Úterý 25. ledna 2022, svátek má Miloš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Nečas kauzu Nagyová neustál. Končí s ním celá vláda

Česko

  21:33aktualizováno  17. června 2:15
PRAHA - Premiér Petr Nečas končí v čele vlády i ODS. Rozhodnutí padlo na zasedání koaličních špiček, které se sešly k vládní krizi po obvinění šéfky premiérova kabinetu Jany Nagyové. "Nechci být balvanem," prohlásil na tiskové konferenci Nečas.

Nečas kauzu Nagyová neustál. Končí s ním celá vláda. foto: ČTK

"Jsem si plně vědom toho, jak peripetie mého osobního života v současné době zatěžují politickou scénu i ODS. Já jsem velmi pozorně vnímal celý vývoj politické situace, který tady nastal počínaje středou. A jsem si vědom toho, jaké to pro mne má konsekvence. Chci zdůraznit, že jsem si vědom své politické odpovědnosti a vyvozuji z ní tyto důsledky," řekl Nečas.

Jediné možné řešení

Reakce čtěte zde:

V pondělí tak na jednání výkonné rady ODS, která je svolána na 13. hodinu, podá Nečas demisi. "Podáním demise se úterní hlasování o nedůvěře stává zbytečným. Bude prostor pro hledání premiéra z ODS, je třeba jednat i s prezidentem," řekl Nečas. Podle jeho slov nastal okamžik, kdy za kauzu Nagyová musí převzít politickou odpovědnost.

Nečas ale chce, aby koalice s TOP 09 a LIDEM pokračovala s jiným premiérem nominovaným za ODS, jeho jméno se však bude ještě hledat. Kuba, nebo Pospíšil? ODS musí vybrat kandidáta na premiéra. VÍCE si přečtěte ZDE.

"My se v tuhletu chvíli pohybujeme v situaci, kdy musíme najít řešení, které je přijatelné pro celou koalici, je přijatelné pro prezidenta této republiky. A musíme o tom velmi vážně jednat," řekl Kuba po jednání grémia, které skončilo zhruba půldruhé hodiny po půlnoci. Podle něj má koalice asi týden na to, aby současnou situaci vyřešila.

"Ve chvíli, kdy předsedou strany přestává být Petr Nečas, stane se úřadujícím předsedou současný první místopředseda a ministr průmyslu Martin Kuba," uvedl Pospíšil. "Úřadující předseda bude dále vyjednávat o budoucí vládě," dodal. Bývalý ministr spravedlnosti zdůraznil, že pro občanské demokraty zůstává prioritou zachovat koalici ve stejné sestavě jako doposud. I nadále by ji tedy vedle ODS tvořily strany TOP 09 a LIDEM.

Podle šéfky uskupení strany LIDEM Karolíny Peake udělal Nečas správné rozhodnutí. "Bylo jediné možné," řekla Peake.

TOP 09 respektuje právo ODS nominovat nového premiéra, řekl první místopředseda koaliční strany Miroslav Kalousek. Podotkl ale, že v nynější ne úplně standardní situaci není jeho strana připravena bezvýhradně akceptovat každý návrh občanských demokratů, na jméně nového šéfa kabinetu musí být podle něj dosaženo shody. Rozhovor s Miroslavem Kalouskem po jednání koaličních špiček ČTĚTE ZDE.

Věci veřejné již avizovaly, že nepodpoří staronovou vládu, pokud v ní odstupujícího premiéra nahradí první místopředseda ODS Kuba. Řešením jsou podle nich předčasné volby. Ty požadují i další opoziční strany, tedy sociální demokraté a komunisté. Není možné, aby jen vyměnili premiéra, zlobí se ČSSD. VÍCE k tématu ČTĚTE ZDE.

Jednání koaličních špiček

Schůze K9 začala v neděli večer o půl hodiny později, než se předpokládalo. Nečas už před samotným jednáním avizoval, že žádná funkce není doživotní. "Podstatou politiky je jednání. A podstatou politiky je také, že žádná funkce není doživotní. Takže takto jsem k tomu vždycky přistupoval," řekl novinářům Nečas.

Na Úřadu vlády zasedala jak K9, tak grémium ODS. "Jedná se na dvě party. Vždy, když se něco dohodne v koalici, probereme to pak na grémiu," popsal serveru Lidovky.cz šéf senátorského klubu Jaroslav Kubera (ODS). V mezidobí se vyčkávalo.

Cílem večerního jednání bylo vyřešit situaci vzniklou po obvinění šéfky premiérova kabinetu Jany Nagyové, skupiny bývalých poslanců ODS a představitelů vojenské rozvědky. VŠE o kauze Nagyová ČTĚTE ZDE

Jednání koaličních špiček

  • Do sídla vlády dorazil po návratu z jednání visegrádské skupiny ve Varšavě premiér a předseda ODS Petr Nečas.
  • Z dalších občanských demokratů přijeli do Strakovy akademie první místopředseda strany Martin Kuba, předseda poslaneckého klubu Marek Benda, šéfka Poslanecké sněmovny a místopředsedkyně ODS Miroslava Němcová, místopředsedové strany Tomáš Chalupa a Jiří Pospíšil, ministři dopravy Zbyněk Stanjura a zemědělství Petr Bendl.
  • Dorazili i bývalý primátor Prahy a šéf pražské organizace ODS Bohuslav Svoboda a místopředseda Senátu za ODS Přemysl Sobotka
  • Za nejmenší koaliční stranu LIDEM na jednání přišel ministr pro místní rozvoj Kamil Jankovský, spolu s ním dorazila šéfka strany a vicepremiérka Karolína Peake a místopředsedkyně liberálních demokratů Dagmar Navrátilová.
  • Za TOP 09 na jednání pravděpodobně přišli předseda strany Karel Schwarzenberg, ministr financí Miroslav Kalousek a šéf hnutí STAN a poslaneckého klubu TOP 09 Petr Gazdík.
Autoři: , ,

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...