Pondělí 26. října 2020svátek má Erik 7 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Klíčová místa ve vedení policejního superútvaru získávají lidé z protikorupčního

Jaroslav Vild, ředitel Útvaru pro odhalování korupce a finanční kriminality | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jaroslav Vild, ředitel Útvaru pro odhalování korupce a finanční kriminality | foto:  František Vlček, MAFRA

PRAHA Policejní prezidium tvrdilo, že sloučení dvou elitních útvarů rovnováhu nenaruší. Slibovali, že se prakticky nic nezmění. Vedoucí pozice v Národní centrále proti organizovanému zločinu ale získávají lidé, kteří prošli protikorupčním útvarem. Naopak lidé z protimafiánského útvaru, jemuž velel Robert Šlachta, ve výběrových řízeních prohrávají.

Národní centrála proti organizovanému zločinu

Vznikne 1. srpna sloučením protikorupčního útvaru (ÚOKFK), jemuž šéfoval Jaroslav Vild, a protimafiánského útvaru (ÚOOZ), kterému velel Robert Šlachta. Naopak Národní protidrogová centrála pod vedením Jakuba Frydrycha zůstává zatím mimo.

Podle informací Lidových novin je horkým favoritem na náměstka, který bude řídit vyšetřovací odbory, Zdeněk Novák. Ten je v současné chvíli vedoucím odboru závažné hospodářské trestné činnosti protikorupční policie (ÚOKFK). Informaci o jeho kandidatuře potvrdil šéf národní centrály Michal Mazánek. O místo s ním sice soupeří Petr Vopršal z protimafiánského útvaru (ÚOOZ), ale místo by měl získat Novák.

Ve vedení superútvaru tak převažují lidé z protikorupční policie. Náměstkem pro ekonomiku se stane dosavadní ředitel ÚOKFK Jaroslav Vild, dalším náměstkem bude Milan Komárek. Ten byl Vildovým předchůdcem ve vedení protikorupčního útvaru.

I další klíčový post obsadí policista z protikorupčního. Šéfovat jedné ze čtyř sekcí bude Petr Lysák, který je v současné chvíli Vildovým náměstkem. Konkrétně půjde o sekci závažné hospodářské trestné činnosti.

GIBS buduje speciální útvar na vyšetřování policejních špiček

Vedení Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) buduje speciální útvar, který se ve větší míře zaměří na vyšetřování možné trestné činnosti v nejvyšších patrech policie, celní správy či vězeňské služby. Deníku Právo to potvrdil šéf inspekce Michal Murín, odmítl však, že je to pouze reakce na kauzy Vidkun nebo Beretta.

Základním problémem slučovacího procesu z dílny Policejního prezidia je obava, že organizační změny se dotknou živých kauz. Pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová označila sloučení útvarů za hazard, nejvyšší žalobce Pavel Zeman má zase obavu z úniků informací z trestních spisů. „Mám strach, aby se to neprojevilo v kvalitě práce, která je zásadní pro každou trestní věc, stejně jako je zásadní, že nesmějí unikat informace,“ uvedl Zeman začátkem června, kdy LN začaly o kauze informovat.

Kauzu Beretta Bradáčová přesunula

Vedení policie i ministerstvo vnitra posléze slibovaly, že se reorganizace živých kauz nedotkne. Zůstalo však jen u proklamace. Jak se ukázalo, jeden z nejcitlivějších případů poslední doby – kauzu Beretta – bude muset vyšetřovat jiný útvar. V aféře, v níž jde o vynášení informací z trestních spisů za úplatu, figurují důstojník protikorupční policie Radek Holub, bývalý příslušník Celní správy Pavel Šíma a bývalý policista Igor Gáborik. Případ dozoruje vrchní pražské zastupitelství Lenky Bradáčové a vyšetřoval jej Šlachtův útvar (ÚOOZ).

V nové národní centrále by původní detektivové vyšetřovali své „kolegy“ z bývalé protikorupční jednotky. Dle čtvrtečního sdělení Aktuálně.cz dostane kauzu na starost Národní protidrogová centrála, kam budou na nezbytnou dobu od pondělí přeřazeni detektivové, kteří případ rozpracovali. Původním přáním Policejního prezidia bylo, aby se vyšetřováním podezřelých (ex)policistů v kauze Beretta zabývala Generální inspekce bezpečnostních sborů.

Základní údaje o Národní centrále proti organizovanému zločinu:

  • Nová policejní složka vznikne od 1. srpna sloučením Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu a Útvaru pro odhalování korupce a finanční kriminality.
  • Útvar bude stejně jako dosud spadat pod policejní prezidium a náměstka policejního prezidenta pro kriminální službu a vyšetřování, kterým je Zdeněk Laube.
  • V útvaru bude působit kolem 870 policistů.
  • V Národní centrále proti organizovanému zločinu budou čtyři sekce - proti korupci a závažné trestné hospodářské činnosti, terorismu a extremismu, organizovanému zločinu a kybernetické kriminalitě.
  • Jednotlivé sekce se člení na odbory, které se budou zabývat konkrétní trestnou činností - například korupcí, daněmi, praním špinavých peněz, násilím, obchodem s lidmi, migrací či paděláním. Odbory se ještě budou dělit na jednotlivá oddělení.
  • Ředitelem nového útvaru se stane Michal Mazánek, který je nyní ředitelem celorepublikového Úřadu služby kriminální policie a vyšetřování. V minulosti se podílel na vyšetřování vražd.
  • Velení útvaru bude sídlit ve Zbraslavi na okraji Prahy, kde zůstanou také policisté z nynějšího protimafiánského útvaru. V budoucnosti by se tam měli přemístit i členové protikorupční policie, kteří nyní mají sídlo v centru Prahy.

, ,

Plíseň, černý banán, nahnilé ovoce. Zkažené potraviny nezpůsobí jen bolení břicha

Aleš Rajch, vedoucí Ústavu konzervace potravin na Vysoké škole... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sklenice s marmeládou plná plísně, nahnilé jablko či zčernalý banán. To vše obvykle představuje jasné varování před...

Voříšci Evropy. Češi mají slovanskou krev jen z jedné třetiny, říká vědec

Genetika rasové i národovecké mýty boří. „Z čistě genetického  hlediska je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Věda vyvrací dávné mýty o původu obyvatel Česka. A rasové a národovecké mýty obecně. V magazínu Víkend to vysvětluje...

Prodávám různě otevřené kalhotky. Zachraňují manželství, říká návrhářka

Módní návrhářka Tereza Vu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ateliér módní návrhářky Terezy Vu jemně voní drahými svíčkami a na ramínkách ovázaných stuhou visí ručně vyrobené a...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!