Úterý 26. října 2021, svátek má Erik
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Klinika převzala Cenu Františka Kriegla. Peníze věnuje na podporu politických vězňů

Česko

  18:45aktualizováno  19:45
PRAHA - Zástupci Autonomního sociálního centra Klinika převzali ve čtvrtek večer Cenu Františka Kriegla za občanskou statečnost. Nezávislá porota ocenila jejich dobrovolné aktivity, které podle ní překračují hranice jakékoli ideologie i tržního světa a stávají se obecně lidskými.

Zástupci Autonomního sociálního centra Klinika převzali v Praze Cenu Františka Kriegla z rukou předsedy Správní rady Nadace Charty 77 Františka Janoucha (vpravo). foto: ČTK

V projevu představitelé Kliniky zdůraznili své zaměření na squatting a anarchismus. Řekli, že je stále v čem na Chartu 77 navazovat. Kritizovali ale i polistopadové směřování některých jejích osobností.

V rezidenci primátorky v pražské Městské knihovně dostal také Cenu Toma Stopparda za rok 2015 literární historik a indolog Petr Holman za svazek Březiniana II a péči o dílo básníka a spisovatele Otokara Březiny.

Krieglova cena se uděluje již od roku 1987 a je s ní spojena odměna 25 tisíc korun, rovněž i mramorová kostka jako symbol Nadace Charty 77 a diplom, stejně tak pro Stoppardovu cenu.

Klinika se rozhodla peníze věnovat organizaci Anarchist Black Cross (Anarchistický černý kříž), která podporuje vězně z anarchistického hnutí. Lidé z Kliniky podle poroty uhájili své přesvědčení před nepřejícími spoluobčany, politickými odpůrci všech ideových směrů i před bezprecedentním útokem radikálů, kteří se pokusili centrum vypálit.

Šiklová: protestovat se občas musí i v demokracii

Praha podle poroty potřebuje místo, kde se lidé všech osudů i názorů mohou setkat jako občané, a ne jako spotřebitelé. Podle členky poroty, socioložky Jiřiny Šiklové se má občas protestovat i v demokratickém systému. „Když budou všichni lidi mlčet, tak buď je to v nebi, nebo je to totalitní systém,“ řekla.

Centrum na pražském Žižkově zahájilo činnost v prosinci 2014, kdy prázdnou budovu někdejší polikliniky v Jeseniově ulici obsadili aktivisté, vyklidili ji a bez povolení v ní několik dní provozovali sociální centrum. O dva měsíce později budovu získali od majetkového úřadu k bezplatné výpůjčce a svépomocí ji opravili. Pořádali zde například sbírku oblečení pro uprchlíky. Začátkem letošního února na Kliniku zaútočili maskovaní pachatelé ve stejný den, kdy se v Praze konaly demonstrace proti migraci.

Zástupci Autonomního sociálního centra Klinika převzali v Praze Cenu Františka...
Zástupci Autonomního sociálního centra Klinika převzali v Praze Cenu Františka...

Do svého majetku chce budovu získat Praha pro působení neziskových organizací. V pátek bude o nákupu či výměně objektu jednat hlavní město s Úřadem pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM), kterému již museli aktivisté platit pokutu za neopuštění budovy.

V posledním týdnu Klinika vzbudila pozornost poté, co tam anonym dvakrát nahlásil bombu. Po druhém, úterním zákroku desítek těžkooděnců v Jeseniově ulici skončilo na policejní služebně celkem šestnáct aktivistů, kteří i přes výzvy policie odmítli objekt opustit. Jsou podezřelí z přestupku proti veřejnému pořádku, konkrétně neuposlechnutí výzvy úřední osoby.

Autor:

Otužování podle Wima Hofa je nebezpečné. Hrozí zástava, říká kardiolog Táborský

Premium Otužování je nejlepší prevence proti těžkému průběhu nemoci covid-19. Lidé mají větší šanci, že neskončí v nemocnici,...

Dětem, kterým pomáháte moc, mozek nepracuje správně, říká speciální pedagožka

Premium „Kdybychom k dětem v batolecím a předškolním věku přistupovali v některých oblastech víc ,postaru‘, měli bychom méně...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Mohlo by vás zajímat