130 let
Ivana Salačová

Ivana Salačová | foto: MAFRA - Dan Materna

Sledujeme online

Klíčová svědkyně v kauze Rath neslaví. Podmínka jí přitíží v dalším procesu

Evropa
  •   6:00aktualizováno  9:05
PRAHA - Na první pohled to byla výhra. Stavařka Ivana Salačová si po strastiplném hlavním líčení kauzy Rath v roli spolupracující obviněné vyslechla od žalobce návrh na podmíněný trest. Paradoxně ji tím však možná vystavil lístek za mříže. I kdyby totiž soudce Robert Pacovský návrh akceptoval, podnikatelku čeká další soud v kauze takzvaných losovaček, u něhož Salačovou vzhledem k okolnostem nejspíš čeká nepodmíněný trest.

Státní zástupce Petr Jirát přitom roli Salačové v objasnění skupiny kolem Davida Ratha v dlouhé závěrečné řeči opakovaně vyzdvihoval, vyšetřovatelé by se bez ní například podle něj nikdy nedozvěděli, jak se skládal úplatek 24 milionů korun na rekonstrukci zámku v Buštěhradu.

ČTĚTE TAKÉ:

„Významně ji pomohla rozkrýt a usvědčit ostatní pachatele. Proto navrhuji, aby inženýrce Salačové byl přiznán i po hlavním líčení statut spolupracující obviněné,“ pronesl Jirát na samotný závěr a navrhl podnikatelce tříletou podmínku, peněžitý trest až milion korun a zákaz činnosti na 3 až 4 roky.

Krátce po vynesení verdiktu vypadala Salačová překvapeně a zmohla se jen na jednu větu: „Spadl mi velký kámen ze srdce.“ Přesto zjevně doufala v ještě mírnější návrh: úplné upuštění od potrestání, které je u spolupracujících obviněných možné. V tomto případě však podle Jiráta byly její naděje plané. „Nepotrestání nepřipadalo v úvahu, měla tam toho příliš,“ řekl serveru Lidovky.cz. Podnikatelka se přiznala k podplácení u dvou stavebních tendrů ve Středočeském kraji.

Kdyby čelila obžalobě pouze v kauze Rath, zřejmě by si díky podmínce oddychla, avšak již brzo stane před dalším soudem - kvůli údajně předraženým zakázkám na rekonstrukci kulturního domu v obci Cítov a také kvůli dostavbě kanalizace ve vesnici Jimlín. Na obou se podílela Salačové společnost FISA. Čelí tak obžalobě za dotační podvod, uplácení a poškozování zájmů Evropské unie.

U Krajského soudu v Praze začaly závěrečné řeči v kauze Davida Ratha. Na snímku státní zástupce Petr Jirát.

A dá se očekávat, že pokud bude odsouzena, s pouhou podmínkou nevyvázne. V tomto případě není spolupracující obviněnou a přitíží jí rýsující se (byť podmíněný) trest z kauzy Rath. Jirát nicméně podle svých slov nemohl brát na další trestní stíhání klíčové svědkyně ohled, i když mu výrazně pomohla. „To je zcela její věc, to mě nemůže zajímat,“ vzkázal státní zástupce.

Ve středu Jirát dokončil více než osmihodinovou závěrečnou řeč (souhrn čtěte ZDE). Podle očekávání navrhl nejpřísnější tresty podle důkazů mozkům manipulování se středočeskými tendry: manželům Petru a Kateřině Kottovým. Hrozí jim až devět let a propadnutí veškerého majetku. O Rathovi soud bude jednat odděleně, zbývá skončit dokazování, až poté přijdou na řadu závěrečné řeči. Očekává se, že bývalému hejtmanovi navrhne státní zástupce vůbec nejpřísnější trest.

Autor: ogo