Středa 20. října 2021, svátek má Vendelín
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kluby loví v zahraničí chytřeji

Česko

Fotbalovou ligu oživí další cizinci * Šanci, že na trávníku zazáří, zvyšuje jejich propracovanější výběr

Fotbalová liga začíná za 7 dní PRAHA Doporučení od kamarádů, kteří se pohybují po fotbalových stadionech, tip současných zahraničních hráčů v týmu nebo výsledek práce vlastních skautů.

České fotbalové kluby se snaží hledat zajímavé posily ze zahraničí různými cestami, ale jedno mají společné - oproti minulosti ubylo nahodilých a nejistých pokusů.

„Hledáme přes spoustu kanálů, ale zajímáme se o hráče jen na základě doporučení lidí, ke kterým máme důvěru. Nespolupracujeme s nikým, koho nemáme prověřeného,“ popisuje metody Sparty její mluvčí Ondřej Kasík.

Například tip na ruského útočníka Alexandera Prudnikova, kterého Sparta získala na roční hostování ze Spartaku Moskva, získali Letenští od člověka, který se pohybuje na ruském trhu a zná se s trenérem Jozefem Chovancem.

„Postup českých klubů se mění, naučily se zahraniční hráče prověřovat opravdu pečlivě. Zajímají se i o mimofotbalové stránky,“ potvrzuje hráčský agent Viktor Kolář. Hledat posily v zahraničí je zvlášť pro Slavii a Spartu, které touží po postupu do základní skupiny Ligy mistrů, nutností. Předchozí nevydařené nákupy je však přiměly k větší obezřetnosti.

Pryč jsou zřejmě doby, kdy stačilo mezi tuzemské kluby rozeslat sestřih několika gólů potenciální posily a přestup byl na světě. „Politika českých klubů je jiná. Trend hektických přestupů mizí,“ tvrdí i mezinárodní pozorovatel Miroslav Jirkal.

Dobře patrné je to zejména na přístupu Slavie a na její tuniské posile Hocinu Raguedovi. Kouči Karlu Jarolímovi se o něm zmínil slávistický záložník Tijani Belaid, Jarolím se následně vydal do Tuniska, aby Raqueda viděl v akci, a teprve pak se rozhodl ho oslovit. „Tím se výrazně snižuje riziko, že by se klub spletl,“ říká Kolář.

Ostatně právě Jarolím neskrývá, že při hledání posil využívá služeb svých kamarádů, které získal při angažmá ve francouzském Štrasburku - právě tak se do Edenu dostali Belaid nebo Mickael Tavares.

„Od června navíc funguje ve Slavii oddělení mezinárodního skautingu. Dlouhodobá práce klubu by se měla brzy projevit,“ připomíná mluvčí klubu Ondřej Zlámal.

Slavia spoléhá na své skauty Po letech, kdy bylo slovo skauting v českém fotbale neznámým pojmem, tuzemské kluby pochopily, že bez propracované sítě spolupracovníků bude hledání posil příliš nejistou záležitostí.

Právě proto Slavia zřídila oddělení skautingu v čele s bývalým trenérem Františkem Ciprem. „Učí se, sbírají informace a snaží se využívat i specializovaných databází hráčů,“ popisuje praxi v Edenu Kolář.

Možná i proto Slavia v posledních letech vede žebříček úspěšnosti zapracovávání zahraničních posil do základní sestavy.

Belaid, Tavares, Krajčík. Žádný jiný klub se takovou bilancí pochlubit nemůže. „Je to asi v osobě našeho trenéra. Hráči se lépe doplňují, když má klub jednotnou koncepci několik let,“ přemýšlí Zlámal.

Sparta však hodlá svého rivala dohnat i v tomto ohledu. „Kdysi sem přišel hráč, ale nedostal žádný čas na aklimatizaci. To se teď změnilo,“ tvrdí Kasík.

Úspěšnost počínání klubů v přestupovém období se ostatně může projevit už brzy. Nová sezona startuje přesně za týden.

***

Zahraniční posily Slavie Hocin Ragued (Tunisko) Defenzivního záložníka získala Slavia z belgického Monsu jako volného hráče zadarmo. Trenér Karel Jarolím věří, že bude ještě lepší než Mickael Tavares. Mato Ivanovič (Chorvatsko) Osmnáctiletý talentovaný záložník má být příslibem hlavně do budoucna. Slavii se upsal na pět let. Riste Naumov (Makedonie) Šikovný útočník přišel do Česka už loni, za Žižkov nastřílel deset gólů.

Zahraniční posily Sparty Alexander Prudnikov (Rusko) Dvacetiletý útočník přichází ze Spartaku Moskva na roční hostování. V ruské lize odehrál 33 zápasů a nastřílel čtyři góly. Před třemi lety získal na mistrovství Evropy zlato s reprezentací do 17 let. Loni na podzim byl povolán i do seniorské reprezentace. Niklas Hoheneder (Rakousko) První letní posilu získala Sparta už v zimě. Dvaadvacetiletý stoper přišel z rakouského Lince, kde odehrál 134 ligových utkání.

Autor:

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Test sluchátek: Z šesti novinek nás nejvíce nadchly ty nejlevnější

Premium Test zcela bezdrátových sluchátek přinesl docela neobvyklé překvapení: úplně nejlevnější model v celkovém hodnocení...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Koupání je legrace. Zvlášť, když voda šumí, bublá a je barevná
Koupání je legrace. Zvlášť, když voda šumí, bublá a je barevná

Večerní hygiena je důležitá. A co teprve u dětí, které přes den nemyslí na to, že se nemají umazat. Jak zařídit, aby se děti do vany těšily a vy...