Středa 19. ledna 2022, svátek má Doubravka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Klíčová osoba v kauze České pošty: Dávám dohromady třaskavý materiál

Česko

  17:17
Podnikatel Lukáš Čadek rozvířil dění kolem České pošty. Státní podnik mu údajně dluží 27 milionů.

Aktéři kauzy „milion pro Chovance“. foto: Lidové noviny

LN Mezi novináře se v těchto dnech dostal záznam rozhovoru mezi vámi a sociálním demokratem Kamilem Chocem. Bavíte se o vyřešení zakázky pro Českou poštu a milionech korun pro ČSSD. Víte, jak vznikly nahrávky?
Nevím.

LN Záznam zvuku působí, jako byste nahrávku pořídil vy. Nejste jejím autorem?
Nikoliv.

LN Kdo za tím tedy stojí?
To já nevím.

LN Máte z něčeho strach? V nahrávkách se mluvilo o příbramském vrakovišti, kde lidé mizí v 800 metrů hlubokých jámách.
Takovou obavu nemám, Kamil trochu přisazoval.

Úplatek pro ministra? Chovanec podal trestní oznámení kvůli korupční nahrávce

LN V pátek jste byl kvůli kauze zadržen v Praze na Florenci. Sleduje vás policie?
Sledovaný jsem určitě byl, byť mi policisté tvrdili, že ne. Na stopu je mohl přivést i signál mého telefonu. Přišli ke mně, ukázali mi placky. Jen nechápu, proč mě detektivové nekontaktovali telefonicky, když tak činili i v minulých týdnech. Mé zadržení nebylo dramatické a musím uznat, že se ke mně chovali velice slušně.

LN Neplánoval jste třeba útěk ze země?
Nic takového. Zajímavé bylo, že zásah provedla plzeňská expozitura (domovský region ministra vnitra Milana Chovance – pozn. red.). Podle mě všechno špatné, co se tady děje, jde z Plzně.

LN Jak jste se seznámil s panem Chocem? Jste kamarádi?
Vůbec jsme se neznali. Někdy v červnu jsem ale vystoupil v pořadu DVTV a kontaktoval mě. Viděl asi, že jsem zoufalý. Bydlíme kousek od sebe. Získal jsem k němu absolutní důvěru. On byl fakt jediný, kdo se mě zastal a pomohl mi. Neměl jsem problém se mu svěřit. Snažil se mi pomoct i uvnitř strany. Myslel to dobře na všechny strany. Nechtěl, aby byla poškozena ČSSD, a zároveň mi chtěl pomoct jako člověku.

LN Unikly i e-emaily. V jednom z nich vám Choc píše: „Všichni jsou připraveni kasírovat. Chovanec bude chtít, aby vše utichlo.“ Nejednalo se o úplatky?
To, že mi nabízel úplatky, tvrdí veřejnost.

LN Toto byla citace z e-mailu pro vás a třeba na nahrávce vám Choc říká: „Ty chceš poskytnout peníze. To je asi stěžejní, to je motor, kterej je bude zajímat.“
Chápu. Já si spíš ale myslím, že to bylo nešťastně všechno formulované. Pokud by šlo o finanční plnění, řekl by si přece o peníze předem, ne až po zakázce. Pan Choc mi chtěl jen pomoct z lidského hlediska.

Člen ČSSD řešil poštu. Za milion pro Chovance a dva pro stranu, tvrdí protikorupční fond

LN Vylučujete, že byste poskytl jakýkoliv finanční obnos na vyřešení problému se zakázkou pro Českou poštu?

Neposkytl, v žádném případě.

LN Vylučujete, že byste poskytl jakýkoliv finanční obnos na vyřešení problému se zakázkou pro Českou poštu?
Neposkytl, v žádném případě.

LN Kontaktní osobou pro vás měla být úřednice pošty Barbora Snopková-Haberová. Potkal jste se s ní někdy?
Nikdy jsme se nepotkali.

LN Podal jste trestní oznámení?
Ne. Byl jsem na vrchním státním zastupitelství pro radu, ale šel jsem tam úplně z jiného důvodu. To nebylo o Kamilu Kochovi.

LN A s čím jste tam tedy šel?
S materiály, které se týkají něčeho jiného. Víte, když mě Kamil Choc kontaktoval, snažil se mě zastavit před zveřejněním určitých dokumentů. Disponuji materiály, které jasně ukazují na totální rozvrácenost ministerstva vnitra. Materiály příští týden zveřejním. Jde o propojenost s firmou Bison &Rose v rámci policie a útvaru Zařízení služeb pro ministerstvo vnitra. Máme k dispozici fotografie Miloše Růžičky (spolumajitel společnosti a klíčový poradce ministra Chovance – pozn. red.), jak se tajně schází s různými lidmi. Bisoni ovládají policii a personálně obsazují nejvyšší příčky policie a bezpečnostních složek státu. Miloš Růžička si tu hraje na Robina Hooda, ale z jakého titulu? Jak je možné, že může mluvit za poštu?

LN A už jste tento balíček o Bison & Rose předal policii?’
Nepředal.

‚Propadlá díra u Příbrami,‘ zní v nahrávce o úplatcích pro Chovance

LN Proč ne?
Plánuji, že předám. Pouze čekám, až budu mít vše zkompletované. Zvažujeme možnost dalších trestních oznámení, ale to nechám na mém právním zástupci.

LN Proč vám chtěl pan Choc zabránit ve zveřejnění materiálů, které se mají týkat agentury Bison & Rose?
Protože je předsedou nějaké stranické organizace ČSSD ve Středočeském kraji, takže nechtěl, aby mu lidi říkali: „Jste gauneři, grázlové.“ Myslel to dobře.

LN A to vás nenaštvalo, že jako straník chce krýt své kolegy?
Nenaštvalo, protože on byl zkrátka jediný, kdo si vyslechl můj příběh a mé problémy.

LN Narazili jsme na spekulaci, že vašeho příběhu chce využít bezpečnostní firma Alkom, která s poštou svádí souboj o několikasetmilionovou zakázku. Svezla by se po vašich zádech současné popularity a výměnou za to byste se formou určité subdodávky dostal k penězům, které vám pošta dluží. Co na to říkáte?
To je absolutní nesmysl. Kdo si něco takového myslí, je blázen.

LN S šéfem Alkomu Václavem Růžičkou se neznáte?
S panem Růžičkou z Alkomu jsem se seznámil v červnu, kdy jsem vystoupil v reportáži DVTV. Pouze ale v rovině profesní, neboť jsem se vždy zabýval problematikou IT, mimo jiné jsem se vždy zajímal o poštu. Pan Růžička po mně nikdy nechtěl nic, co by šlo proti ministerstvu vnitra. Tady se jenom někdo snaží odklonit pozornost. Co je pro poštu a pro vnitro dneska jednodušší než říct, že on ten Čadek je od Václava Růžičky z Alkomu a je to všechno puč. To jsou takové kraviny.

LN Znáte se s právníkem a sociálním demokratem Robertem Kašem? Dle našich informací měl být prostředníkem mezi vámi, Alkomem a vnitrem.
Ano, seděli jsme spolu asi jednou a řešili odborné věci.

Více o kauze Česká pošta se dočtete ve víkendovém vydání LN.

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

Mohlo by vás zajímat