Čtvrtek 20. ledna 2022, svátek má Ilona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Klientů Sunny Days odletěla jen polovina

Česko

PRAHA Společnost Sunny Days včera na ruzyňském letišti odbavila klienty, kteří po půlnoci odletěli na dovolenou do Egypta. Vypravení zájezdu vzbuzovalo v uplynulém týdnu pozornost kvůli tomu, že společnosti v lednu vypršelo pojištění proti úpadku a nebylo zřejmé, zda se plánované pobyty uskuteční. K letu do Egypta společnost odbavila přibližně polovičku z původní ohlášené asi třicítky zákazníků Sunny Days.

Zástupci společnosti na letišti odmítli o aktuální situaci sdělit jakékoli bližší informace. Klienti směřující na dovolenou se případných komplikací neobávali. „Žádné obavy nemáme, všechno bylo bez problémů a věříme, že to tak i bude,“ svěřila se Naďa Vraná z Prahy.

Vedle klientů Sunny Days mají v letadle sedět i zákazníci čtyř cestovních kanceláří, například Blue Style.

Společnost Sunny Days se dostala do hledáčku médií poté, co bylo zveřejněno, že firmě na konci ledna končí pojištění proti úpadku. Sunny Days následně přišla o koncesi cestovní kanceláře a změnila se na agenturu.

Jako taková může nyní pouze přeprodávat cizí zájezdy, nesmí ale prodávat ani vypravovat vlastní dovolené. Spor se vedl o to, zda může poslat klienty na zájezd, který byl koupen do konce ledna, tedy v době, kdy pojištění proti úpadku stále platilo. „Jde pouze o fyzické naplnění té smlouvy. Nic nebrání tomu, aby společnost dostála svým závazkům,“ řekl v pátek právní zástupce Sunny Days Michal Kroft.

Jiný názor má ministerstvo pro místní rozvoj, které na cestovní kanceláře dohlíží. Podle něj jsou zájezdy prodané do konce ledna sice pojištěné, vypravit by je ale měla jiná pojištěná cestovní kancelář. Podle názoru ministra pro místní rozvoj Rostislava Vondrušky klienti zřejmě nejsou kryti pojištěním proti úpadku, takže v případě krachu firmy může být jejich návrat problematický. Sunny Days na svém webu píše, že je v dobré finanční kondici a jedná o novém pojištění.

Autor:

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!