Čtvrtek 27. ledna 2022, svátek má Ingrid
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kluk, který hrál jak nikdo jiný

Česko

Mezinárodní sestava umělců bude dnes v pražské Malostranské besedě vzpomínat na Rowlanda S. Howarda – australského hudebníka, někdejšího spoluhráče Nicka Cavea.

Hvězdou večera bude Lydia Lunch.

* Dnes měl Rowland Howard vystoupit v Praze, loni v prosinci ale zemřel. Nacvičili jste s kapelou Big Sexy Noise na vzpomínkový koncert speciální program?

S Rowlandem Howardem jsem natočila desku, jednu píseň z ní s kapelou normálně hrajeme. Už to, že vystoupíme právě na takovém koncertě, je pro mě dost citová záležitost. Asi odehrajeme náš normální divoký a smyslný koncert. Nemělo by význam napodobovat jeho unikátní zvuk. Radši mu dáme energii, kterou si jeho památka zaslouží.

* V čem podle vás unikátnost jeho hry a hudby spočívala?LN

V jeho osobnosti. Byl v tom stejný jako Johnny Thunders, hrál jako nikdo jiný, spousta lidí se pokoušela napodobit jeho styl, ale neuspěli, protože ten styl je nenapodobitelný.

* Proč byl ten unikátní umělec vnímán jako postava spíš okrajová, nebyl dostatečně oceněn?

Protože se vrátil do Austrálie, a když jste v Austrálii, jste prostě na okraji. Rozumím ale tomu, že chtěl odejít z Londýna, je to příšerně negativní místo. Na své hudbě taky pracoval dost dlouho a mezi vydáním jeho dvou sólových alb uplynuly roky. Asi by bylo lepší, kdyby to zvládal rychleji, ale každý má svoje tempo.

* Poznala jste ho jako člena první skupiny Nicka Cavea The Birthday Party. Čím v té sestavě výrazných osobností vynikal?

Bylo to jako láska na první pohled, asi jsme se hned při prvním setkání nějak propojili. Přijela jsem tehdy z Los Angeles do New Yorku a šla na jejich koncert. Ohromili mě, dala jsem se do řeči s Rowlandem, znal moji hudbu, já tu jeho. A druhý den už jsem se balila do Londýna, že tam budeme spolu nahrávat.

* Život v okruhu pověstně divokých The Birthday Party asi byl dost vyčerpávající.

Byly to silné osobnosti a každý z nich byl jiný. Rowland byl laskavý a byla s ním legrace. Nick byl výstřední a agresivní surovec. Jeho a Micka Harveyho štvalo, když jsme jim s Rowlandem dělali předkapelu. Improvizovali jsme, bylo to hodně riskantní, mohli jsme se ztrapnit, ale Rowland do toho šel.

* Myslíte, že jste ho něco naučila?

Nepotřeboval, aby ho někdo něco učil, možná jsem mu ale dodala sebedůvěru. Když jsme spolu v devadesátých letech natáčeli, byl emocionálně vyčerpaný – ztrácel respekt v sebe, protože strávil roky v kapele, která nerespektovala sebe ani jeho, a kde každý bral škodlivé věci. Snad jsem mu tehdy pomohla se z toho dostat.

Autor:

Naši zemi by neubránila ani desetkrát větší armáda, říká armádní generál Opata

Premium Přes tři roky šéfuje armádě a nejvíc mu pije krev byrokracie. Když je nejhůř, oblékne maskáče a vyrazí z kanceláře...

Situace se obrací. Dřív byl vstřícný západ, dnes vyrazte s obytňákem na východ

Premium Nemám rád kempy s jejich davovou atmosférou, hlukem a stísněným prostorem a hotely jsou pro mě nenávratně statické,...

Recept na dlouhověkost? Chirurg Pafko vysvětluje, čím si zkracujeme život

Premium Profesor Pavel Pafko o tom, proč si u televize neotevře lahváč, o malém štěstí pro každý den a taky o poučném úrazu na...