Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Kloktací ‚test’ z Česka je levný a šetrný. Spolehlivost je srovnatelná s výtěry z nosohltanu

Česko

  16:00
Praha - Nový způsob získání vzorků na vyšetření nemoci covid-19 by měl uvolnit ruce zdravotníkům a veřejnosti usnadnit proceduru odběru.

Gargtest. foto: Reprofoto

Zná to každý, kdo už podstoupil test na koronavirus. Stěrová tyčinka zajede nosní dírkou div ne až do mozku, mnohým z té procedury vyhrknou slzy. Výtěr z nosohltanu je pro většinu lidí nepříjemnou zkušeností. Mnohem pohodlnější metodu nyní představil ředitel Ústavu molekulární a translační medicíny Lékařské fakulty Univerzity Palackého v Olomouci Marián Hajdúch, jenž spolu se svým týmem vyvinul takzvané kloktací sety. Oproti popsanému jsou o dost šetrnější, vzorek z hltanu se neodebírá výtěrem, nýbrž vykloktáním za pomoci samoodběrové kloktací soustavy nazvané Gargtest.

Jak funguje nový způsob odběru vzorků na vyšetření covid-19:

■ Odběr vzorku je založen na principu vykloktání v ústní dutině pomocí samoodběrové kloktací soustavy Gargtest (na snímku).

■ Vyšetřovaný si z odměrky nabere pitnou vodu, vykloktá po dobu 20 až 30 sekund a obsah vyprázdní do přiložené odběrové zkumavky, v níž je transportní prášek.

■ Získaný vzorek odveze v uzavřené nádobce k praktickému lékaři či na jiné sběrné místo, například odběrové stanoviště.

■ Při dodržení teploty v rozmezí od čtyř do třiceti stupňů Celsia by měl odebraný vzorek zůstat zachován stabilní nejméně týden.

Snesitelnější forma odběru spočívá v tom, že si vyšetřovaný nabere pitnou vodu, vykloktá si a obsah vyprázdní z úst do přiložené odběrové zkumavky, v níž je transportní prášek. Pak už jen zbývá dopravit uzavřenou nádobku k praktickému lékaři či na odběrové stanoviště.

„Největším benefitem této metody je možnost samoodběru. Člověk je schopný odebrat si vzorek sám, nepotřebuje k tomu navštívit odběrové místo. Nezatěžuje zdravotnický personál a nevystavuje ho riziku,“ vysvětlil Hajdúch.

Cena Gargtestu se má pohybovat okolo 130 korun, k dostání by měl být i v lékárnách. „O distribučních cestách stále jednáme, poptávka je obrovská,“ uvedl šéf olomouckého molekulárního ústavu. Dle něj by kloktací sety mohly být k mání už během příštího týdne. „Máme vyrobenou nultou šarži, čítá zhruba padesát tisíc kusů. Gargtesty jsou zatím dostupné pro velkoodběratele,“ řekl Hajdúch, jenž je zároveň národním koordinátorem testování na covid-19 a vedoucím laboratorní skupiny při ministerstvu zdravotnictví. Na funkci však v tomto týdnu rezignoval, skončí k třicátému prvnímu prosinci. Své rozhodnutí vysvětlil rozladěností z toho, jak ministerstvo přistupuje k odborným názorům.

Navzdory nesouladu resort zdravotnictví nasazení Hajdúchových kloktacích sad v boji proti šíření covidové nákazy podporuje. „Dle Národní strategie testování se jedná o schválenou alternativu testů RT PCR. Jakmile projde uvedená metoda standardním ověřovacím procesem, bude možné její nasazení do běžné praxe,“ napsala serveru Lidovky.cz mluvčí ministerstva Klára Doláková. Molekulární biolog si však odběratele hledá po vlastní linii.

„Distribuci a prodej jsme vůbec neřešili s ministerstvem zdravotnictví. Spoléhám primárně na běžný volný trh,“ uvedl Hajdúch. Kloktací soustavu zatím patentovanou nemá. „Takto rychle vám patent nikdo neudělí. Avšak máme ji určitě dobře ochráněnou; vynalezl jsem ji já spolu s mým týmem,“ dodal s tím, že s vývojem začal přibližně před třemi měsíci s cílem zjednodušit a urychlit proces samotného testování.

Dostatečná citlivost

Vzorek po vykloktání je zpracován a analyzován v laboratoři klasickou PCR metodou, tou samou, jež se využívá i u výtěru z nosohltanu. „Spolehlivost kloktacích odběrů je srovnatelná s výtěrem přes tyčinku. Srovnávací studie ukázala, že rozdíl mezi oběma způsoby odběru je asi 3 až 3,5 procenta v citlivosti, to je statisticky bezvýznamné číslo,“ ujistil Hajdúch.

Dle něj pomůže samoodběrová sada zejména v odlehlých regionech republiky a na venkově, kde je méně dostupná lékařská péče. „Těžko dostanete osmdesátiletou babičku s teplotami na odběrové místo, které je vzdálené třicet kilometrů od jejího bydliště. Avšak pomocí kloktací sady si může vzorek odebrat sama v pohodlí domova, nebude čekat ve frontě a zkumavku může k lékaři dopravit někdo jiný,“ popsal Hajdúch.

Prymula by s otevřením restaurací počkal, povolil by jenom malé obchůdky. Epidemie ještě nabere na síle, varuje

Jeho slova potvrzují hygienici na Vysočině, regionu s jedním z nejvyšších zastoupení obyvatelstva žijícího mimo města. „Testovacímu systému to určitě pomůže. Vzdálenost k odběrovému místu hraje důležitou roli, zejména u starší populace. Raději na testy nepřijdou, než aby někde složitě cestovali do centra,“ potvrdil serveru Lidovky.cz Jiří Kos, ředitel sekce ochrany a podpory veřejného zdraví z Krajské hygienické stanice Kraje Vysočina.

Někteří odborníci v souvislosti s kloktacími sety chválí zejména šetrnost vůči vyšetřovanému. „Pro spoustu lidí je výtěr z nosohltanu nepříjemný a obtížně akceptovatelný. Bojí se ho, takže jakýkoliv jiný způsob odběru vítám,“ řekla serveru Lidovky.cz ředitelka pražské hygienické stanice Zdeňka Jágrová. I z toho důvodu by Gargtesty mohly najít využití zejména u dětí, které se odběrové procedury často obávají. „Na kloktání jsou zvyklé, dělají to, když si čistí zuby či když je bolí v krku a podobně,“ vysvětlil Hajdúch.

Ministerstvo zdravotnictví připouští, že by se tato odběrová metoda mohla využívat u vyšetření mladších žáků základních škol. „O využití kloktacích setů pro tyto účely lze po ověření technologie uvažovat,“ uvedla mluvčí Doláková. Týž názor zastává i exministr zdravotnictví Roman Prymula či hygienik Kos. „Pomohou i lidem, kteří kupříkladu mají problémy se sliznicí,“ doplnil Kos.

Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO
Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO

Každý den po celý tento týden můžete vyhrávat jedinečné dárky od značky BEBELO.