7. dubna 2017 5:00, aktualizováno  12:33 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Kladivo na cizince prošlo jen zčásti, při vyhoštění se k soudu odvolat můžou

V případě pozdního dodání dokladů z původní země imigranta se protáhne detence dotyčného o půl roku | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy V případě pozdního dodání dokladů z původní země imigranta se protáhne detence dotyčného o půl roku | foto:  Petr Topič, MAFRA

PRAHA Poslanecká sněmovna na svém pátečním jednání schválila novelu zákona o pobytu cizinců v České republice. Z valné části prošel i kontroverzní pozměňovací návrh poslance ČSSD Václava Klučky, jejž kritizovali někteří právníci, neziskové organizace či lidskoprávní výbor při radě vlády. Nejrozporuplnější část ale přes poslance neprošla, imigrantům tak v případě neprodloužení pobytu na našem území zůstane možnost odvolat se k soudu.

„Je třeba zpřísnit některé věci z hlediska vnitřní bezpečnosti a rizik, které souvisí s azylovou politikou,“ vysvětlil serveru Lidovky.cz motivaci ke svému pozměňovacímu návrhu poslanec Klučka. Jeho návrh upravuje novelu z dílny ministerstva vnitra dohromady ve čtrnácti bodech, nejzásadnější z nich se vztahují k volnému pohybu cizinců na našem území, možnosti jejich zaměstnání a především šanci hledat zastání u soudu v případě neprodloužení pobytu v České republice.

Nadále setrvávat v Česku umožňuje cizincům odbor azylové a migrační politiky resortu vnitra. Pokud u něj imigranti neuspějí, mohou se ještě odvolat ke Komisi pro rozhodování ve věcech pobytu cizinců při stejném ministerstvu. Poslední instancí je pak správní soud. Jenže právě soudní soustavu chce Klučka z celého procesu vyřadit.

„Stávající právní úprava výrazně zatěžuje soudní soustavu a často je prostředkem zneužívání těmi cizinci, kteří uměle prodlužují svůj pobyt na území České republiky, přestože nesplňují podmínky pro tento pobyt,“ vysvětluje poslanec ve svém návrhu, který má 22 stran. Soudní přezkum však nakonec poslanci v novele nechali, čímž padla nejproblematičtější část Klučkovy úpravy.

Soudní soustava je zatížená, míní poslanec Klučka

Dále by třeba podle Klučkovy úpravy mohli cizinci na našem území podnikat až po pěti letech pobytu, žádost o přechodný pobyt by nesměli podat imigranti bez pobytového oprávnění či v případě pozdního dodání dokladů z původní země se protáhne detence dotyčného o půl roku. Svůj návrh konzultoval poslanec s ministerstvem vnitra.

„Jako zásadní vnímám, že návrh reaguje na současnou bezpečnostní situaci a je v souladu se závěry přijatého Auditu národní bezpečnosti,“ podotkl k tomu první náměstek ministra vnitra Jiří Nováček. Pozměňovací návrh z pera poslance Klučky okamžitě zarezonoval u lidskoprávních organizací, některých právníků či Výboru pro práva cizinců Rady vlády ČR pro lidská práva. Negativně. Kritici vnímají Klučkovu úpravu jako neústavní, samoúčelně podle nich ztíží pobyt cizinců v zemi.

„My jsme jen u toho jednoho ustanovení o vyloučení soudního přezkumu zjistili, že porušuje dva nálezy Ústavního soudu, šest evropských směrnic a Evropskou úmluvu o ochraně lidských práv a základních svobod,“ sdělil serveru Lidovky.cz Martin Rozumek, šéf Organizace pro pomoc uprchlíkům. Ta má zastoupení ve výboru rady vlády, který zveřejnil k navrhovaným změnám vlastní stanovisko. Podle Rozumka si novelou upravující pobyt cizinců chce ministr vnitra Milan Chovanec nasbírat politické body u voličů.

Autorem pozměňovacího návrhu je poslanec Václav Klučka (ČSSD).
Babišova pravá ruka v hnutí ANO: Jaroslav Faltýnek.

Klučkův návrh rozděluje koalici, ANO ani lidovci ho nepodpoří

Kritici také poukazují na to, že se Klučka vyhnul standardnímu připomínkovému řízení pro podobné úpravy obvyklé. Poslanec návrh předložil na poslední chvíli. „Návrhy šly až v poslední fázi, protože jsme chtěli mít takovou přípravu, která bude legislativně bezvadná. A ona bezvadná je,“ sdělil serveru Lidovky.cz poslanec. Výbor pro bezpečnost projednal jeho pozměňovací návrh 14. března, sněmovně ho doporučil schválit.

Ministerstvo vnitra pozměňovací návrh kvituje

S poslancem Klučkou na jeho pozměňovacím návrhu spolupracovali experti ministerstva vnitra na cizineckou problematiku, podle resortu je Klučkova úprava v základních obrysech v pořádku.
„Ministerstvo vnitra se podrobně zabývalo souladem navrhovaných změn s ústavním pořádkem, mezinárodními závazky a právem EU a dospělo k závěru, že navrhovaná opatření jsou v souladu s těmito předpisy,“ sdělila serveru Lidovky.cz Hana Malá z oddělení komunikace resortu.

Přestože si Klučka přípravu návrhu pochvaluje, podporu celé vládní koalice neměl před hlasováním jistou. Předseda poslaneckého klubu ČSSD Roman Sklenák sice avizoval, že se jeho lidé za pozměňovací návrh postaví, zbývající koaliční partneři však ruku nezvednou. „Náš klub tento návrh nepodpoří,“ sdělil serveru Lidovky.cz šéf poslanců ANO Jaroslav Faltýnek.

Ještě mnohem ostřeji pak hodnotil před jednáním sněmovny kontroverzní úpravu KDU-ČSL. „Klučkův pozměňovací návrh nepodpoříme. Pokud by prošel, nepodpoříme celý zákon,“ odpověděl předseda lidoveckého poslaneckého klubu Jiří Mihola. Pokud zákon sněmovna schválí, definitivně ho musí stvrdit ještě Senát.

Jan Horák

Autor

Jan Horákjan.horak2@lidovky.czČlánky

Najdete na Lidovky.cz