Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Kloub dolní čelisti vyrostl v USA

Česko

Úraz, vrozená vada, rakovina nebo artróza. To jsou hlavní příčiny problémů s kloubem dolní čelisti. Pacienti trpí bolestí, pohyb čelisti je omezený a někdy vydává kloub vrzavé zvuky. Tyto potíže postihují přibližně čtvrtinu populace. Nyní svitla naděje.

Jak uvádí webová stránka časopisu PNAS, podařilo se vědcům z Columbijské univerzity vypěstovat kloub dolní čelisti z kmenových buněk odebraných z kostní dřeně pacienta. Je to významný posun k úspěšnější léčbě této pohybové poruchy.

Kloub má totiž poměrně komplikovanou strukturu a jeho náhrada transplantátem odebraným ze stehenní kosti nebo z kyčle nepřinášela vždy ideální výsledek. Členové týmu Gordany Vunjak-Novakovicové, profesorky biomedicínckého inženýrství, nejprve vyfotografovali postiženou čelist a podle digitálních snímků vytvořili z houbovité kosti nosnou konstrukci. Poté ji osídlili kmenovými buňkami odebranými z kostní dřeně pacienta a vše umístili do bioreaktoru. Toto zařízení udržuje optimální teplotu a zásobuje konstrukci směsí látek nutných pro přeměnu kmenových buněk na specializované kostní buňky. Po pěti týdnech narostla v bioreaktoru kost silná čtyři centimetry s velmi dobrou metabolickou výměnou látek. Její tvar je zcela totožný s původním kloubem.

V další fázi léčby napojí vědci vypěstovaný kloub na krevní oběh pacienta, aby dostával živiny přirozenou cestou a rostl již společně se svým majitelem. „Nyní podrobíme metodu tvrdým testům. Pokud bude vše v pořádku, budeme vytvářet kosti jakýchkoliv tvarů,“ uvádí vedoucí týmu. Podle jejího názoru je postup velmi perspektivní pro tvorbu náhrad lebečních a obličejových, například lícních, kostí. Léčba klasickou transplantací je v těchto partiích velice komplikovaná.

Kloub podle přírody

Čelistní kloub vytvořený z kmenových buněk je novou nadějí pro pacienty. Problémy s touto částí čelisti má čtvrtina populace.

Vědci z Kolumbijské univerzity nemocný kloub nejprve vyfotografovali. Podle snímků vytvořili konstrukci z houbovité kosti, kterou osídlili kmenovými buňkami a vložili do bioreaktoru. Za pět týdnů vyrostl na podkladové konstrukci kloub. Vědci jej nyní propojí s krevním oběhem pacienta, aby náhrada dostávala živiny přirozenou cestou. Vědci věří, že touto metodou bude možné vytvářet náhrady lebečních a obličejových kostí

Autor: