Sobota 5. října 2024, svátek má Eliška
130 let

Lidovky.cz

Kluby čekají, jestli dorazí H1N1

Česko

Počet sportovců nakažených prasečí chřipkou ve světě roste * Českým klubům se zatím virus vyhýbá

PRAHA Kdo chce jet příští rok na olympiádu do Vancouveru, měl by být očkovaný proti prasečí chřipce. Poslední doporučení Mezinárodního olympijského výboru lze brát jako signál, jak obavy ze šíření zákeřného viru H1N1 ve sportovním světě den ode dne rostou.

Také včera se objevilo několik nových případů. Patří mezi ně hned osm fotbalistů z třetiligového italského klubu Lucchese či hokejový útočník Quintin Laigh z Washingtonu. Podle agentury AFP vedení londýnského Queens Park Rangers potvrdilo, že prasečí chřipku prodělali tři jeho fotbalisté včetně českého brankáře Radka Černého. Všichni se už uzdravili.

České fotbalové ani hokejové týmy nákaza nepostihla. Jak dlouho takový stav vydrží? „Když to řeknu natvrdo, tak čekám, kdy to vlastně přijde. Logicky si říkám, proč by se to mělo právě nám vyhnout,“ přiznává nejistotu trenér hokejistů Plzně Marian Jelínek.

Žádné preventivní opatření nemůže mít stoprocentní účinek. „Děláme maximum. Máme nachystané vakcíny, ale zatím nebylo nutné je použít,“ říká mluvčí fotbalové Slavie Ondřej Zlámal.

Ve Spartě jsou přichystaní v případě lehké virózy dotyčného hráče vyřadit z tréninkového procesu i z kontaktu s osazenstvem kabiny. „Je to standardní opatření. Nedával bych ho do souvislosti jen s prasečí chřipkou,“ říká mluvčí Sparty Ondřej Kasík.

Lepší bude odkládat zápasy Ani očkování nelze brát podle Jelínka jako stoprocentní záruku, jak se viru ubránit. To už poznal v případě běžné chřipky „Máme to v klubu na dobrovolné bázi. Pamatuji situaci, kdy se někteří nechali očkovat a za tři dny onemocněli.“ Podobné zkušenosti má i generální manažer pardubických hokejistů Zbyněk Kusý. „Před pár lety jsme celý tým očkovali proti běžné chřipce a pak nám 90 procent mužstva stejně onemocnělo.“

Pokud se objeví první případ, dá se čekat okamžitá reakce. Dojde třeba i k odkládání zápasů týmů, ve kterých se prasečí chřipka vyskytla. Zatímco v Anglii soutěže pokračují bez přerušení, ve Francii už raději posunuli termín jednoho zápasu. V Česku by také zvolili ve fotbalové lize spíš opatrnější přístup.

„Pokud se objevily virózy nebo střevní potíže, tak jsme takhle v minulosti postupovali. Víme o tom málo, proto bych šel radši touto cestou. Dopředu se dá jen říct, že budeme hodnotit případ od případu,“ prohlásil šéf svazového oddělení profesionálního fotbalu Ivo Lubas.

Na druhé straně není důvod k přehnané panice. Čísla nakažených sportovců zatím nejsou nijak alarmující.

„Jejich počet bude kopírovat vývoj v celé společnosti. Zatím jsou to ojedinělé náhodné případy. Jak je situace vážná doopravdy, zjistíme během jednoho až dvou měsíců,“ míní primářka Hana Roháčová z infekčního oddělení nemocnice Na Bulovce.

Autor: