Úterý 30. května 2023, svátek má Ferdinand
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Nemocnice místo vězení? V Teplicích kmotr Novák neleží

Česko

  8:00
TEPLICE - Jeden z hlavních argumentů pro odklad nástupu do vězení odsouzeného kmotra Alexandra Nováka padá. Soud uvedl, že byl 6. prosince hospitalizován v teplické nemocnici. Server Lidovky.cz ale zjistil, že tam neleží.

Alexandr Novák u krajského soudu v Ústí nad Labem. foto: ČTK

Bývalý starosta Chomutova Novák se měl podle tamějšího okresního soudu hlásit ve věznici v Praze na Pankráci 6. prosince, jenže místo toho ve stejný den přijel do teplické nemocnice, kde ho údajně hospitalizovali.

"Soud má skutečně informaci o tom, že odsouzený Alexandr Novák je v nemocničním zařízení. Informace o hospitalizaci se vztahuje k nemocnici v Teplicích," řekla serveru iDnes.cz před Vánocemi mluvčí chomutovského soudu Lenka Chalupová.

Kmotr u nás neleží

Vykřičníky kolem nástupu kmotra Nováka do cely

  • 6. prosince byl Alexandr Novák údajně hospitalizován v teplické nemocnici.
  • 6. prosince se však měl také hlásit v pankrácké věznici, kde si má odsedět 4letý trest za korupci.
  • O zdravotních problémech exsenátora neurčitě promluvil až jeho advokát Jan Růžek. Podle něj byl jeho klient v minulosti hospitalizován kvůli žaludečním vředům a měl také mozkovou příhodu.
  • Zdravotní stav však Novákovi nezabránil v účasti na listopadovém kongresu ODS v Brně, kde podle svědků čile proplouval kuloáry.
  • Novák také čeká na rozhodnutí ministra spravedlnosti a bývalého spolustraníka Pavla Blažka, kterému adresoval stížnost pro porušení zákona. Právě ministr teď může například přerušit ze zdravotních důvodů výkon trestu.

Jenže server Lidovky.cz získal svědectví, které Novákův pobyt v nemocnici zpochybňuje. "Jde o nepřesné údaje. V inkriminovanou dobu tam sice byl, ale ne hospitalizovaný, dojížděl ambulantně ke svému lékaři," potvrdil serveru Lidovky.cz zdroj přímo z nemocnice, který promluvil pouze pod příslibem anonymity.

A ve zdravotnickém zařízení Novák nezůstal ani později. "Není zde hospitalizovaný, léčí se zde ambulantně," uvedl jeden ze zaměstnanců. Server Lidovky.cz Nováka kontaktoval, ten však na SMS zprávu nereagoval.

O Novákově nástupu bude soud v Chomutově teprve rozhodovat. Kmotr však má na své straně již posudek vězeňské služby, která doporučila odložení nástupu do káznice o půl roku. Důvod: stabilizace zdravotního stavu. Co exsenátora sužuje však nechce nikdo prozradit. Jeho právník Jan Růžek pouze naznačil, že se jedná o žaludeční vředy a jeho klient prý navíc prodělal mozkovou mrtvici.

Překvapivé rozhodnutí?

"Překvapuje mne najednou takový humanismus vězeňské služby, když v jiných, velmi závažných případech, běžně nevyhovuje. Bylo by zvláštní, kdyby člověk se žaludečními vředy nenastoupil do vězení, když jsou ve vězení i těžcí astmatici," podivil se nad verdiktem komise předseda spolku Šalamoun John Bok. Celý rozhovor s Bokem najdete ZDE

ČTĚTE TAKÉ:

Mluvčí Vězeňské služby Robert Káčer však doporučení zdravotníků brání. Podle něj bývalý politik žádné výhody nemá. "Zachází se s ním naprosto standardně jako s kterýmkoliv jiným odsouzeným, který žádá o odklad nástupu výkonu trestu," zdůrazňuje Káčer.

4 roky za 42 milionů

Za mříže poslal Nováka krajský odvolací soud kvůli tomu, že si z Německa nechal na čerstvě zřízený rakouský účet poslat úplatek 42 milionů korun za zprostředkování prodeje akcií Severočeské plynárenské a Severočeské energetiky německé společnosti VNG. Původně dostal jen dvouletou podmínku a pokutu 5 milionů, jenže se proti trestu odvolal a od Krajského soudu v Ústí nad Labem vyfasoval čtyři roky natvrdo.

Novákům advokát proti rozsudku poslal dovolání, to ale nemá odkladný účinek. Ministru spravedlnosti Pavlu Blažkovi (ODS) navíc leží na stole podnět k podání stížnosti na porušení zákona v kauze i návrh na odklad vykonatelnosti rozsudku. O podnětu zatím ministr nerozhodl.


Alexandr Novák (ODS)

Alexandr Novák byl vlivným zákulisním hráčem v severočeské ODS. V letech 1998 až 2002 byl starostou Chomutova, mezi lety 2000 a 2006 byl senátorem.

Za přijetí úplatku ve výši 40 milionů korun byl odsouzen na čtyři roky vězení. V pankrácké věznici se měl hlásit 6. prosince, místo do vězení ovšem nastoupil do nemocnice.

28. prosince doporučila vězeňská služba soudu, aby mu o půl roku odložil nástup výkonu trestu.

Autoři: ,