Pondělí 17. ledna 2022, svátek má Drahoslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Klimatický vlak i 1200 limuzín

Česko

Více než 15 tisíc delegátů ze 192 zemí světa bude na kodaňském summitu jednat o klimatických změnách.

Organizátoři i účastníci této akce se však chovají méně ekologicky, než by se dalo očekávat.

KODAŇ/PRAHA V sobotu zamířil z Bruselu do Kodaně takzvaný klimatický vlak se 450 „ekopasažéry“ na palubě. Mezi nimi byli představitelé OSN, delegáti, ale také aktivisté a novináři. Podobné zelené vlaky vypravila na summit i další evropská města, a jeden dokonce vyjel z japonského Kjóta přes Čínu a dále po transsibiřské magistrále. Důvod? Organizátoři dnes začínajícího summitu chtěli zelenými vlaky ukázat, že i oni usilují o snížení emisí skleníkových plynů. A k tomu samému chtěli symbolicky vyzvat i účastníky kodaňské konference.

Jak si ale všimla světová média, zatím zůstává jen u symbolů. Do Kodaně dnes na slavnostní zahájení přijíždí více než 15 tisíc účastníků konference ze 192 zemí světa a pět tisíc novinářů.

(Jen z České republiky má na summit dorazit celkem 25 politiků). Valná většina těchto lidí využije naprosto neekologickou leteckou dopravu.

Dorazí i VIP osobnosti Nemluvě o soukromých letadlech a limuzínách. Do dánské metropole se totiž kromě více než stovky hlav států a vlád chystá řada VIP osobností. Účast už přislíbili herci Leonardo DiCaprio, Daryl Hannahová, Helena Christensenová, ale také britský princ Charles.

„Mysleli jsme, že (účastníci) nebudou potřebovat tolik aut kvůli tomu, že jde o klimatickou konferenci,“ svěřila se Majken Friss Jorgensenová z největší kodaňské půjčovny limuzín. Jak ale řekla britskému listu The Daily Telegraph, účastníci po ní a dalších konkurenčních firmách požadují okolo 1200 vozů. „Tolik limuzín ani v zemi nemáme. Budeme je muset dovézt z Německa a Švédska, což jsou stovky kilometrů,“ postěžovala si.

A kolik bude na konferenci jezdit ekologických hybridních vozů? Podle Jorgensenové pouze pět. Zbývající budou na benzin nebo naftu, protože za hybridní vozy se v Dánsku platí velmi vysoké daně.

Problém představují i soukromá letadla, kterých má být podle dostupných zdrojů asi 140. To však přesahuje kapacitu kodaňského letiště, a tak budou muset po vysazení svých pasažérů odletět parkovat na regionální letiště, případně do sousedního Švédska.

Přípravy policie Podle světových odborníků jsou výše zmíněné údaje paradoxem pro summit, který se má zabývat ekologickými tématy. Nesouhlasí s tím ani ekologičtí aktivisté, na jejichž demonstrace se chystají dánští policisté. V následujících dnech jich bude v ulicích Kodaně přítomno přes šest tisíc, což je více než polovina všech policistů na území Dánska. Jak sdělil agentuře AFP jejich mluvčí, v případě potřeby posílí svoje řady až na 9300 mužů.

***

Tolik limuzín v zemi nemáme. Budeme je muset dovézt z Německa.

Autor:

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...