Úterý 18. února 2020svátek má Gizela 4 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Novák po propuštění z vězení získal dva hotely za miliony. Za umazání půjček

Odsouzený exstarosta Chomutova Alexandr Novák ve výkonu trestu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Odsouzený exstarosta Chomutova Alexandr Novák ve výkonu trestu. | foto: Karel Pešek, MAFRA

CHOMUTOV Bývalý senátor Alexandr Novák trestaný za přijetí úplatku koupil po propuštění z vězení za miliony korun dva hotely v Chomutově. Další nemovitosti koupila Novákova manželka.

Uvedl to v pondělí server Centrum nezávislé investigace (CNI). Podle soudu vzal Novák jako starosta úplatek přes 40 milionů korun. Dostal čtyři roky vězení a pokutu pět milionů. Z vězení byl v květnu v půlce trestu propuštěn na podmínku.

Chomutov v roce 1999, kdy byl starostou města Novák, prodal akcie za víc než 317 milionů korun. Kupec, německá firma, za zprostředkování poslal 2,27 milionu marek (přes 40 milionů korun), které skončily na účtu Novákových.

Podle CNI Novák před nástupem do vězení půjčil s manželkou 6,5 milionu korun svému známému Štefanu Novákovi, kterému stejnou částku půjčil také Daniel Ježek. Ten je stejně jako Alexandr Novák bývalý politik ODS. Měsíc po nástupu Alexandra Nováka do vězení koupil Štefan Novák hotely Royal a Evropa, které po návratu z vězení Novák a Ježek koupili od Štefana Nováka jen za umazání obou půjček, tedy za 13 milionů. Podle serveru je to stejná částka, za kterou Štefan Novák hotely koupil, miliony korun pak ještě zřejmě investoval do rekonstrukce.

Motorkáři z Gryphons a jejich výlet do Dubrovníku v Chorvatsku.
Motorkáři ze sdružení Gryphons, kteří pomohli na svobodu Alexandru Novákovi.

„Alexandr Novák mohl ukrýt nabytý majetek za nějakou anonymní zahraniční společnost, což by mu zajistilo, že se o majetku nikdo nedozví. To ovšem stojí značné peníze. Je zřejmé, že Novák nepotřeboval nic utajovat, neboť si je jist tím, že na tyto peníze stát nedosáhne. Docela by mne zajímalo stanovisko finančního úřadu k takové nepůjčce,“ řekl serveru Petr Soukenka, ředitel Nadačního fondu proti korupci, který s CNI spolupracuje.

Alexandr Novák popřel, že by si zmíněnou transakcí vyzvedl peníze ukryté před úřady. „Nic jsem si u nikoho neschoval,“ řekl CNI.

Nemovitosti Novákovy manželky

Další nemovitosti koupila podle serveru manželka Alexandra Nováka Eva. Letos v létě získala většinový podíl ve firmě Sadeto Consulting, která poté koupila tři hektary pozemků a za deset milionů korun budovu bývalého hotelu Armabetonu. Novák serveru řekl, že jde čistě o projekt jeho manželky.

Ze čtyřletého trestu za přijetí úplatku si Novák odpykal dva roky a jeden měsíc. Kvůli podmínečnému propuštění Nováka čelí kárnému řízení státní zástupce Ladislav Kosán. Pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová mu vyčítá, že se proti propuštění nepostavil.

Úplatek pro Nováka

Alexandr Novák si měl odpykat čtyřletý trest za přijetí úplatku. Z vězení byl v polovině trestu propuštěn na podmínku. Soud ho poslal do vězení za to, že v roli starosty v roce 1999 vyjednal prodej městských akcií v energetických společnostech, za což mu obratem přišlo přes 40 milionů na rodinný účet v Rakousku.

Soud nevypátral, kde skončil čtyřicetimilionový úplatek.

Server Lidovky.cz už dříve zmapoval cestu špinavých peněz z Německa (od firmy, která akcie získala) přes Kypr až do Novákovy kapsy. Za přijetí 40milionového úplatku zaplatil Novák pokutu pět milionů korun. Dalších pět mu zůstalo a zbylých 30 milionů zmizelo kdesi na Kypru. A je otázkou, zda k němu nedoputovaly později oklikou.

Manželé Novákovi sice podle advokáta vrátili celých 40 milionů korun, chomutovský soud však trvá na tom, že o tom není žádný důkaz.

  • Kudy putoval úplatek si můžete podrobně přečíst zde:

Kde skončil úplatek, za který kmotr Novák sedí? Minimálně část v jeho kapse

Kmotr Novák cestoval do USA na vyšetření, policie ho sledovala i tam.
,
Premium

Postavili si malý domek. Přezdívají mu termoska na bydlení

Cestičky okolo domu vydláždili kameníci, u vchodu osadili dva kamenné stupně. Z... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Nic z moderního komfortu v něm nechybí, na druhou stranu ani centimetr nikde nepřebývá. Tomáš Staněk navrhl a postavil...

Premium

Dobrá káva jde uvařit i doma. Testovali jsme přístroje pro její výrobu

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chutnou kávu si uvaříte i doma. Dražší špičkové přístroje uvaří voňavé espresso zmáčknutím knoflíku. Na filtrovanou...

Premium

Test střešních boxů: které jsou vhodné pro lyže a jakou mají nosnost

Střešní boxy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Střešní boxy výrazně zvyšují převozní možnosti auta – nabízejí obvykle od 300 po více než 500 litrů dodatečného objemu...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!