Pátek 3. prosince 2021, svátek má Svatoslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Klinika nemusí platit 360 tisíc za užívání budovy. Neobohacovala se na úkor majitele, rozhodl soud

Česko

  15:58aktualizováno  17:09
PRAHA - Autonomní sociální centrum Klinika a jeho zástupkyně Tereza Virtová nemusí platit Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) 360 tisíc korun za neoprávněné užívání nemovitosti. Ve čtvrtek o tom nepravomocně rozhodl soud, který zamítl žalobu úřadu. Podle soudkyně není pravda, že se aktivisté na úkor státu bezdůvodně obohatili.

Autonomní centrum Klinika na Žižkově, ilustrační foto. foto: Lidovky.cz

Stát chce po aktivistech peníze za období od loňského 3. března, kdy Klinice skončila smlouva o výpůjčce objektu v pražské Jeseniově ulici, do začátku října, kdy nemovitost od státu získala Správa železniční dopravní cesty (SŽDC). Za užívání budovy a pozemku tehdy neplatili žádné nájemné.

„Užívání nemovitosti žalovanými nelze považovat za užívání, kterým by se obohatili na úkor žalobce,“ uvedla soudkyně Obvodního soudu pro Prahu 3 Jitka Stibralová. Podotkla, že aktivisté státu platili za porušení smlouvy tisícikorunu denně, což bylo předem součástí dohody. „Smluvní pokuta je přiléhavý právní institut, který z finančního hlediska ošetřuje užívání nemovitosti žalovaným (Klinikou) v rozhodném období,“ dodala.

Postup státu vůči Klinice označila Stibralová za „vnitřně rozporný“. Zrekapitulovala, že objekt na Žižkově nebyl v letech 2012 až 2015 nikým užíván a chátral. To, že ho poté stát aktivistům na rok bezplatně půjčil, místo aby s nimi uzavřel smlouvu o placení nájmu, podle soudkyně „zjevně nebyla náhoda“. Podivila se nad tím, proč stát nyní k témuž majetku ve stejném stavu uplatňuje právo na vydání bezdůvodného obohacení.

Virtová: Soudkyně prokoukla strategii státu

„Jsem velmi ráda, že soudkyně prokoukla strategii státu, kterou bylo zastrašování,“ řekla novinářům při odchodu z jednací síně Virtová. Poukázala na to, že ÚZSVM nyní bude muset jí i Klinice zaplatit náklady na právní zastupování. Podle ní je to další důkaz, že se stát nechová jako správný hospodář. Mluvčí ÚZSVM Radek Ležatka uvedl, že úřad se proti rozsudku pravděpodobně odvolá.

Smlouva o výpůjčce původně počítala s možností prodloužení až na osm let. Podle úřadu nebyla prodloužena, protože stát až následně zjistil, že objekt je zkolaudován jako zdravotnické zařízení. Úřad zdůraznil, že užívání budovy v rozporu s kolaudačním stavem je nezákonné.

Částku požadovanou po Klinice úřad stanovil na základě znaleckého posudku. Aktivisté však namítají, že znalec vycházel z ceny pozemku, nikoliv budovy. Ta je podle nich bezcenná a pro potenciálního kupce přítěží. Pozemek je prý prodejný spíše jako stavební parcela.

Aktivisté na Klinice přes příkaz soudu zůstávají

Aktivisté v objektu nadále zůstávají, ačkoliv soudy počátkem září pravomocně rozhodly, že z budovy musí odejít. Podle Kliniky je požadavek na vyklizení v rozporu s dobrými mravy. Centrum navrhlo SŽDC, že by v budově fungovalo do začátku její rekonstrukce. Správa cest to koncem října odmítla a vyzvala aktivisty k okamžitému opuštění objektu.

Soudkyně upozornila na to, že její rozhodnutí rozhodně nelze vykládat obecně v tom smyslu, že cizí majetek lze užívat bez právního důvodu. „Podstatné jsou vždy okolnosti případu,“ vysvětlila.

Klinika pořádá přednášky, koncerty, dílny či jazykové kurzy, zaměřuje se také na pomoc migrantům. V minulosti se stala terčem útoku žhářů zřejmě ze strany extremistů, policie však případ odložila kvůli nedostatku důkazů. V objektu byla také několikrát nahlášena výbušnina, žádná se ale nikdy nenašla

Autor:

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

SOUTĚŽ: Vyhrajte rodinné vstupné do zábavního parku BRuNO family park
SOUTĚŽ: Vyhrajte rodinné vstupné do zábavního parku BRuNO family park

Za sychravého počasí se toho s dětmi dá dělat stále méně a méně… Co takhle vyrazit do Brna do BRuNA? Vyhrajte s námi rodinné vstupné a užijte si...

Mohlo by vás zajímat