Středa 11. prosince 2019svátek má Dana 1 °C skoro jasno Předplatné LN
27. února 2016 12:33, aktualizováno  16:27 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Záchrana Kliniky? Nejde o dům, centrum se stalo symbolem, říká člen komunity

Autonomní centrum Klinika na Žižkově, ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Autonomní centrum Klinika na Žižkově, ilustrační foto. | foto: Lidovky.cz

PRAHA Vymýšlejí, jak zachránit Kliniku. Členové kolektivu autonomního centra se snaží dělat vše pro to, aby nemuseli vyklidit objekt, kde za rok zvládli vybudovat kulturní centrum a kde provozují bezplatné kurzy a pořádají sbírky. „Klinika už není otázkou jen toho domu, ale stala se symbolem občanské angažovanosti,“ vysvětluje pro server Lidovky.cz člen komunity Jakub Ort. Úřadům nicméně vadí, že budova je využívána k jiným účelům, než k jakým byla zkolaudována.

Lidovky.cz: Na podporu Autonomního centra Klinika probíhá demonstrace. Co si od toho slibujete?
Vyjádření nějaké podpory, cílem je dát lidem možnost vyjádřit podporu Klinice a tím vytvořit nějaký politický tlak, ať už na Úřad (Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových – pozn. red.), který nám odmítá výpůjčku prodloužit, nebo na politiky.

Demonstrace na podporu Kliniky

Pochod, který je na Facebooku zaštítěn názvem „Nechte Kliniku dýchat!“ odstartoval ve dvě hodiny ze zahrady Autonomního centra.

Akce se zúčastnilo několik stovek lidí. Prošli od sídla Kliniky v Jeseniově ulici kolem žižkovské radnice na náměstí Jiřího z Poděbrad.

"Smyslem akce je upozornit na současnou situaci. O ní budeme chtít dál jednat," řekl člen Kliniky Jakub Ort. ÚZSVM podle něj nad centrem již zřejmě "zlomil hůl".

Pochod, který doprovázela dvě auta s reproduktory, byl plánován jako karnevalový, řada účastníků si proto vyrobila masky. Součástí akce bylo akustické vystoupení a proslovy, lidé se rovněž vybavili transparenty na podporu Kliniky.

Lidovky.cz: 2. března by měla být budova v Jeseniově ulici vyklizena. Víte již, co bude dál, co nastane po tomto datu?
My se zatím snažíme dělat vše pro to, aby vyklizena nebyla. Co bude dál, to budeme řešit asi po víkendu. Zatím se snažíme vytvářet co největší tlak na Úřad a na politiky, aby změnili svůj názor, protože si myslíme, že Klinika už není otázkou jen toho domu, ale že se stala symbolem občanské angažovanosti. Je tady velká skupina lidí, která by brala jako zradu, že přestože ten projekt tak dobře fungoval, tak kvůli vlastně formálním administrativním otázkám by měl být ukončen.

Lidovky.cz: Na vaši podporu ostatně vznikla i petice. Kdy ji chcete Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových předat?
Ta petice je elektronická a spíše odkazuje na naši podporu. Jednáme s Úřadem a upozorňujeme na to, že podporu máme, ať už v oné petici, nebo na Facebooku, kde nás sleduje 15 tisíc lidí. Těch podpůrných iniciativ je spousta, ať už to jsou různé známé osobnosti, lidé z Filozofické fakulty, umělci, umělkyně. 30 spisovatelů podepsalo dopis na podporu Kliniky a podpořily nás také neziskovky, hlavně ze Žižkova, ale i z jiných částí města, stejně jako iniciativa Hlavák.

Lidovky.cz: Starostka Prahy 3 Vladislava Hujová uvedla, že vás radnice rok vyzývala k právnímu ukotvení centra. Proč se tak tedy nestalo?
Za prvé nevím, že by nás k něčemu takovému starostka Hujová vyzývala, ani mi to nepřijde důležité, protože my jsme v žádném právním vztahu s radnicí Prahy 3 nebyli. My jsme v právním vztahu s Úřadem pro zastupování státu ve věcech majetkových, s Prahou 3 jsme v kontaktu, snažili jsme se s ní mít dobré vztahy. Starostku Prahy 3 Hujovou jsme opakovaně zvali ke schůzce do Centra, nicméně nás nevyslyšela, opakovaně nás ignorovala a nikdy nepřišla. Je trošku absurdní, že nás vyzývala, abychom měli právní subjektivitu, ale přitom s námi nebyla ani schopná mluvit.

Nicméně již v lednu jsme podali žádost o právní subjektivitu, protože pro komunikaci s Úřadem i pro další smlouvu je lepší právní subjektivitu mít, než aby tíha zodpovědnosti ležela na jednom jedinci. Chtěli jsme vyjít vstříc. Bohužel úředníci, kteří mají na starost zapsání spolku, nám to vrátili s tím, že máme příliš demokraticky napsané stanovy. My jsme jim to hned vrátili zpátky, takže žádost je teď v procesu. Během dní až týdnů bychom měli ten spolek mít a rádi bychom na něj podepsali případnou další smlouvu.

Shromáždění a solidární pochod za zachování centra Klinika v Jeseniově ulici v...
Na podporu iniciativy se opakovaně sešly stovky lidí

Lidovky.cz: Zvažujete další kroky, když vyjednávání s Úřadem selže?
Pokud selže jednání s Úřadem, tak jsou další možnosti a to především, že by si ten dům, který Úřad spravuje, vzala pod sebe nějaká jiná instituce, která by nám byla nakloněnější, která by s námi byla ochotná podepsat smlouvu. Tímto směrem také přemýšlíme, ale je to bohužel na delší lokty. A vzhledem k tomu, že nás úřad informoval o neprodloužení smlouvy 14 dní dopředu, tak je naše situace komplikovaná. Jsou tady ale tyto možnosti.

melIva Melíšková
Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Premium

Den, kdy přepadli Mekku. V roce 1979 se zrodil moderní islámský středověk

Členové saudských speciálních sil během zásahu ve Velké mešitě v Mekce. (1979) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před 40 lety se stalo „11. září“ islámu. Aby saúdský král mohl pobít ozbrojence okupující posvátnou mešitu v Mekce,...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!