1. září 2009 10:11 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Klientům zkrachovalé SkyEurope nabízí pomoc jiní dopravci

Turisté u přepážky zkrachovalé společnosti Sky Europe | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Turisté u přepážky zkrachovalé společnosti Sky Europe | foto: ČTK

PRAHA Zkrachovalá společnost SkyEurope za sebou nechala přes 10 tisíc českých turistů, z čehož minimálně dva až tři tisíce uvízlo v různých evropských destinacích. Pomoci se jim teď snaží jiné aerolinky i ministerstvo zahraničí.

České aerolinie zaznamenaly v tuto chvíli zvýšený zájem o lety z destinací, kde se nacházejí klienti zkrachovalé SkyEurope. "ČSA má pro tyto lidi speciální nabídku, v tuto chvíli nemáme ještě přesná čísla. Museli jsme kvůli tomu posílit call centrum a služby na letišti," řekla Lidovkám.cz mluvčí ČSA Hana Hejsková.

A s nabídkami přicházejí i další aerolinie. Všem pasažérům Sky Europe, kteří se prokáží platnou rezervací, připravila zvýhodněné letenky do vybraných destinací také společnost SmartWings. Ministerstvo zahraničních věcí na svém webu radí obracet se také na společnost WizzAir. 

SkyEurope nekomunikuje
Klienti jsou informováni pouze zprostředkovaně z internetu nebo ze zpravodajství. Na letišti v Praze-Ruzyni nefunguje informační centrum SkyEurope ani telefonní číslo, na kterém by firma klienty měla informovat, uvedla dnes Česká televize.

Problémy řeší i cestovní kanceláře, které občas využívaly letů SkyEurope pro přepravu klientů na dovolenou. Například CK Exim Tours aktuálně řeší návrat 16 klientů ze Sardinie, kteří měli přistát na Ruzyni dnes večer. Firma rekreantům buď zajistí alternativní spoj nebo je přepraví později charterem Českých aerolinií.

Všechny lety SkyEurope byly zrušeny

Nejvíce Čechů je v Bulharsku
Podle dostupných informací uvízlo nejvíce občanů České republiky v Bulharsku. "Více než polovina z nich už se ale do Česka vrátila na vlastní náklady buď s jinou leteckou společností nebo autobusem," řekl mluvčí ministerstva zahraničí Milan Řepka.

Desítky turistů uvízly také v Chorvatsku a Řecku. Podle konzulárního jednatelství ve Splitu je nyní v okolí této destinace zhruba 30 osob. "Bylo jich přes 50, polovina z nich už si zajistila zpáteční cestu. Pro zbylé osoby hledáme nejvhodnější spojení pro návrat do České republiky," řekl jeden ze zaměstnanců tamního konzulátu.

Podle českého konzula v Řecku není ale situace nijak vážná. "Lidé, kteří si koupili letenku u SkyEurope, museli počítat s rizikem, které s sebou nese cesta s nízkonákladovou leteckou společností," řekl konzul. "Mnohem větší obavy teď mají jejich rodinní příslušníci," dodal.

V zahraničí uvízlo přes 3 tisíce Čechů
Celkově je nyní podle Tomia Okamury z Asociace českých cestovních kanceláří a agentur po celé Evropě přes 3 tisíce Čechů, kteří mají zakoupenou zpáteční letenku od společnosti SkyEurope. Všechny české zastupitelské úřady jsou proto podle Řepky v kontaktu s ministerstvem zahraničí, které je připraveno turistům pomoc.

Na tu by ale podle Okamury lidé neměli čekat. "Dopravu turistům nikdo neuhradí, nezbývá jim tedy nic jiného, než si sehnat jinou leteckou společnost, se kterou se vrátí domů," uvedl. A stejné doporučení nakonec vydalo i ministerstvo zahraničí, které lidem v nouzi na svém webu radí obrátit se na jiné letecké přepravce.

Těm, kterým se nepodaří náhradní dopravu domů sehnat, jsou ale české zastupitelské úřady v zahraničí připraveny pomoci. "Nikoho nenecháme ve štychu. Zasahovat ale budeme ve skutečně vyhrocených případech," řekla Lidovkám.cz česká konzulka v Portugalsku, kde zůstalo kvůli krachu SkyEurope rovněž několik desítek Čechů. Zatím se podle ní konzuláty budou snažit zejména o poradenskou činnost.


Společnost SkyEurope létá do 21 evropských měst. V průměru firma vypravovala desítky letů za den. Aerolinky se dlouhodobě potýkaly s dluhy, fungovaly od června pod soudní ochranou před věřiteli. "Nepodařilo se zajistit žádné provizorní financování potřebné k zajištění operativního provozu. Všechny lety SkyEurope Airlines byly s okamžitou platností zrušeny," uvedla firma v krátkém sdělení pro vídeňskou burzu.

TEST PLEN: Deset miminek jim dalo pořádně zabrat
TEST PLEN: Deset miminek jim dalo pořádně zabrat

Maminky z eMimina otestovaly nové plenky Pampers z řady Premium care. Nejmenší miminka i větší batolata je podrobila důkladnému zkoumání. Prošly Pampersky zátěžovým testem?