Neděle 23. února 2020svátek má Svatopluk 6 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Klienti by se mohli vrátit do domu ve Vejprtech koncem února

Policie hlídkuje ve Vejprtech před domem pro mentálně postižené, kde hořelo. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Policie hlídkuje ve Vejprtech před domem pro mentálně postižené, kde hořelo. | foto: Iveta Lhotská, MAFRA

Vejprty (Chomutovsko) První klienti domu pro postižené ve Vejprtech na Chomutovsku by se mohli po požáru do domova vrátit koncem února. Při tragickém požáru domu zemřelo v lednu osm lidí. Nyní se čeká na dokončení stavebních úprav v přízemí domu Kavkaz, kam by se poté mohlo nastěhovat 11 klientů.

Jisté ale je, že se do domova již nevrátí tři muži podezřelí ze žhářství, kteří byli převezeni do psychiatrické léčebny, řekl ve středu ředitel městských sociálních služeb Viktor Koláček.

„Nyní probíhají práce v přízemí, obkládá se tam sádrokarton. Pak se přízemí oddělí provizorní příčkou od zbytku budovy a tam ty práce budou na měsíce. Zatím ale jde vše dobře, podle plánu,“ řekl Koláček. „Současně vše konzultujeme s hygienou i s požárníky, abychom měli jejich povolení,“ dodal. Kompletní rekonstrukce domu Kavkaz by se podle něj mohla stihnout do léta. Podle předběžných odhadů by rekonstrukce měla vyjít na sedm milionů korun a tyto náklady by měla pokrýt pojistka.

Hořet začalo v domově v neděli 19. ledna časně ráno. Ohnisko požáru bylo ve společenské místnosti a podle policie byla příčinou manipulace s otevřeným ohněm. Při požáru, který byl druhým nejtragičtějším v Česku za posledních 30 let, bylo ohroženo 34 klientů domova a jeden vychovatel.

Ředitel uvedl, že chce snížit kapacitu domova i kvůli bezpečnosti klientů a zaměstnanců. Z původních 36 klientů by se měla snížit na 30. Do domova se pak pravděpodobně vrátí ti samí klienti, kteří v něm bydleli. „Klienti nechtějí jinam. Každým dnem se ptají, kdy se mohou vrátit,“ uvedl Koláček. Jeden klient, který se při požáru vážně zranil, zůstává v nemocnici.

Tři klienti domova Kavkaz, které ředitel podezírá ze založení požáru, zůstávají v psychiatrické léčebně. „My jsme s nimi rozvázali smluvní vztah. Byly tam známky možné recidivy, takže se do našich zařízení ve Vejprtech již nevrátí,“ řekl Koláček. Ani jeden z přemístěných klientů neměl jako opatrovníka město Vejprty. Podle Koláčka vedení domu nebude na klienty podávat trestní oznámení. Policie případ vyšetřuje jako obecné ohrožení z nedbalosti. Za tento čin hrozí případnému pachateli až osm let.

Aktuálně je podle ředitele ve finanční sbírce vyhlášené po požáru 1,4 milionu korun. Získané finanční prostředky by chtělo vedení domu využít především na protipožární opatření a zlepšení stavu domova i jeho péče. „Již jsme dostali pět milionů z ministerstva financí a chtěli bychom z toho i ze sbírky pořídit věci nad rámec pojistky. Rád bych z toho nakoupil například protipožární čidla,“ řekl Koláček.

Finanční pomoc vzešla také od zaměstnanců krajského úřadu, vybrali mezi sebou 70 000 korun. Pomoct obci se snaží také okolní města, kupříkladu Chomutov schválil finanční dar 100 000 korun. Další města také slíbili finanční prostředky.

Premium

Která auta jsou skutečně bezpečná? Crash testy versus realita

Folksam je na trhu od roku 1908 a patří k největším švédským pojišťovnám. Od... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Setkáváme se s názory, že auta jsou navrhována tak, aby dosáhla dobrých výsledků v nárazových testech. Díky Folksamu...

Premium

Trend u rozvodů: čím dál více dětí končí ve střídavé péči

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Neustálé pendlování mezi dvěma domácnostmi dětem škodí, varují odborníci. Ve střídavé péči je v Česku stále více dětí....

Premium

Když je střílečka povinná. Hraju hry a platí mě za to, říká člen týmu Brute

Filip Dolenský, profesionální hráč počítačových her | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Má k dispozici fitness trenéra, mentálního kouče, psychologa a ve škole individuální studijní plán. Tedy servis...

VYZKOUŠENO: Domácí test odhalí, zda máte chřipku
VYZKOUŠENO: Domácí test odhalí, zda máte chřipku

Se sychravým zimním počasím se začínají ordinace plnit lidmi s nachlazením. Stačí zvýšená teplota, rýma nebo kašel a často běžíme k lékaři. Přitom si tímto jednáním můžeme více uškodit než pomoci.