Čtvrtek 27. ledna 2022, svátek má Ingrid
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Klinika nemusí platit 360 tisíc za užívání budovy. Neobohacovala se na úkor majitele, rozhodl soud

Česko

  15:58aktualizováno  17:09
PRAHA - Autonomní sociální centrum Klinika a jeho zástupkyně Tereza Virtová nemusí platit Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) 360 tisíc korun za neoprávněné užívání nemovitosti. Ve čtvrtek o tom nepravomocně rozhodl soud, který zamítl žalobu úřadu. Podle soudkyně není pravda, že se aktivisté na úkor státu bezdůvodně obohatili.

Autonomní centrum Klinika na Žižkově, ilustrační foto. foto: Lidovky.cz

Stát chce po aktivistech peníze za období od loňského 3. března, kdy Klinice skončila smlouva o výpůjčce objektu v pražské Jeseniově ulici, do začátku října, kdy nemovitost od státu získala Správa železniční dopravní cesty (SŽDC). Za užívání budovy a pozemku tehdy neplatili žádné nájemné.

„Užívání nemovitosti žalovanými nelze považovat za užívání, kterým by se obohatili na úkor žalobce,“ uvedla soudkyně Obvodního soudu pro Prahu 3 Jitka Stibralová. Podotkla, že aktivisté státu platili za porušení smlouvy tisícikorunu denně, což bylo předem součástí dohody. „Smluvní pokuta je přiléhavý právní institut, který z finančního hlediska ošetřuje užívání nemovitosti žalovaným (Klinikou) v rozhodném období,“ dodala.

Správě železnic došla s aktivisty trpělivost, Kliniku nechá vyklidit policií

Postup státu vůči Klinice označila Stibralová za „vnitřně rozporný“. Zrekapitulovala, že objekt na Žižkově nebyl v letech 2012 až 2015 nikým užíván a chátral. To, že ho poté stát aktivistům na rok bezplatně půjčil, místo aby s nimi uzavřel smlouvu o placení nájmu, podle soudkyně „zjevně nebyla náhoda“. Podivila se nad tím, proč stát nyní k témuž majetku ve stejném stavu uplatňuje právo na vydání bezdůvodného obohacení.

Virtová: Soudkyně prokoukla strategii státu

„Jsem velmi ráda, že soudkyně prokoukla strategii státu, kterou bylo zastrašování,“ řekla novinářům při odchodu z jednací síně Virtová. Poukázala na to, že ÚZSVM nyní bude muset jí i Klinice zaplatit náklady na právní zastupování. Podle ní je to další důkaz, že se stát nechová jako správný hospodář. Mluvčí ÚZSVM Radek Ležatka uvedl, že úřad se proti rozsudku pravděpodobně odvolá.

Smlouva o výpůjčce původně počítala s možností prodloužení až na osm let. Podle úřadu nebyla prodloužena, protože stát až následně zjistil, že objekt je zkolaudován jako zdravotnické zařízení. Úřad zdůraznil, že užívání budovy v rozporu s kolaudačním stavem je nezákonné.

Částku požadovanou po Klinice úřad stanovil na základě znaleckého posudku. Aktivisté však namítají, že znalec vycházel z ceny pozemku, nikoliv budovy. Ta je podle nich bezcenná a pro potenciálního kupce přítěží. Pozemek je prý prodejný spíše jako stavební parcela.

Aktivisté na Klinice přes příkaz soudu zůstávají

Aktivisté v objektu nadále zůstávají, ačkoliv soudy počátkem září pravomocně rozhodly, že z budovy musí odejít. Podle Kliniky je požadavek na vyklizení v rozporu s dobrými mravy. Centrum navrhlo SŽDC, že by v budově fungovalo do začátku její rekonstrukce. Správa cest to koncem října odmítla a vyzvala aktivisty k okamžitému opuštění objektu.

Soudkyně upozornila na to, že její rozhodnutí rozhodně nelze vykládat obecně v tom smyslu, že cizí majetek lze užívat bez právního důvodu. „Podstatné jsou vždy okolnosti případu,“ vysvětlila.

Klinika pořádá přednášky, koncerty, dílny či jazykové kurzy, zaměřuje se také na pomoc migrantům. V minulosti se stala terčem útoku žhářů zřejmě ze strany extremistů, policie však případ odložila kvůli nedostatku důkazů. V objektu byla také několikrát nahlášena výbušnina, žádná se ale nikdy nenašla

Autor:

Naši zemi by neubránila ani desetkrát větší armáda, říká armádní generál Opata

Premium Přes tři roky šéfuje armádě a nejvíc mu pije krev byrokracie. Když je nejhůř, oblékne maskáče a vyrazí z kanceláře...

Situace se obrací. Dřív byl vstřícný západ, dnes vyrazte s obytňákem na východ

Premium Nemám rád kempy s jejich davovou atmosférou, hlukem a stísněným prostorem a hotely jsou pro mě nenávratně statické,...

Recept na dlouhověkost? Chirurg Pafko vysvětluje, čím si zkracujeme život

Premium Profesor Pavel Pafko o tom, proč si u televize neotevře lahváč, o malém štěstí pro každý den a taky o poučném úrazu na...

Opět jsme to roztočili: Ohlédnutí za Vánočním kolotočem v roce 2021
Opět jsme to roztočili: Ohlédnutí za Vánočním kolotočem v roce 2021

Vánoční kolotoč se stal nedílnou součástí eMimina. Letos si už po třinácté naše uživatelky vzájemně poslaly dárečky, které opět udělaly velkou...

Mohlo by vás zajímat