Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Klíčový podnik Baťa

Česko

KOMENTÁŘE LN

Znárodňování bylo po válce celosvětovou módou

Těžko říct, zda rehabilitace J. A. Bati znamená cestu k jakékoli kompenzaci. Mimo jiné proto, že baťovské impérium by bylo znárodněno tak jako tak.

Znárodňování tenkrát bylo u nás programem dne. Již v Košickém vládním programu bylo usneseno „postavit celý peněžní a úvěrový systém, klíčové podniky průmyslové, pojišťovnictví, přírodní a energetické zdroje pod všeobecné státní vedení“. Znárodňovací program byl vyhlášen s velkým jásotem 28. října 1945 - ještě před volbami, pomocí dekretů. Jméno prezidenta Beneše se tak pojí k dekretům o znárodnění dolů a některých průmyslových podniků, o znárodnění některých podniků průmyslu potravinářského, o znárodnění akciových bank, o znárodnění soukromých pojišťoven a některých dalších.

Likvidace tržní ekonomiky, kterou jsme teď museli pracně oživovat, se tedy odehrála dlouho před komunistickým pučem. Bylo to nejrozsáhlejší „demokratické“ znárodňování v Evropě. A spory se vedly jen o jeho detaily - o tom, že budoucnost patří socialismu, téměř nikdo důležitý veřejně nepochyboval. Hamižnost mnoha neschopných lidí, kteří se drali na místa národních správců, se opírala o ideovou bezbrannost zbytku.

Byla to do značné míry móda celosvětová. Pomáhala tomu realita státem mobilizovaných válečných ekonomik, ale i myšlenkové klima. I tam, kde se nikdy neujal marxismus, jako v USA, byly žhavou aktualitou teorie manažerismu, které rovněž hlásaly zanikání významu soukromého vlastnictví.

Z dnešního pohledu je ironií, že tak vlastně posmrtně triumfoval nacistický hospodářský model. Jednoznačně ho ovšem odmítli ti, kdo s ním měli nejdůvěrnější zkušenost, západní Němci pod vedením Ludwiga Erharda.

U nás pracovaly v roce 1947 ve znárodněných podnicích dvě třetiny průmyslových dělníků. Na tom, co následovalo, měla svůj podíl Moskva, dravost komunistů i neschopnost demokratů. Ale mělo by nám být jasné, že demokracie je neslučitelná s tím, aby stát byl pánem nad živobytím takového množství lidí. K tomu ovšem komunistům všichni ochotně pomáhali.

Čtěte „Desítky...“ na str. 1 a 5

Autor: