Úterý 3. října 2023, svátek má Bohumil
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Do lesa jen na vlastní riziko, klíšťata jsou nesmírně aktivní

ilustrační snímek foto: Shutterstock

Aktivita klíšťat v Česku je v pondělí a v následujících dvou dnech na nejvyšším, tedy pátém stupni. Před rizikem napadení varoval Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Lidé by měli používat repelent a nechodit mimo zpevněné cesty v listnatých a smíšených lesích. Klíšťata mohou na člověka přenést lymeskou boreliózu a klíšťovou encefalitidu.
  11:24

Úroveň aktivity klíšťat ČHMÚ předpovídá na svém webu. „Na celém území Česka panuje mimořádné riziko napadení klíštětem,“ uvedl v pondělí na Twitteru. Předpověď na webu je na následující dva dny, meteorologové doporučují, aby lidé sledovali vývoj aktivity klíšťat i nadále.

Borelióza způsobená bakteriemi se léčí antibiotiky, u virové klíšťové encefalitidy je možné jen mírnit příznaky. Těmi jsou u obou nemocí nejdříve únava, bolest hlavy a teplota. Ve druhé fázi boreliózy mohou být postiženy klouby, centrální nervový systém a někdy také srdce.

U encefalitidy může pokračovat prudkými bolestmi, vysokými horečkami, dezorientací nebo ztuhnutím šíje. Může mít i dlouhodobé následky včetně rizika úmrtí, protože virus napadá mozek a mozkové blány.

Znamením, že se člověk nakazil boreliózou, může být červená skvrna s vybledlým středem kolem místa přisátí. Má ji ale jen zhruba polovina nakažených.

Stupně aktivity

 • Stupeň 1 = malé riziko
  Pro návštěvu listnatých a smíšených porostů a křovin s bylinnou vegetací zvolit oblečení z hladké světlé látky a občas prohlédnout, zejména kalhoty, a případně odstranit přichycená klíšťata (totéž i v dalších stupních rizika). Večer a ráno prohlídka těla, případně odstranění klíšťat.
 • Stupeň 2 = mírné riziko
  Použití repelentu, nesedat a nelehat v porostech. Večer a ráno prohlídka těla, případně odstranění klíšťat.
 • Stupeň 3 = středně velké riziko
  Použití repelentu, nesedat a nelehat v porostech, nevstupovat do křovin. Večer a ráno prohlídka těla, případně odstranění klíšťat.
 • Stupeň 4 = vysoké riziko
  Použití repelentu, nesedat a nelehat v porostech, nevstupovat do křovin a bylinné vegetace, zejména na okraji lesa, na okraji vodních toků a listnatého mlází. Večer a ráno prohlídka těla, případně odstranění klíšťat.
 • Stupeň 5 = mimořádné riziko
  Použití repelentu. Nevstupovat volně do listnatých a smíšených lesů, pohyb pouze po zpevněných cestách. Večer a ráno prohlídka těla, případně odstranění klíšťat

Boreliózou od klíštěte se podle předběžných údajů Státního zdravotního ústavu (SZÚ) letos do konce dubna nakazilo 416 lidí, loni ve stejném období lékaři zaznamenali 279 nemocných. Případů klíšťové encefalitidy bylo zhruba stejně, letos 13, loni 12.

14. března 2019

Autoři: ,

Pronájem bytu v Radnicích u Rokycan
Pronájem bytu v Radnicích u Rokycan

náměstí Kašpara Šternberka, Radnice, okres Rokycany
9 000 Kč/měsíc