5. listopadu 2012 13:43, aktualizováno  19:26 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Klímův text je mimořádně podlý a ranil mě, tvrdí John

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 45Diskuse
Radek John | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Radek John | foto: Tomáš Hájek, Lidové noviny

PRAHA Kritiku bývalého novinářského kolegy považuje Radek John za zradu. V rozhovoru pro server Lidovky.cz uvedl, že text Josefa Klímy ho ranil a hloubka zášti šokovala. Klíma napsal, že John žádnou novinařinu deset let nedělal, zavinil konec pořadu Na vlastní oči a kolegům z branže byl k smíchu.

Lidovky.cz: Co říkáte na Poslední slovo vašeho bývalého kolegy Josefa Klímy v sobotních LN?
Šokovala mě hloubka zášti bývalého kamaráda. Zapomněl uvést jednu velkou drobnost: těch deset let jsem byl šéfredaktorem publicistiky a měl jsem na starost deset pořadů s týmem 60 lidí, mezi něž jsem musel svoji pozornost dělit. Když jsem se přesně před deseti lety stával šéfredaktorem, na poradě pořadu Na vlastní oči jsme říkali, že to znamená, že Radek John nebude moct točit, nicméně bude pořad bránit, i když bude mít úplně jinou práci. Opravdu nevím, jak bych mohl dělat to, co Pepík Klíma, jehož úvazek byl dvě reportáže měsíčně. Že takovou věc vynechal, mně přijde mimořádně podlé.

ČTĚTE TAKÉ:


Lidovky.cz:  Proč jste uváděl reportáže, aniž byste je viděl?
To není pravda, to jsou kecy a bláboly. Každý týden měl každý pořad porady a já jsem byl na všech, kdy jsme určovali, o čem bude reportáž, když jsme rozhodovali o dramaturgii. Tohle už je naprostá zlovolnost.

Co napsal Klíma o Johnovi

  • Posledních deset let nebyl John podle Klímy vůbec novinář, natož dobrý. Nic nenatočil ani nenapsal. Johnovy výroky, že spí s pistolí pod polštářem, tak připadaly kolegům z branže k smíchu.
  • John se dal dohromady s tuneláři, začal „dojit předraženým časopisem zdravotní pojišťovnu a dotacemi na kuchařku o zvěřině státní lesy a nakonec šéfoval nakladatelství úzce spojenému s Janouškem“.
  • Nikdo už nemůže Johnovi věřit. Protože novináři mají být nestranní, politika na druhou stranu vyžaduje stranickost. „I kdyby stokrát proklamoval, že chce zase tepat tu chobotnici, už to nejde. Už mu nikdo neuvěří, že jen jedno chapadlo chobotnice nebojuje s druhým – a samo se tím maskuje,“ napsal Klíma.

Lidovky.cz: Proč by si Josef Klíma měl potřebu vymýšlet?
Hloubka zášti ukazuje, že byla dlouhodobá. Když třeba napsal knihu Brutalita, já napsal Memento, které mělo mnohem větší úspěch.

Lidovky.cz: Skutečně si myslíte, že záviděl?
Možná. Bývalí kolegové z publicistiky mně píší, že to je naprosto neuvěřitelné a nehorázné a slovo závist používají. Ale znova: nebudu používat stejné špinavosti jako on, ale jsem z toho hrozně zklamaný.

Lidovky.cz: Spal jste s pistolí pod polštářem?
To jsem neříkal já, ale Zlata Adamovská (Johnova exmanželka, pozn. red.). Když jsem dostával výhrůžky, zlomené tužky a nábojnice, zajistil jsem si vlastní bezpečnost, zatímco Pepík Klíma měl ochranku. Já jsem jí využil jedinkrát na jedno odpoledne. Jemu ji platila TV Nova, což jsem prosadil.  

Lidovky.cz:  Skončil pořad kvůli kauze kolem společnosti Oraprint, v níž jste figuroval a s níž je spojován pražský kmotr Roman Janoušek?
Jeho konec je spojen se dvěma reportážemi, které televize nechtěla odvysílat. Jedna se týkala Ivana Langera a podivného pronájmu lázeňských domů, druhá byla o Petru Bendlovi, který jako hejtman pořádal jízdu Karla IV. na Karlštejn za 20 milionů. To byly skutečné důvody zrušení pořadu.

Josef Klíma

Lidovky.cz: Sám jste pana Klímu označil za bývalého kamaráda, mrzí vás jeho reakce?
Absolutně, tohle mě ranilo více než cokoliv jiného. Skutečně jsme před těmi deseti lety na poradě říkali: buď přijde na post šéfredaktora někdo zvenčí a bude pořad dusit, nebo ho povede Radek John a bude mu pomáhat. A já jsem reportérům Na vlastní oči odstraňoval klacíčky z cesty deset let a toto je odplata.

  • 45Diskuse


Ondřej Golis

Autor

Ondřej Golisondrej.golis@lidovky.czČlánky


Jak probíhala stavba rodinného domu na klíč pro čtyřčlennou rodinu?
Jak probíhala stavba rodinného domu na klíč pro čtyřčlennou rodinu?

Čtyřčlenná rodina pana Nového toužila vyměnit byt v panelovém domě za vlastní rodinný dům se zahradou. Sen si mohla splnit, když si jeho manželka našla po mateřské dobře placenou práci, a finanční rozpočet rodiny se tak zvýšil. Stavba rodinného domu na klíč mohla začít.

Najdete na Lidovky.cz