19. února 2016 10:39, aktualizováno  15:20 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Klinika má další problémy. Stavební úřad jí nechce prodloužit výpůjčku objektu

Aktivisté vylepili informace ke svému projektu u vchodu do budovy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Aktivisté vylepili informace ke svému projektu u vchodu do budovy | foto: KLIniKA

PRAHA Smlouvu o výpůjčce objektu na Žižkově Autonomnímu sociálnímu centru Klinika nelze prodloužit. Hlavním důvodem je nesouhlasné stanovisko stavebního úřadu. Uvedl to v pátek Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových v tiskové zprávě. Stavební úřad Prahy 3 upozornil majetkový úřad, že stavba byla zkoulaudována jako plicní zdravotnické zařízení a jiné využití je tudíž nelegální.

„Pro nás je ta informace nová, dozvěděl jsem se ji teď od vás, proto ji nemohu komentovat,“ řekl za Kliniku Arnošt Novák. Další informace podá až po večerní schůzce s právníky. Lidí z Kliniky se v pátek zastal ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier (ČSSD). „Všichni jsme před dvěma týdny odsoudili násilný a žhářský útok na centrum Klinika. Tím spíš, že centrum čelilo násilnému útoku, není na místě ukončovat jeho činnost administrativně,“ uvedl. Dopisem požádal úřad, aby nájemní smlouvu prodloužil. Část žižkovské opozice za Stranu zelených chce svolat mimořádné zasedání zastupitelstva Prahy 3. Mělo by se konat do 15 dnů.

Majetkový úřad nyní nemovitost „urychleně“ nabídne jiné státní instituci, a pokud žádná neprojeví zájem, vyhlásí výběrové řízení na prodej objektu. O budovu měla původně zájem Generální inspekce bezpečnostních sborů, její mluvčí Radka Sandorová ale ve čtvrtek řekla, že inspekce od záměru upustila.

Státem vlastněný opuštěný objekt, který obývali bezdomovci, squatteři obsadili v prosinci 2014, uklidili jej a několik dní v něm provozovali sociální centrum. Poté je vyvedla policie. Na podporu iniciativy se opakovaně sešly stovky lidí. Správcovský úřad s povolením vlády pak budovu nabídl aktivistům k bezplatné výpůjčce.

Situace kolem objektu se vyostřila poté, co Klinika loni spustila sbírku oblečení pro uprchlíky. Před dvěma týdny na objekt zaútočili maskovaní pachatelé kameny a světlicemi ve stejný den, kdy se v Praze konaly demonstrace proti migraci. Útok vyšetřuje policie.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!