shození atomové bomby z amerického letadla na Hirošimu zabilo v roce 1945 kolem 140 000 civilistů, tisíce zemřely později na následky zranění a radiace. Další útok na Nagasaki o tři dny později připravil o život přibližně 70.000 lidí. Japonsko kapitulovalo o šest dní později.

Autor: ČTK
  • Vybrali jsme pro Vás