Pondělí 4. července 2022, svátek má Prokop
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Nemocnice místo vězení? V Teplicích kmotr Novák neleží

Česko

  8:00
TEPLICE - Jeden z hlavních argumentů pro odklad nástupu do vězení odsouzeného kmotra Alexandra Nováka padá. Soud uvedl, že byl 6. prosince hospitalizován v teplické nemocnici. Server Lidovky.cz ale zjistil, že tam neleží.

Alexandr Novák u krajského soudu v Ústí nad Labem. foto: ČTK

Bývalý starosta Chomutova Novák se měl podle tamějšího okresního soudu hlásit ve věznici v Praze na Pankráci 6. prosince, jenže místo toho ve stejný den přijel do teplické nemocnice, kde ho údajně hospitalizovali.

"Soud má skutečně informaci o tom, že odsouzený Alexandr Novák je v nemocničním zařízení. Informace o hospitalizaci se vztahuje k nemocnici v Teplicích," řekla serveru iDnes.cz před Vánocemi mluvčí chomutovského soudu Lenka Chalupová.

Kmotr u nás neleží

Vykřičníky kolem nástupu kmotra Nováka do cely

  • 6. prosince byl Alexandr Novák údajně hospitalizován v teplické nemocnici.
  • 6. prosince se však měl také hlásit v pankrácké věznici, kde si má odsedět 4letý trest za korupci.
  • O zdravotních problémech exsenátora neurčitě promluvil až jeho advokát Jan Růžek. Podle něj byl jeho klient v minulosti hospitalizován kvůli žaludečním vředům a měl také mozkovou příhodu.
  • Zdravotní stav však Novákovi nezabránil v účasti na listopadovém kongresu ODS v Brně, kde podle svědků čile proplouval kuloáry.
  • Novák také čeká na rozhodnutí ministra spravedlnosti a bývalého spolustraníka Pavla Blažka, kterému adresoval stížnost pro porušení zákona. Právě ministr teď může například přerušit ze zdravotních důvodů výkon trestu.

Jenže server Lidovky.cz získal svědectví, které Novákův pobyt v nemocnici zpochybňuje. "Jde o nepřesné údaje. V inkriminovanou dobu tam sice byl, ale ne hospitalizovaný, dojížděl ambulantně ke svému lékaři," potvrdil serveru Lidovky.cz zdroj přímo z nemocnice, který promluvil pouze pod příslibem anonymity.

A ve zdravotnickém zařízení Novák nezůstal ani později. "Není zde hospitalizovaný, léčí se zde ambulantně," uvedl jeden ze zaměstnanců. Server Lidovky.cz Nováka kontaktoval, ten však na SMS zprávu nereagoval.

O Novákově nástupu bude soud v Chomutově teprve rozhodovat. Kmotr však má na své straně již posudek vězeňské služby, která doporučila odložení nástupu do káznice o půl roku. Důvod: stabilizace zdravotního stavu. Co exsenátora sužuje však nechce nikdo prozradit. Jeho právník Jan Růžek pouze naznačil, že se jedná o žaludeční vředy a jeho klient prý navíc prodělal mozkovou mrtvici.

Překvapivé rozhodnutí?

"Překvapuje mne najednou takový humanismus vězeňské služby, když v jiných, velmi závažných případech, běžně nevyhovuje. Bylo by zvláštní, kdyby člověk se žaludečními vředy nenastoupil do vězení, když jsou ve vězení i těžcí astmatici," podivil se nad verdiktem komise předseda spolku Šalamoun John Bok. Celý rozhovor s Bokem najdete ZDE

ČTĚTE TAKÉ:

Mluvčí Vězeňské služby Robert Káčer však doporučení zdravotníků brání. Podle něj bývalý politik žádné výhody nemá. "Zachází se s ním naprosto standardně jako s kterýmkoliv jiným odsouzeným, který žádá o odklad nástupu výkonu trestu," zdůrazňuje Káčer.

4 roky za 42 milionů

Za mříže poslal Nováka krajský odvolací soud kvůli tomu, že si z Německa nechal na čerstvě zřízený rakouský účet poslat úplatek 42 milionů korun za zprostředkování prodeje akcií Severočeské plynárenské a Severočeské energetiky německé společnosti VNG. Původně dostal jen dvouletou podmínku a pokutu 5 milionů, jenže se proti trestu odvolal a od Krajského soudu v Ústí nad Labem vyfasoval čtyři roky natvrdo.

Novákům advokát proti rozsudku poslal dovolání, to ale nemá odkladný účinek. Ministru spravedlnosti Pavlu Blažkovi (ODS) navíc leží na stole podnět k podání stížnosti na porušení zákona v kauze i návrh na odklad vykonatelnosti rozsudku. O podnětu zatím ministr nerozhodl.


Alexandr Novák (ODS)

Alexandr Novák byl vlivným zákulisním hráčem v severočeské ODS. V letech 1998 až 2002 byl starostou Chomutova, mezi lety 2000 a 2006 byl senátorem.

Za přijetí úplatku ve výši 40 milionů korun byl odsouzen na čtyři roky vězení. V pankrácké věznici se měl hlásit 6. prosince, místo do vězení ovšem nastoupil do nemocnice.

28. prosince doporučila vězeňská služba soudu, aby mu o půl roku odložil nástup výkonu trestu.

Autoři: ,

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

Mohlo by vás zajímat