Středa 19. ledna 2022, svátek má Doubravka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kmotr Novák dostal za korupci 4 roky. Jako v 50. letech, říká obhájce

Česko

  14:50aktualizováno  16:45
ÚSTÍ NAD LABEM - Krajský soud v Ústí neuznal odvolání bývalého senátora Alexandra Nováka. Rozsudek okresního soudu dokonce změnil z podmínky na čtyři roky vězení. Beze změny zůstala pětimilionová pokuta a pětiletý zákaz činnosti veřejné osoby. Severočeský politik označovaný za kmotra měl přijmout úplatek přes 40 milionů korun.

Kongres ODS. Bývalý senátor Alexandr Novák v roce 2009. foto: Lidové noviny

Případ údajného úplatku se datuje do roku 1999. Novák coby starosta Chomutova vyjednal prodej městských akcií v energetických společnostech Severočeské energetiky a Severočeské plynárenské společnosti. Firma VNG Leipzig zaplatila městu 317 milionů korun a na Novákův zahraniční účet přiteklo 43 milionů korun.

Za zprostředkování koupě měla VGN poslat 2,27 milionu marek Petru Schmelovi. Podle obžaloby ale neskončily u něj, nýbrž přes kyperskou firmu na rakouském soukromém účtu Novákových. Státní zástupkyně označila souzený skutek za „promyšlený a rafinovaný způsob převodu peněz přes několik účtů v cizině“.

Alexandr Novák u krajského soudu v Ústí nad Labem.

Na konci roku 2010 označil soud transakci za korupci a Nováka nepravomocně potrestal  dvouletou podmínkou a pětimilionovou pokutou. Novák se tehdy proti rozsudku odvolal. Podmínkou a pokutu milion korun byl potrestán i Petr Schmela. Ten byl souzený jako uprchlý a pondělní rozsudek proti němu byl zrušen, protože byl v mezidobí prohlášený za mrtvého.

Jako v padesátých letech, říká obhájce

„Paní soudkyně v podstatě řekla, že to má mít odrazující účinek. Má na to vliv atmosféra ve společnosti. Jaký to může mít odrazující účinek, když uplynulo 15 let od skutku. Vzpomeňte si na padesátá léta, kdy lidé podepisovali petice za popravení Milady Horákové,“ vyjádřil pro LN k rozsudku Novákův obhájce Jan Růžek.

Se svým klientem hodlá podat ústavní stížnost a obrátit se mezinárodní soud pro lidská práva. „Tam si budeme stěžovat především v otázce výkonu soudní moci zejména na délku soudního řízení, která by neměla přesáhnout osm let a od skutku uplynulo 15 let,“ vysvětluje Růžek.

Kongres ODS. Bývalý senátor a chomutovský starosta Alexandr Novák (vlevo) a...
Kongres ODS. Bývalý senátor Alexandr Novák (uprostřed) v debatě s Ivo Rittigem (vpravo) a Patrikem Oulickým (sedí zády).

Kongres ODS v roce 2009: Alexandr Novák ve společnosti Iva Rittiga (bílá košile) a Patrika Oulického (sedí zády). Mirek Topolánek nováka zařadil mezi stranické kmotry – lidi bez oficiálních funkcí, kteří z pozadí ovládají stranu.

Novák je stále vlivným členem severočeské ODS. Dnešní rozsudek ale jeho pozicí otřásl a špičky strany ho vyzývají k odchodu. „Pan Alexandr Novák by měl opustit ODS. Věřím, že tak učiní sám,“ vyjádřil se předseda občanských demokratů Petr Nečas.

Bývalý předseda Senátu Přemysl Sobotka (ODS) případ severočeského politika komentovat nechtěl. „Máme 24 tisíc členů, takže je nesmysl komentovat každého z nich,“ řekl Sobotka Lidovým novinám.

„Nemyslím si, že by se tím měla ODS zabývat. Tohle vůbec není úkol pro výkonnou radu, soud rozhodl a předpokládám, že politici by neměli zasahovat do jednání soudu,“ dodal kandidát na prezidenta.

Žebříček korupčníků

Lidovky.cz nedávno sestavily žebříček trestů pro významné české korupčníky, na kterém držel Alexandr Novák šestou pozici . Rozhodnutím ústeckého krajského soudu se ale pořadí radikálně změnilo.

Zleva nahoře - Petr Kušnierz, Aleš Kvapil a Radovan Novotný. Zleva dole – Vít Bárta, Jaroslav Škárka a Alexandr Novák

Žebříček trestů za korupci: Kušnierz přeskočil Škárku i Bártu

Verdikt odvolacího soudu vídá organizace Transparency International, která případy korupce podrobně sleduje.

„Odvolací soud adekvátně korigoval nepřiměřeně nízký trest první instance. V poslední době má policie i státní zastupitelství odvázané ruce pro vyšetřování korupce na všech úrovních a soudy začínají adekvátně posuzovat její společenskou nebezpečnost,“ řekl serveru Lidovky.cz šéf sdružení David Ondráčka.

Solárník s výjimkou

Fotovoltaická elektrárna Vepřek u obce Vepřek na Mělnicku, která je těsně před...

Novák se dostal do potíží také kvůli svojí solární elektrárně v Moldavě na Teplicku, která byla postavena v rozporu se zákony.

Ústecký krajský úřad ale dubnu rozhodl, že stavba se může obejít i bez nutné výjimky z ochrany živočichů a rostlin. I když stojí v chráněné oblasti Natura 2000, jejíž ochranu nařizují Česku evropské směrnice.

Autoři: ,

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat