„Je třeba zpřísnit některé věci z hlediska vnitřní bezpečnosti a rizik, které souvisí s azylovou politikou,“ vysvětlil serveru Lidovky.cz motivaci ke svému pozměňovacímu návrhu poslanec Klučka. Jeho návrh upravuje novelu z dílny ministerstva vnitra dohromady ve čtrnácti bodech, nejzásadnější z nich se vztahují k volnému pohybu cizinců na našem území, možnosti jejich zaměstnání a především šanci hledat zastání u soudu v případě neprodloužení pobytu v České republice.
Vnitro přitvrzuje vůči cizincům. Chovancův úřad obešel legislativní kolečko |
Nadále setrvávat v Česku umožňuje cizincům odbor azylové a migrační politiky resortu vnitra. Pokud u něj imigranti neuspějí, mohou se ještě odvolat ke Komisi pro rozhodování ve věcech pobytu cizinců při stejném ministerstvu. Poslední instancí je pak správní soud. Jenže právě soudní soustavu chce Klučka z celého procesu vyřadit.
„Stávající právní úprava výrazně zatěžuje soudní soustavu a často je prostředkem zneužívání těmi cizinci, kteří uměle prodlužují svůj pobyt na území České republiky, přestože nesplňují podmínky pro tento pobyt,“ vysvětluje poslanec ve svém návrhu, který má 22 stran. Soudní přezkum však nakonec poslanci v novele nechali, čímž padla nejproblematičtější část Klučkovy úpravy.
Soudní soustava je zatížená, míní poslanec Klučka
Dále by třeba podle Klučkovy úpravy mohli cizinci na našem území podnikat až po pěti letech pobytu, žádost o přechodný pobyt by nesměli podat imigranti bez pobytového oprávnění či v případě pozdního dodání dokladů z původní země se protáhne detence dotyčného o půl roku. Svůj návrh konzultoval poslanec s ministerstvem vnitra.
„Jako zásadní vnímám, že návrh reaguje na současnou bezpečnostní situaci a je v souladu se závěry přijatého Auditu národní bezpečnosti,“ podotkl k tomu první náměstek ministra vnitra Jiří Nováček. Pozměňovací návrh z pera poslance Klučky okamžitě zarezonoval u lidskoprávních organizací, některých právníků či Výboru pro práva cizinců Rady vlády ČR pro lidská práva. Negativně. Kritici vnímají Klučkovu úpravu jako neústavní, samoúčelně podle nich ztíží pobyt cizinců v zemi.
„My jsme jen u toho jednoho ustanovení o vyloučení soudního přezkumu zjistili, že porušuje dva nálezy Ústavního soudu, šest evropských směrnic a Evropskou úmluvu o ochraně lidských práv a základních svobod,“ sdělil serveru Lidovky.cz Martin Rozumek, šéf Organizace pro pomoc uprchlíkům. Ta má zastoupení ve výboru rady vlády, který zveřejnil k navrhovaným změnám vlastní stanovisko. Podle Rozumka si novelou upravující pobyt cizinců chce ministr vnitra Milan Chovanec nasbírat politické body u voličů.
Klučkův návrh rozděluje koalici, ANO ani lidovci ho nepodpoří
Kritici také poukazují na to, že se Klučka vyhnul standardnímu připomínkovému řízení pro podobné úpravy obvyklé. Poslanec návrh předložil na poslední chvíli. „Návrhy šly až v poslední fázi, protože jsme chtěli mít takovou přípravu, která bude legislativně bezvadná. A ona bezvadná je,“ sdělil serveru Lidovky.cz poslanec. Výbor pro bezpečnost projednal jeho pozměňovací návrh 14. března, sněmovně ho doporučil schválit.
Ministerstvo vnitra pozměňovací návrh kvitujeS poslancem Klučkou na jeho pozměňovacím návrhu spolupracovali experti ministerstva vnitra na cizineckou problematiku, podle resortu je Klučkova úprava v základních obrysech v pořádku. |
Přestože si Klučka přípravu návrhu pochvaluje, podporu celé vládní koalice neměl před hlasováním jistou. Předseda poslaneckého klubu ČSSD Roman Sklenák sice avizoval, že se jeho lidé za pozměňovací návrh postaví, zbývající koaliční partneři však ruku nezvednou. „Náš klub tento návrh nepodpoří,“ sdělil serveru Lidovky.cz šéf poslanců ANO Jaroslav Faltýnek.
Ještě mnohem ostřeji pak hodnotil před jednáním sněmovny kontroverzní úpravu KDU-ČSL. „Klučkův pozměňovací návrh nepodpoříme. Pokud by prošel, nepodpoříme celý zákon,“ odpověděl předseda lidoveckého poslaneckého klubu Jiří Mihola. Pokud zákon sněmovna schválí, definitivně ho musí stvrdit ještě Senát.